میزگرد تخصصی شرکت آب منطقه ای زنجان،آبفای شهری و شهرک های صنعتی...

نشست تخصصی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت های آب منطقه ای و مدیران فنی آبفای شهری و شهرک های صنعتی در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران برگزارشد.

در ابتدای این نشست ابوالحسنی خبرنگار ایرنا، جلسه را با طرح سئوالی در خصوص مصرف پساب آغاز کرد.

مهندس مهانفر، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای زنجان در خصوص پساب گفت: استفاده از پساپ امروز موضوع نو ظهوری در زنجان است و باید زیرساخت های توزیع، فروش و مصرف آن فراهم گردد و محل تحویل پساب، تعداد متقاضی و قابلیت استفاده از آن مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد و هزینه زیرساخت و هزینه سرمایه گذاری مصرف کننده آن مشخص گردد.

مهانفر به مدیریت مصرف آب نیز اشاره کرد و گفت: باید آب مصرفی صنایع مدیریت و کنترل گردد و این با نصب کنتورهای هوشمند امکان پذیر خواهد بود.

معاون حفاظت و بهر برداری شرکت آب منطقه ای زنجان خاطر نشان کرد: میزان مصرف آب صنعت در صورت نبود کنتور هوشمند تقریبی می باشد و در صورت اندازه گیری مصرف با کنتورهای هوشمند، می توان آمار دقیقی ارایه نمود.

وی نقش رسانه ها را در بالا بردن فرهنگ مصرف بهینه آب و در این راستا نصب کنتورهای هوشمند را بسیار مهم و موثر دانست و افزود: هم اکنون حدود ۱۴ هزار حلقه چاه مجاز داریم ولی فقط حدود ۲ هزار حلقه آن مجهز به کنتور می باشد و در واقع ۱۲ هزار بدون کنتور بوده است.

معاون فنی شرکت شهرک های صنعتی زنجان نیز در ادامه این نشست اظهارداشت: در حال حاضر ۲۱ شهرک داریم که ۱۶ شهرک در حال بهره برداری هستند و ۳۰ حلقه چاه مجاز و ۵ تصفیه خانه در مجاورت آنها وجود دارد که تعداد ۳ واحد آن، کار بازچرخانی آب و تولید آب فضای سبز را انجام می دهند.

وی افزود: در شهرک های صنعتی جدید، طراحی شبکه توزیع پساب را در برنامه داریم تا صنایع جدید بتوانند بصورت دو منظوره هم با آب چاه و هم با آب پساب بکار خود ادامه دهند.

در ادامه غلامی، مدیر فاضلاب شهری آبفای زنجان به تولید پساب اشاره نمود و افزود: در شبانه روز حدود ۳۵ هزار مترمکعب تولید پساب داریم که در سال به حدود ۱۰ میلیون متر مکعب می رسد .

وی در خصوص رهاسازی پساب برای تغذیه مصنوعی و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی اظهارکرد: حدود ۴۰ درصد از پساب تولیدی جهت تغذیه مصنوعی و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی رهاسازی می شود و ۶۰ درصد مابقی برای مصارف صنعتی و کشاورزی خواهد بود.

غلامی با تاکید براینکه برای مصرف پساب باید وفاق جمعی اتفاق افتاده و پذیرش عمومی برای این کار صورت گیرد.

مدیر دفتر فنی آب و فاضلاب اظهارکرد: باید مشخص شود که پساب برای چه صنایعی قابل استفاده است و در این راستا صنایع پر آب مصرف باید احصاء گردند.

وی در ادامه گفت: اجرای پروژه پساب مستلزم انجام هزینه های انتقال، برق رسانی ،بهره برداری و غیره است و ماهیت سرمایه گذاری دارد و سرمایه گذار باید حاضر باشد این هزینه ها را یکبار برای همیشه پرداخت نماید چرا که پساب آب دائمی می باشد و می تواند همیشه در صنایع قابل استفاده بوده و برای سرمایه گذار ، سود آوری بالایی داشته باشد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات