پاسخ به دغدغه های زیست محیطی مردمی در استان یزد

پاسخ به دغدغه های زیست محیطی مردمی در استان یزد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد  طی جوابیه ای به دغدغه های زیست محیطی مردم استان یزد در خصوص  صدور مجوز پروانه شکار پرندگان پاسخ داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، نیره پورملائی گفت: در راستای بهره برداری پایدار و خردمندانه از پرندگان وحشی قابل شکار و صید و نیز کمک به جوامع محلی که معیشت آن ها وابسته به بهره برداری سنتی از حیات وحش می باشد و با هدف به کارگیری و بهره گیری از همکاری و مشارکت شکارچیان قانونمند در حفاظت از اجزای تنوع زیستی همراه با بهره برداری اصولی از آن ها، با رعایت کلیه قوانین و مقررات شکار و صید و لحاظ شرایطی نسبت به صدور پروانه شکار و صید فقط برای گونه های پرنده خشکی زی و غیر حمایت شده، در استان یزد اقداماتی به شرح ذیل انجام پذیرفت:

- هزینه پروانه شکار و صید به میزان قابل توجهی نسبت به سال های گذشته افزایش داده شد تا متقاضیان این بخش تعدیل شده و از فشار بر طبیعت و محیط زیست کاسته شود.
- حدود ۲۰ درصد خاک استان یزد ممنوعه شکار اعلام شد که شامل ۸ منطقه چهارگانه، ۷ منطقه شکار ممنوع، ۳ قرق اختصاصی مصوب و ۴ قرق اختصاصی پیشنهادی می باشد
.

- پروانه فقط به افراد بومی و مقیم استان تخصیص یافت.
- صدور پروانه شکار برای افراد متخلف محکوم و یا دارای پرونده مفتوح ممنوع اعلام شد
.
- فصل مجاز شکار  صرفا دو ماه ( از اوایل آذز تا آخر دی) و  دو روز پایانی هفته اعلام شد .
- برای پرندگانی نظیر کبک و تیهو که فشار و تقاضای جامعه شکارچیان بر روی آنها بیشتر از سایر پرندگان خشکی زی نظیر باقرقره ها و یا کبوتر چاهی است، نیز محدودیت تعداد در نظر گرفته شد. به طوری که اعلام شد تعداد مجاز شکار در هر روز ۴ قطعه پرنده می باشد که در این ۴ قطعه، حداکثر ۳ تیهو و ۱ قطعه کبک می تواند شکار شده باشد .
این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: در مجموع تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست استان، ایجاد یک تعادل و توازن مطلوب در بحث حفاظت و بهره برداری است. لذا همانطور که فرصت بهره برداری معقولانه و قانونمند برای شکارچیان مجاز فراهم شده، از مردم شریف استان تقاضا داریم در صورت مشاهده تخلف و سوء استفاده برخی افراد ناآگاه و بعضا متخلف، مراتب را به فرمانده یگان محیط زیست با تلفن همراه
۰۹۱۳۳۵۹۶۹۴۷ اطلاع دهند. همکاران ما ۲۴ ساعته آماده هستند تا وظایف قانونی خود را در ارتباط با حفاظت از طبیعت و جلوگیری از شکار غیرمجاز انجام دهند .
وی گفت: شایسته است ورود به هر موضوعی با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر آن موضوع و اقتضائات آن مبتنی بر دانایی و تخصص باشد و در این فرآیند، سیاست های فعلی محیط زیست در نظر گرفته شده و اهداف چند منظوره ای به منظور حفاظت و صیانت از ذخایر ژنتیکی توام با بهره برداری معقولانه لحاظ شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد اضافه نمود: لازم به ذکر است که در سال ۹۵ پروانه شکار کبک در استان ممنوع شده بود و متعاقب آن در سال ۹۶ به دلیل احتمال شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد طیور پروانه شکار پرنده در استان صادر نشد لذا این وقفه تقریبا دو ساله فرصت احیاء جمعیت پرنده ها را فراهم نموده و صدور پروانه شکار برای شکارچیان مجاز می تواند به بهره برداری معقولانه جمعیت پرنده های موجود منجر شود.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات