آلودگی خاک را متوقف کنیم

آلودگی خاک را متوقف کنیم

آلودگی خاک را متوقف کنیم
«راه حلی برای آلودگی خاک بیابیم» به عنوان شعار روز جهانی خاک ( ۱۴ آذرماه) در سال ۲۰۱۸ برگزیده شد.
به گزارش "پارما" از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در حالی که ما شاهد تغییرات زیادی در سطح کره زمین هستیم، بسیاری از این تغییرات ناملموس هستند و آلودگی خاک مثالی خوب برای این قضیه است. کمپینی که با نام راه حلی برای آلودگی خاک باش « Be the Solution to Soil Pollution» به دنبال افزایش آگاهی و درخواست از مردم برای متوقف کردن آلودگی خاک است.
یک سوم از خاک های جهان در حال حاضر تخریب شده است. با افزایش جمعیت به ۹ میلیارد نفر در سال ۲۰۵۰، آلودگی خاک یک مسئله بسیار حیاتی خواهد بود چراکه به عنوان یک مسئله جهانی باعث مسموم کردن غذایی که می خوریم و آبی که می نوشیم، هوایی که تنفس می کنیم و تخریب خاکی می شود که ۹۵ درصد غذای ما از آن حاصل می شود.
خاک توان بالایی برای تصفیه و تعدیل، تجزیه و حذف اثرات منفی آلاینده ها دارد ولی خب این توان محدود است. اغلب آلاینده ها عمدتاً منشا انسانی دارند. فعالیت هایی همچون عملیات های کشاورزی ناپایدار، فعالیت های صنعتی و معدنی از جمله فعالیت هایی هستند که چنین آلاینده هایی را تولید می کنند.  در سیاست های محیط زیستی ابلاغی مقام معظم رهبری به صورت مستقیم به اهمیت منابع خاک، خصوصاً آلودگی و تخریب خاک در راستای دستیابی به امنیت غذایی اشاره شده است. اکنون زمانی است که لازم است این واقعیت مد نظر قرار گیرد. مبارزه با آلودگی هوا نیازمند تمام توان و توجه ما است تا در عمل نشان دهیم که به اهمیت خاک واقف هستیم. ما باید راه حلی برای آلودگی خاک باشیم.
بر اساس سازمان خوار و بار جهانی:
• خاک یک سوم از کربن جو را در خود ذخیره کرده است و می تواند در مدیریت تغییراقلیم به ما کمک شایانی نماید.
• ۸۱۵ میلیون انسان در وضعیت ناامنی غذایی قرار دارد و ۲ میلیارد نفر از نظر ماده مغذی در وضعیت ناامنی ماده مغذی هستند، ولی می توان این مسئله را به وسیله خاک حل کرد.
•  ۹۵ درصد از غذای ما از خاک سرچشمه می گیرد.
•  ۳۳ درصد از خاک های جهان در حال حاضر تخریب شده اند.
• قسمت اعظم مشکلات آب ریشه در خاک دارد.
• با مدیریت کامل خاک کشاورزی، می‌توان راندمان تولید محصول را تا ۱۰۰ درصد افزایش داد، در حالی که پروژه‌های آبیاری نوین، ۳۰ تا ۴۰ درصد در بالا بردن راندمان نقش دارند.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات