علت تلف شدن گروهی سارها در بوکان مشخص شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: مسمومیت غذایی عامل اصلی مرگ حدود ۱۰۰ قطعه از این پرندگان در طول هفته جاری بوده است .

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی رحیم عبدالکریمی افزود: در حالی که جیره غذایی «سار» دانه گیاهان، گندم و حشرات است، در بررسی های آزمایشی زباله و گوشت در معده این لاشه ها پیدا شد .

وی گفت: شبکه دامپزشکی این شهرستان نتیجه آزمایش های انجام شده بر روی لاشه تعدادی از این سارها را اعلام کرد که بر اساس آن مسمومیت غذایی عامل اصلی مرگ حدود ۱۰۰ قطعه از این پرندگان در طول هفته جاری بوده است .

عبدالکریمی افزود : تغییرات الگوی کشت سبب محدود شدن منابع غذایی پرندگانی چون سارها و لک لک ها شده است و به همین دلیل آنها از زباله های انباشت شده در محل های دفن زباله ها تغذیه می کنند .

وی گفت: در این محل، زباله ها فقط بر روی هم تلنبار می شود در حالی که باید زباله ها دفن شده و با یک لایه خاک پوشانده شود تا از دسترس پرندگان و جویندگان خارج گردد .


وی افزود: با توجه به اینکه در این فصل امکان شیوع آنفولانزای پرندگان وجود دارد، تعدادی از لاشه پرنده های تلف شده جهت بررسی های دقیق تر به دامپزشکی مرکز استان نیز ارسال شد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: در این فصل از سال درخت های بلوار کردستان شهر بوکان پذیرای هزاران قطعه پرنده سار است؛ حدود ۱۰۰ قطعه از این سارها چند روز قبل در حاشیه این بلوار به دلایل نامعلومی تلف شده بودند .


سار معمول در رده سارهای اوراسیایی قرار دارد و طول آن حدود ۲۰ سانتی متر بوده و پرهای آن سیاه و براق است که البته در برخی از اوقات سال خال‌های سفید در آن دیده می‌شود .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات