هزینه های نگهداشت شهر ۷۰ درصد افزایش یافته است

هزینه های نگهداشت شهر ۷۰ درصد افزایش یافته است

هزینه های نگهداشت شهر ۷۰ درصد افزایش یافته است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، بتول گندمی در نخستین جشنواره پاکیاران شهر امیدوزندگی که با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد برگزار شد، با بیان اینکه یکی از دغدغه های اعضای شورای شهر در حوزه شهرداری کاهش هزینه هاست، اظهارکرد: کاهش هزینه ها را زمانی میتوانیم در دستورکار قرار دهیم که بتوان درخصوص برخی از مفاهیم با شهروندان تعامل و گفتگو کنیم و دغدغه مشترکی بین مردم و مسئولان شکل گیرد.

وی در ادامه گفت: هزینه های مربوط به حوزه نگهداشت شهر نسبت به سال گذشته حدود ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده و برای حفظ وضع موجود روزانه ۵ میلیارد تومان از سوی شهرداری هزینه می‌شود.

گندمی همچنین تصریح کرد: دغدغه هایی در حوزه نگهداشت شهر اعم از رفت و روب و جمع آوری زباله وجود دارد که اگر از طریق آموزش شهروندی بتوانیم مشارکت خوبی با شهروندان ایجاد کنیم، فواید بسیاری برای مدیریت شهری در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نخستین فایده کاهش هزینه‌هاست، اظهارکرد: با تولید کمتر زباله هزینه های ناشی از جمع‌آوری نیز کاهش می‌یابد و هزینه کمتری به شهر تحمیل می‌شود.

گندمی خاطرنشان کرد: بازیافت و تفکیک زباله از مبداء دومین نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ روزانه ۲۲۰۰ تن زباله از سطح شهر مشهد جمع آوری می‌شود و اگر بخشی از این زباله‌ها را به چرخه مصرف بازگردانیم، موجب صرفه‌جویی در منابع موجود شهر و کشور و موجب کاهش کاهش نگرانی ها برای نسل های آینده می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد گفت: امروز از زباله بعنوان طلای کثیف یاد می‎‌شود و معمولا برخی کشورها سیاست های خود بر پایه تفکیک زباله و بازیافت آنها گذاشته‌اند و روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌‎اند؛ ما باید این سرمایه‌گذاری را از شهروندان خود شروع کنیم چرا که سرمایه‌گذاری صرفا به خرید تجهیزات و دستگاه‌ها محدود نمی‌شود و این سرمایه‌گذاری مطلوب برای حفظ منابع است.

گندمی با تاکید بر اینکه شهروندان باید این مهم را بعنوان یک سیاست قبول داشته باشند و مدیریت شهری را نیز همراهی کنند، گفت: تفکیک زباله از مبداء باید از سوی شهروندان انجام شود تا بتوانیم از این طریق با هزینه کمی مجدد مواد مصرفی را به چرخه نخست بازگردانیم؛ این امر سبب می‌شود دغدغه حفظ محیط‌زیست نیز تاحدودی برطرف شود.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات