معاون امور دهیاریها: تقویت اقتصاد روستا شرط اصلی ماندگاری جمعیت در روستاهاست

معاون امور دهیاریها: تقویت اقتصاد روستا شرط اصلی ماندگاری جمعیت در روستاهاست

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با تاکید بر اینکه اشتغال در روستاها نتیجه ایجاد اقتصاد روستایی است، گفت: زمینه‌های ایجاد اقتصاد روستاها باید فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، سعیدرضا جندقیان در نشست مشورتی فرمانداران، بخشداران و دهیاران منتخب استان کرمان در محل سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان افزود: در حال حاضر متوسط جمعیت روستایی کشور ۲۵.۹ درصد و جمعیت روستایی کشور ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است.

وی با اشاره به روند کاهشی جمعیت روستایی طی ۴۰ سال گذشته عنوان کرد: در سال ۱۳۵۹ که نقطه عطف جمعیت کشور محسوب می‌شود، ۲۴ میلیون نفر در روستاهای کشور زندگی می‌کردند که این جمعیت در سال ۹۵ به ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید.

جندقیان ابراز داشت: این کاهش جمعیت جامعه روستایی در حالی است که طی همین مدت ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر به جمعیت شهری افزوده شده است.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: این آمار نشان می‌دهد که ظرفیت نگهداشت جمعیت را در روستاها ایجاد نکردیم، اشتغال نتیجه ایجاد اقتصاد روستایی است که ما در زمینه اقتصاد روستاهایمان هیچ کاری نکردیم.

جندقیان با بیان اینکه معیشت روستایی در اقتصاد روستایی تنیده شده است، ابراز داشت: پراکنش و توزیع نامتناسب خدمات را در استانها به تناسب فاصله از تهران شاهدیم.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تاکید کرد: برای توسعه مجبور هستیم به اِلمان‌های علمی روی بیاوریم.

وی عنوان کرد: در حوزه‌ مشکلات بخشداری‌ها و دهیاری‌ها مرتبط با بنیاد مسکن نیز با توجه به برگزاری جلسات متعدد، طرح و تفاهم‌نامه‌ای در حال انعقاد است که تا حدودی دغدغه‌های کنونی را می‌تواند برطرف نماید.

در پایان این نشست نیز به پرسش‌های بخشداران و فرمانداران در حوزه‌های مختلف مرتبط با دهیاری‌ها و تعاونی دهیاری‌ها پاسخ داده شد.

همچنین در روز قبل از این نشست نیز نشست‌های جداگانه ای با دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهرستان‌های سیرجان و بردسیر با حضور نماینده محترم این شهرستان‌ها در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و ضمن بیان مسایل و مشکلات شوراها و دهیاران به پرسش‌های آنها پاسخ داده شد و رویکردهای توسعه‌ای سازمان و وزارت کشور برای حاضرین تبیین شد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات