مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز :  لزوم خودگردان شدن پارکها

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز : لزوم خودگردان شدن پارکها

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز بر لزوم خودگردان شدن پارکها تاکید کرد و گفت: هر پارک نیازمند رستوران، وسیله بازی و ورزش است که باید همه این موارد پیش بینی شوند. نباید یک پارک محل نشستن، به شهربازی تبدیل شود.
حمید امیری فرد در پنجاه و هشتمین جلسه شورای شهر اهواز که (۱۴ آذرماه) برگزار شد، با اشاره به بودجه پیشنهادی سازمان پارکها و فضای سبز اظهار کرد: افزایش بودجه ناشی از افزایش پروژه ها و نظارت است.

وی با اشاره به تولید نهال در نهالستانهای اهواز تصریح کرد: از زمان آغاز به کار تاکنون، جهت تولید نهال تلاش کرده ایم و اکنون سه نهالستان در اهواز فعال شده‌اند.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز در خصوص پروژه های شاخص این سازمان، عنوان کرد: کارهای شاخص سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز در بحث تولید و کشت نهال است. غالب پوشش گیاهی حدود ۷۰ درصد کنوکارپوس است. آن چیزی که اکنون در اهواز مشاهده می شود ۱۴۰ هزار نهال کشت شده در سال گذشته است که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد این نهالها ماندگار شده اند.

امیری فرد بیان کرد: آموزش و مطالعات در زمینه کشت نهال در اهواز در گذشته وجود نداشت ولی اکنون ۱۵ پروژه در این زمینه تعریف شده است که طرح جامع تعیین الگوی کشت و طرح جامع آب خام از جمله طرحهایی هستند که حداقل مصوبات آنها را گرفته ایم.

وی افزود: همچنین توانستیم اعتبار ۱۵ میلیارد تومانی از اعتبارات ملی و استانی را برای کمربند سبز محقق کنیم که مقداری از این اعتبار تخصیص یافته است.

این مقام مسئول گفت: کمربند سبز جزو طرحهای جامع شهری نبود که با تلاش ابتدا این طرح در طرح جامع شهری شهرداری اهواز وارد شد و با تصویب طرح جامع توانستیم اعتبار دریافت کنیم و اکنون در مرحله اجرا هستیم.

امیری فرد بر لزوم خودگردان شدن پارکها تاکید کرد و گفت: هر پارک نیازمند رستوران، وسیله بازی و ورزش است که باید همه این موارد پیش بینی شوند. نباید یک پارک محل نشستن، به شهربازی تبدیل شود. باید محل بازیهای پرانرژی و اسباب بازی ها از محل‌هایی که تنها برای آرامش و نشستن مردم هستند، تفکیک شوند.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز گفت: از گذشته کارها در محل‌ها و پارکها مختلط شده اند. ساماندهی پارکها و محل‌های اهواز نیازمند کار مطالعاتی است تا مشخص شود چه مکانی برای ورزش، استراحت و... باشد.

امیری فرد تصریح کرد: سالیانه حدود ۶۰۰ میلیارد ریال برای فضای سبز در اهواز هزینه می شود که اگر بتوانیم ۳۰ تا ۵۰ درصد آن را از طریق بخش خصوصی جبران کنیم، با بودجه سازگار خواهد بود.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز در خصوص بهسازی پارکهای اهواز، عنوان کرد: در این زمینه یک برنامه کوتاه مدت و یک برنامه بلند مدت تعریف شده است که در برنامه بلند مدت رسیدن به سرانه استاندارد تعیین شده است؛ این سرانه شامل فضای سبز عمومی و پارکی است. در حال حاضر نسبت به کلانشهرهای دیگر سرانه قابل قبولی داریم و سرانه اهواز  ۱۲.۴ است. برای رسیدن به سرانه استاندارد باید سالیانه حداقل برای هر نفر یک متر مربع سرانه افزوده شود که در مجموع در سال باید ۱۲۰ هکتار فضای سبز عمومی و پارکی افزوده شود که اکنون این میزان سرانه محقق شده است.

وی تصریح کرد: برای پروژه کمربند سبز اهواز نیز ملزم هستیم در دو مکان کار کنیم که یکی از این مکانها شرق صنایع فولاد است که مرحله نخست آن حدود ۷۰ هکتار است و امیدواریم با کمک صنایع اجرایی شود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری اهواز

    منبع خبر

    شهرداری اهواز

    شهرداری اهواز یک شهرداری در شهر اهواز می باشد

      نظرات