آغاز آبگیری تالاب صالحیه

آغاز آبگیری تالاب صالحیه

آغاز آبگیری تالاب صالحیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از آغاز رهاسازی آب به سمت تالاب صالحیه خبر داد و اظهار امیدواری کرد این تالاب در چند روز آینده به طور کامل آبگیری شود.

فردین حکیمی گفت: تالاب صالحیه علی‌رغم ظرفیت‌های بی بدیل بویژه ارزش زیستگاهی، جاذبه های گردشگری و ... ، متاسفانه جزء تالاب‌های ثبت شده کشور نیست.

حکیمی ادامه داد: کانال زهکشی در اطراف این تالاب که در سال‌های گذشته و بدون نظرات کارشناسان احداث گردید اثرات مخرب فراوانی برای اراضی کشاورزی منطقه و همچنین تالاب صالحیه به همراه داشت و در آن زمان متاسفانه هیچ یک از مسئولین وقت شهرستان و استان به این فعالیت مخرب و غیر کارشناسانه عکس العملی نشان ندادند.

وی ادامه داد:  از سال ۹۴ با توجه به اینکه بعد از گذشت چندین سال، تالاب صالحیه آبگیری شد با پیگیری فعالین محیط زیست موضوع تامین حق‌آبه و همچنین مسدود شدن کانال زهکش در دستور کار و پیگیری قرار گرفت اما علی‌رغم پیگیری‌های متعدد، متاسفانه تاکنون ریالی بابت احیاء تالاب از محل اعتبارات استان تامین و تخصیص پیدا نکرد و اقدامات محیط زیست استان تا سال ۹۶ صرفا تخصیص آب از سوی آب منطقه‌ای و آبگیری تالاب بود که خوشبختانه با حمایت‌های فرماندار محترم ، شورا و دهیار روستا، حامیان تالاب و با همت شرکت آب منطقه‌ای استان محقق شد.

حکیمی افزود: در سال ۹۶  هم علی‌رغم اینکه تالاب صالحیه جزء تالاب‌های ثبت شده نبود  با توجه به پیگیری‌های مکرر، اعتباراتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بصورت مشترک با محیط زیست قزوین و با هدف تثبیت کانون‌های داخلی انتشار ریزگرد، از سازمان تخصیص پیدا کرد و با توجه به اعتبارات تخصیصی اقداماتی انجام شد و از جمله این اقدامات می‌توان به بوته کاری به میزان ۳۵ هکتار با اولویت کاشت گونه‌های سازگار با منطقه با همکاری منابع طبیعی استان، مرزبندی و تثبیت مرز اکولوژیکی که با همکاری منابع طبیعی مرز اراضی ملی با مستثنیات منطقه مشخص گردید و در محدوده مرز درختکاری تحت عنوان کمربند سبز مشترک با قزوین انجام شد، مطالعات تعیین نیازآبی یا حق‌آبه زیست محیطی تالاب بصورت مشترک با قزوین با انتخاب مشاور ذیصلاح در حال انجام است و مطالعات بزودی به اتمام می‌رسد اشاره کرد.

حکیمی ادامه داد: همچنین مطالعات تدوین برنامه عمل احیاء تالاب با انتخاب مشاور ذیصلاح و مشترک با قزوین در مرحله نهایی است.

این مسئول افزود: از آنجایی که در سال گذشته مجوز لایروبی رودخانه خرم آباد توسط مسئولین آب منطقه‌ای صادر نشد، لذا لایروبی کانال خاکی منتهی به تالاب و به طول ۱۳ کیلومتر انجام و در برخی نقاط که نیاز به دیوارکشی داشت، دیوار کشی انجام شد؛ علاوه بر این مطالعات تعیین حریم و بستر تالاب به گفته سازمان آب، در مرحله انجام است همچنین مقرر شده میزان کسری فضای سبز در برخی از شهرک‌های صنعتی نیز در اراضی حاشیه تالاب و با هماهنگی منابع طبیعی استان انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز ادامه داد: در سال جاری نیز مطالعات بررسی و امکان سنجی استفاده از پساب فاصلاب شهری مسکن مهر نظرآباد با هدف تامین منبع آبی پایدار و همچنین احداث ایستگاه پایشگاه اوپتیکی تالاب صالحیه خبر داد.

حکیمی در پایان ضمن تشکر از منابع طبیعی استان در خصوص اختصاص زمین برای انجام بوته کاری و همچنین تعیین حد و حدود تالاب ، پیگیری فرماندار محترم و شورای اسلامی شهر و روستا در خصوص تامین حقابه و احیاء تالاب، آب منطقه ای البرز بخاطر تخصیص آب برای تالاب و همچنین گروه حامیان تالاب صالحیه، ابراز امیدواری کرد: با مشارکت همه دستگاههای مسئول ،  برنامه های احیاء تالاب تحقق یابد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات