تشکیل کمیته راهبری به منظور اجرای مرمت و احیای سرای عزیزا... اُف

تشکیل کمیته راهبری به منظور اجرای مرمت و احیای سرای عزیزا... اُف

تشکیل کمیته راهبری به منظور اجرای مرمت و احیای سرای عزیزا... اُف

شهردار منطقه ثامن گفت: عملیات اجرایی ایمن سازی و مرمت سرای عزیزا... اف به زودی آغاز می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، روز دوشنبه دوازدهم آذرماه، جلسه ای به منظور پیگیری مصوبات کمیته آسیب شناسی و رفع ناهنجاریهای اجتماعی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، در رابطه با ایمن سازی و مرمت بنای تاریخی مجتمع تجاری سرای عزیزا... اف، با حضور سرپرست فرمانداری مشهد، معاون دادستان مشهد و رییس مجتمع قضایی ثامن، مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی، شهردار و مدیران شهرداری منطقه ثامن و نمایندگانی از مالکان این مجموعه در محل سالن جلسات شهرداری منطقه ثامن برگزار شد.
سید مصطفی نعمتی، شهردار منطقه ثامن مشهد در این باره گفت: بنای ارزشمند سرای عزیزا... اف که به عنوان یکی از ۳۹ اثر تاریخی سطح منطقه ثامن و یکی از مراکز تجاری قدیمی و پر رونق پیرامون حرم مطهررضوی است که از دیرباز در کمترین فاصله با حرم دایر می باشد.
شهردار منطقه ثامن تصریح کرد: از آنجایی که عمر بالای این بنا که متعلق به اوایل دوره پهلوی است، ساختمان این مرکز تجاری را به صورت جدی دچار فرسودگی نموده و پس از بازدید هایی که کارشناسان حوزه ایمنی و فنی شهرداری منطقه ثامن و کارشناسان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهدمقدس از آن به عمل آوردند، سرای عزیزا...اف در زمره بناهای خطرآفرین و ناایمن تشخیص داده شد که فاقد حداقل های استاندارد ایمنی و سازه ای می باشد.
وی افزود: با توجه به وضعیت خاص این بنا، موضوع در کمیته آسیب شناسی و رفع ناهنجاری های بافت پیرامون حرم مطهر رضوی که با حضور نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دادستانی، فرمانداری، شهرداری و دیگر نهادهای ذیربط به صورت مستمر برگزار می شود، مطرح و مصوب شد تا کمیته راهبری ویژه ای متشکل از شهرداری منطقه ثامن، نماینده قوه قضائیه، فرمانداری مشهد، اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان و نمایندگان مالکین و صاحبان سرقفلی های این مجتمع تشکیل شود.
نعمتی گفت: با شکل گیری این کمیته مقرر شد تا در گام اول طراحی چگونگی عملیات ایمن سازی بنا، سپس اقدام لازم در خصوص رفع خطر اضراری و مرمت اولیه و در نهایت مرمت جامع بنا با در نظر گرفتن ضوابط شهرسازی و معماری و لحاظ نمودن شرایط ویژه احیاء و مرمت ساختمان های میراثی صورت پذیرد.
شهردار منطقه ثامن در پایان خاطرنشان کرد: طرح مطالعاتی مرمت و احیای بنای این مجموعه توسط اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان در حال انجام است که پس از طی مراحل تصویب به زودی با مشارکت مالکان و کسبه این مجتمع اقدامات مرمت اضطراری و رفع خطر اولیه آن انجام خواهد شد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات