همایون یوسفی: درآمد پایدار شهری سبب بهبود کارکرد شهرداری می شود

همایون یوسفی: درآمد پایدار شهری سبب بهبود کارکرد شهرداری می شود

جلسه شورای اداری شهرداری اهواز با حضور نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی، شهردار اهواز و مدیران شهرداری برگزار شد.

در این جلسه همایون یوسفی نماینده مردم اهواز، حمیدیه، کارون و باوی در مجلس شورای اسلامی از شهرداری به عنوان یک نهاد اجتماعی یاد کرد و گفت: اگر قرار است ما انتظار بیشتری از کارکرد شهرداری داشته باشیم لازم است جامعه ما در حوزه‌های مختلف توسعه پیدا کند. چراکه بسیاری از مسائل و مشکلاتی را که با شهرداری مرتبط می دانیم، مربوط به شهرداری نیست و این ناشی از نابسامانی هایی است که در حوزه های مختلف اجتماعی داریم لذا این نابسامانی ها مجموعا باعث می شود شهرداری که یک نهاد اجتماعی است نتواند کارکرد مناسب خود را ارائه دهد.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از مصادیقی که میتواند کارکرد شهرداری را بهبود ببخشد، درآمد پایدار شهری است.

درآمدهای پایدار فقط با توسعه پایدار در شهر محقق می شود به همین دلیل هر چقدر که بخواهیم روی درآمدهای شهرداری برنامه ریزی کنیم، اگر توسعه پایدار در سایر قسمت های شهری اتفاق نیفتاده باشد درآمد پایداری هم ایجاد نمی‌شود.

وی درآمد پایدار مردم و شهرداری ها را تابعی از اقتصاد یک کشور دانست و با اشاره به این موضوع که تا وقتی اقتصاد ما اقتصاد دولتی باشد درآمد پایدار برای شهرداری ها هم به وجود نمی آید تصریح کرد: در حال حاضر اقتصادهای پیشرو و موفق دنیا بر اساس اقتصاد مالیات محور و اقتصاد عوارض محور است و دولت‌ها نقشی در تامین منابع برای اداره شهر ها ندارند. اما متاسفانه در اداره شهرهای ما بدلیل اینکه ساختار اقتصادی دولتی است، نمی‌توانیم در محورهای اشاره شده قدم برداریم به همین علت اغلب شهرداری های ما از جمله تهران دچار مشکل منابع مالی است .

همایون یوسفی ادامه داد: موضوعی که درکارکرد شهرداری ها مشکل ایجاد کرده تعریفی است که از شهرداری ها داریم به عنوان مثال شهرداری ها نه نهاد دولتی و نه یک نهاد خصوصی هستند و این باعث شده کارکرد شهرداریها دچار مشکل شود .

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه به علت پیچیدگی های مسائل اجتماعی در کشور، شرح وظایف شهرداری به تدریج افزایش پیدا کرده اما علیرغم این افزایش شرح وظایف، ساختارهای شهرداری ها در کل کشور به همان نسبت افزایش پیدا نکرده به همین خاطر ساختار چند وجهی که برای ارائه خدمات در شهرها نیاز داریم در اغلب نقاط کشور ایجاد نشده و این عدم تناسب ساختاری چند وجهی باعث شده که حوزه خدمات دهی ما کاهش پیدا کند .

وی گفت: در شهرداری های کشور تمرکز بیشتر روی منابع است در حالیکه منابع در همه جای دنیا محدود است . خدماتی که شهرداری ارائه می دهد باید متناسب با ظرفیت شهر باشد. در ابتدای جنگ جمعیت اهواز ۳۵۰ هزار نفر بود اما درکمتر از ۴۰ سال این جمعیت چهار تا پنج برابر شده است در نتیجه این افزایش جمعیت، موجب شد ارائه خدمات توسط شهرداری‌ها دچار مشکل شود. در هیچ یک از شهرهای کشور شاهد چنین رشد جمعیت در این بازه زمانی نبودیم و این یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که شهرداری اهواز با آن مواجه است.

یوسفی افزود: استان خوزستان دولتی ترین اقتصاد کشور را دارد و جایی که اقتصاد دولتی داشته باشد، اقتصاد مردم آن شهر نیز به همان نسبت ضعیف میشود و اقتصاد مردم هم که ضعیف شود کار شهرداری و خدمات شهری را ضعیف می‌کند، متاسفانه این مشکل اقتصاد دولتی گریبانگیر همه دستگاه ها به خصوص شهرداریها است .

وی ادامه داد: طبق اطلاعات بنده، به صورت تقریبی هیچ شهری به اندازه اهواز در ۳۰ سال گذشته گسترش پیدا نکرده است و این گسترش عرضی و طولی شهر اهواز حوزه کاری شهرداری را با مشکل مواجه کرده است. اما با همه این مسایل نمایندگان اهواز آماده اند درهر زمان که لازم باشد در کنار شورا و شهرداری اهواز حضور یابند.

یوسفی همچنین با تاکید بر لزوم هماهنگی و یکپارچگی سازمان‌ها گفت: در زمینه مشارکت بانک های خصوصی در توسعه شهری، مترو و مطالبات شهرداری اهواز حضور مجدانه همه مسئولین از جمله نمایندگان شهر اهواز در راستای پیگیری و به نتیجه رساندن موارد ذکر شده الزامی است .

وی گفت:لازم است درخصوص موضوعات مطرح شده، ماهیانه جلسات پیگیری تشکیل شود تا بتوانیم با همکاری و هماهنگی میان همه دستگاهها، بخشی از مشکلات شهر اهواز را برطرف کنیم .

علی ساری دیگر نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با تشکر از زحمات شهرداری اهواز اذعان کرد: گزارشات پروژه های عمرانی مایه افتخار و امیدواری است و امیدواریم این رویکرد عمرانی در شهرداری اهواز تداوم داشته باشد.

وی افزود: این حجم بالای برنامه ها و فعالیتها  بیشتر به ما اهمیت پیگیری مطالبات قانونی را گوشزد می کند.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از نکاتی که شهرداری باید به آن توجه ویژه داشته باشد، بهسازی در مرکز شهر است و این موضوع نیازمند وقت و اهتمام خاصی است.

ساری با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص عوارض آلایندگی اظهار کرد: این عوارض قانونی حق مردم اهواز است. سه نماینده اهواز در مجلس تمام تلاش خود را جهت محقق شدن آن انجام خواهند داد.

ساری در پایان گفت: متاسفانه کل سهم قانونی استان خوزستان چیزی نزدیک صفر است و این مساله اصلا پذیرفتنی نیست. وزارت نفت باید در این خصوص نیز پاسخگو باشد. بقیه ارگان ها نیز لازم است نسبت به پرداخت مطالبات شهرداری اقدام کنند.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری اهواز

    منبع خبر

    شهرداری اهواز

    شهرداری اهواز یک شهرداری در شهر اهواز می باشد

      نظرات