راه آهن برقی تبریز- آذرشهر تیرماه سال‌جاری افتتاح می شود

راه آهن برقی تبریز- آذرشهر تیرماه سال‌جاری افتتاح می شود

مدیرکل راه آهن منطقه آذربایجان گفت: راه آهن برقی تبریز – آذرشهر تیرماه سال‌جاری به مرحله بهره برداری می‌رسد.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) 'میرحسن موسوی' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پروژه برقی کردن راه آهن۴۷ کیلومتری تبریز- آذرشهر که هم اکنون با همکاری روسیه در حال اجراست، ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه تمامی مراحل آماده سازی شبکه اعم از فوندانسیون‌ها، لوله‌های مربوطه و نصب قطعات به اتمام رسیده،اظهار داشت: از هفته آینده نصب سیم‌های قطارآغاز می شود که با اقدام مفاد قرارداد فیمابین ایران و روسیه به پایان خواهد رسید .

موسوی ادامه داد: با بروزبرخی مسائل فنی ازجمله برقی شدن خطوط داخلی ایستگاه زارعی و نصب سیم برگشتی در طول مسیر که طرح و نقشه‌های آن مورد تایید قرار گرفته، مقرر شد هزینه این عملیات از محل افزایش ۲۵ درصد قرارداد اصلی تامین شود

مدیرکل راه آهن آذربایجان با بیان اینکه این اداره کل با ۱۴۶ کیلومتر خطوط اصلی برقی در محور تبریز- جلفا و ۲۰ کیلومتر خطوط فرعی برقی به عنوان نخستین و تنها خط آهن برقی کشور محسوب می شود، افزود:این اداره کل با داشتن پست‌های فشار قوی ۱۳۲ کیلوولت در ایستگاه‌های تبریز، مرند و جلفا ، تجهیزات حفاظتی و کنترلی مربوطه و منطبق با استانداردهای موجود و نیز وجود خطوط شبکه بالاسری امکان تردد قطارهای برقی را فراهم نموده است.

**جابجایی بیش از سه میلیون مسافر

موسوی درباره عملکرد راه آهن منطقه آذربایجان درسال گذشته نیز گفت: درمجموع یک میلیون و ۸۳۰ هزار و ۵۳ نفر مسافر از طریق این اداره کل جابجا شد که این میزان رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

وی ادامه داد : همچنین در سال گذشته راه آهن آذربایجان سه میلیون و ۳۳۸ هزار و ۵۴۱ مسافر را جابجا کرد که در مقایسه با سال ۸۸ رشد شش درصدی داشته است .

مدیرکل راه آهن آذربایجان تعداد مسافر جابجا شده در ایام نوروز امسال را ۱۹۲ هزار و ۹۸۶ نفر ذکر کرد و افزود : این رقم نیزحاکی از رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل است.

وی با اشاره به رشد بارگیری ۳۳ درصدی درسال ۱۳۸۹ نسبت به یک سال قبل از آن گفت: درسال گذشته تناژ بار وارده از ترکیه ۲۰ درصد و تناژ بارگیری از ایستگاه تبریز ۱۵۳ درصد رشد داشت، ضمن اینکه بیش از شش هزارتن نمک از سلماس به کشور ترکیه بارگیری شد.

موسوی همچنین گفت:در سال گذشته شاهد افزایش ۱۴ درصدی تخلیه بار نسبت به سال قبل از آن بودیم.

وی تخلیه ۱۷۲ هزارتن کلینگر سیمان در ایستگاه صوفیان ، ۳۰ هزارتن فولاد وارداتی از ترکیه در شهرک سلیمی را از اقدامات راه آهن آذربایجان عنوان کرد و افزود: در سال گذشته تخلیه بار از گمرک جلفا نسبت به سال ۸۸ ،۶۸ درصد رشد داشت .

مدیرکل راه آهن آذربایجان با اشاره به رشد۱۰۷ درصدی بارگیری صادره درسال ۸۹ نسبت به سال قبل از آن گفت: میزان بارگیری محمولات ایستگاه‌ها به مقاصد خارج ناحیه، ۱۴۷ هزار تن کانتینر باربه مقصد بندرعباس، ۲۹ هزارتن خودرو به مقصد لشگری ، بارگیری ۵۰ هزارتن انواع محموله ازایستگاه عجبشیر، ۴۶ هزارتن محموله دیگر ازترکیه به مقاصد خارج ناحیه و صادرات ۴۰ هزار تن کالا از مبادی داخل کشور به ترکیه بوده است.

**رشد ۵۱ درصدی ترانزیت بار

مدیرکل راه آهن آذربایجان درادامه از رشد۵۱ درصدی ترانزیت بار در سال ۱۳۸۹ خبر داد .

وی با اشاره به حمل ۱۱۷هزار و ۴۲۵ تن بار ترانزیتی نسبت به سال قبل گفت :سال گذشته ترانزیت بار از ترکیه به مقصد جلفا ۵۱ درصد و به مقصد کشورهای آسیای میانه و پاکستان ۱۲۷ درصد رشد یافت.

موسوی ادامه داد: درسال گذشته ترانزیت ۱۷ هزارتن بار به کشورهای سی.آی.اس و حمل شش هزارتن کانتینر بار کمک های مردمی از ترکیه به پاکستان انجام شد.

وی در پایان از افزایش ۴۳ درصدی تن کیلومتر خالص و افزایش ۴۰ درصدی تن کیلومتر ناخالص در سال گذشته نسبت به سال قبل خبر داد.

 

 

    نظرات