یک‌ونیم لیتر آب شرب شهری فقط ۸ ریال! / بحران کم‌آبی جدی‌ترین تهدید مشهد در سال ۹۸

یک‌ونیم لیتر آب شرب شهری فقط ۸ ریال! / بحران کم‌آبی جدی‌ترین تهدید مشهد در سال ۹۸

یک‌ونیم لیتر آب شرب شهری فقط ۸ ریال! / بحران کم‌آبی جدی‌ترین تهدید مشهد در سال ۹۸

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، صبح امروز رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر بهمراه مدیران شرکت آب و فاضلاب مشهد از پروژه های شبکه انتقال آب، فاضلاب و تصفیه‌خانه خین عرب بازدید کردند.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد در حاشیه این بازدید با گفتگو با خبرنگار ما پرداخت و ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های بی‌بدیل و جدی مدیران، مهندسان و کارشناسان شرکت آب و فاضلاب مشهد که با دغدغه‌مندی پیگیر مسائل مربوط به این حوزه هستند، اظهارکرد: بدون شک مهمترین و جدی‌ترین چالش شهر مشهد در سال آینده کمبود آب است؛ تدابیر بسیاری برای مقابله و کنترل این بحران اندیشیده شده ولی گذر از این شرایط دشوار تنها و تنها با مشارکت، همراهی و همکاری یکایک شهروندان و مردم میسر است ولاغیر.

وی با بیان اینکه براساس آمار ارائه شده از سوی شرکت آب و فاضلاب مشهد در سال ۹۸ بدلیل نبود ظرفیت آبی، امکان بهره‌برداری از سد دوستی وجود ندارد، گفت: در جلسه‌ امروز مقرر شد کمیته مشترکی میان شورای شهر مشهد، شهرداری و شرکت آب و فاضلاب شکل گیرد تا به منظور گذر از این بحران چاره‌اندیشی های لازم انجام شود.

حیدری در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اینکه فرهنگ مصرف بهینه آب باید در میان شهروندان بیش از پیش ترویج یابد، تصریح کرد: فعالان محیط‌زیستی و سمن‌های دغدغه‌مند در حوزه آب نیز باید نقش پررنگی ایفا کنند؛ شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز برای نصب ابزارهای کاهنده بر روی شیرآلات منازل اعلام آمادگی کرده که هزینه آن به صورت اقساطی به قبوض مصرفی آب افزوده می‌شود.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه شرایط ویژه‌ای باید برای مشترکین پرمصرف درنظرگرفته شود تا از قدرت بازدارندگی برخوردار باشد، گفت: براساس برآوردهای انجام شده، ۱.۵ لیتر آب شرب شهری برای شهروندان فقط ۸ ریال هزینه دارد که این عدد در مقابل فرآیندی که برای استحصال و آماده کردن آب طی می‌شود، بسیار ناچیز است.

حیدری افزود: هزینه‌ای که برای هر بطری یک‌ونیم لیتری آب معدنی پرداخت می‌کنیم، با قیمت ۲۵۰۰ بطری آب شرب شهری برابری می‌کند؛ این بهای ناچیز تاثیر بسزایی در مصرف بی‌رویه آب توسط برخی شهروندان دارد.

وی اشاره‌ای هم به حوزه تامین منابع مالی برای پروژه های فاضلاب شهری داشت و با تاکید بر اینکه باید با جدیت پیگیر این موضوع باشیم، اظهارکرد: خوشبختانه شهر مشهد در زمینه پروژه های فاضلاب پیشرفت خوبی داشته و با همتی دیگر میتوان شبکه فاضلاب این شهر را کامل کرد.

حیدری خاطرنشان کرد: توسعه تصفیه‌خانه های شهری نیز باید به همین موازات پیش‌ بروند و با توجه به ملی بودن این پروژه‌ها، مطمئن هستیم استاندار جدید خراسان رضوی به این موضوع توجه جدی مبذول خواهند داشت و امیدواریم تامین منابع لازم برای توسعه تصفیه‌خانه های فاضلاب شهری، یکی از اولویت های مهم مردم، مجلس شورای اسلامی و دولت محترم شمرده شود.

وی با بیان اینکه مشهدمقدس نیاز به تصفیه‌خانه با ظرفیت ۸۰۰ هزار مترمکعب دارد، گفت: با استفاده از ظرفیت تصفیه‌خانه فعال شهر، ۲۰۰ هزار مترمکعب از این ظرفیت تامین شده و این ظرفیت باید ۶۰۰ هزار مترمکعب دیگر افزایش یابد.

حیدری در بخش پایانی صحبت های خود اظهارکرد: درخصوص برنامه تبصره ۳ توسعه شبکه آب و فاضلاب نظرات و اولویت های مناطق ۱۳گانه شهر مشهد از سوی شهرداران دریافت شده که اولویت‌ها براساس آن تعیین و به شرکت آب و فاضلاب ابلاغ خواهد شد؛ امیدواریم با تعامل و همراهی، بخشی از مشکلات حوزه آب مشهد حل شود.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات