حمله گرگ، علت مرگ کودک میبدی نیست


اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد خبری با عنوان حمله گرگ به یک کودک در میبد را تکذیب نمود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، در پی انتشار خبر حمله گرگ به یک کودک در میبد، ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد: متاسفانه عدم توجه شهروندان به موضوع دفع مناسب زباله های انسانی و در دسترس بودن غذای کافی برای سگ های ولگرد، باعث شده تا جمعیت این حیوان که مخزن اصلی بیماری هاری نیز می باشد، به شدت افزایش یابد. به طوری که مشاهده سگ ولگرد، دیگر فقط منحصر به مناطق حاشیه ای شهر نیست و بعضا تا مرکز شهرو سکونتگاه های انسانی دیده می شود. به همین ترتیب رهاسازی لاشه های مرغ و گاو توسط واحدهای مرغداری و گاوداری در طبیعت، نیز در تکثیر و ازدیاد جمعیت سگ های ولگرد موثر بوده است. از طرف دیگر این سهل انگاری، موجب جلب گوشتخواران دیگری نظیر گرگ به حاشیه سکونتگاه های انسانی شده و جمعیت هیبریدهای سگ و گرگ را افزایش داده است .

در خصوص اتفاق اخیر برای کودک هفت ساله در منطقه میبد، مامورین یگان حفاظت محیط زیست استان یزد در محل حاضر و از نزدیک به بررسی موضوع پرداختند، بر اساس بررسی های انجام شده و مشاهدات پدر  و عموی کودک که تنها شاهدان حاضر در محل نیز بوده اند، حیوان مهاجم سگ بوده و علت درندگی بیش از حد حیوان و حمله به کودک، می تواند بیماری هاری باشد . البته این موضوع از طریق مراجع ذیربط تحت بررسی است .

از اینرو از مردم سختکوش استان تقاضا می شود از دفع نامناسب زباله های انسانی و رها کردن لاشه های مرغ و گاو در طبیعت که موجب تامین غذا و ازدیاد جمعیت های سگ های ولگرد شده و مشکلات عدیده بعدی را فراهم می کند، به طور جدی خودداری کنند .

ضمنا با توجه به حاد شدن مساله، ضرورت دارد شورای تامین شهرستان ها برنامه ریزی لازم برای کاهش جمعیت سگ های ولگرد و دفع آن ها را در الویت قرار دهند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات