آغاز دور دوم خاموشی چاه های کشاورزی شهرستان مهریز از ۳۰ دی ماه

محمد حسین باقری درجلسه شورای حفاظت منابع آب مهریز عنوان کرد : دور اول طرح خاموشی چاههای کشاورزی در شهرستان مهریز در تاریخ سوم دی ماه به اتمام رسید و دور دوم آن از تاریخ ۳۰ دی ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، جلسه شورای حفاظت منابع آب مهریز روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه با حضور فرماندار مهریز، رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد، مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و  سواحل و دیگر اعضای شورا در فرمانداری مهریز برگزار شد.

رئیس شورای حفاظت منابع آب و فرماندار شهرستان مهریز نیز در این جلسه بر ضرورت حفظ و حراست از منابع آبی تاکید کرد و افزود:  طرح های مدیریتی از جمله خاموشی چاههای کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند باید برای تمام چاههای سراسر شهرستان  انجام شود تا شاهد صرفه جویی آب های زیرزمینی شهرستان باشیم.

محمد رستگاری تصریح کرد: نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاههای شهرستان به خصوص چاههای کشاورزی از مطالبات جدی دولت و دستور کارهای شورای حفاظت منابع آب شهرستان بوده و در این راستا ضمن ابلاغیه به مالکین، ادارات آب و برق ملزم به اعمال قانون تا نصب کامل کنتورهای هوشمند شهرستان هستند.

در ادامه این جلسه نیز رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد با بیان اینکه شهرستان مهریز در سال جاری،  با کاهش ۷۵ درصدی بارش نسبت به بلند مدت خود روبرو بوده و از این حیث در صدر شهرستان های دچار کاهش فاحش بارندگی است، عنوان کرد: ۴ آبخوان واقع در محدوده شهرستان  مهریزشامل یزد-اردکان، بهادران، شمش و ارنان-دهج  در سال جاری با  افت سطح آب به ترتیب ۶۴، ۳۹، ۱۰ و ۳۶ سانتیمتر مواجه بوده است که متاسفانه آبخوان های یزد-اردکان و ارنان نسبت به بلندمدت خود دچار تشدید افت تا ۲۰ سانتیمتر بوده اند.

وی اجرای طرح خاموشی در آبخوانهای شمش و بهادران را بسیار موثر ارزیابی کرد و افزود: آبخوانهای بهادران و شمش به طور متوسط دارای افت سالیانه به ترتیب ۶۷ و ۲۶ سانتیمتر می باشند که با اجرای کامل طرح خاموشی و مشارکت تشکل آب بران منطقه،  در سال آبی اخیر کاهش افت سطح آب در این آبخوان ها را شاهد بوده ایم.

باقری با تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف آب در این شهرستان، اجرای طرح صددرصد مدیریت مصرف آب، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در قالب طرح های داناب و سپاس، جداسازی آب شرب از فضای سبز در کنار طرح خاموشی ۵۰ روزه چاههای کشاورزی را از اقدامات اضطراری سال آبی اخیر در مهریز عنوان کرد.

وی در خصوص اجرایی شدن طرح خاموشی زمستانه چاههای کشاورزی در شهرستان مهریز نیز افزود: این طرح در ۲۲۳ حلقه چاه کشاورزی شهرستان به مدت  ۵۰ روز و طی دو مرحله انجام شد و پیش از اجرای طرح به کشاورزان در خصوص تاریخ ومدت زمان اجرای طرح،اطلاع رسانی از طریق نصب بنر، ارسال پیامک و  برگزاری نشست هم اندیشی صورت گرفت.

گفتنی است احداث مخازن ذخیره در میانکوه، طرح تحویل حجمی آب به کشاورزان، نصب کنتورهای هوشمند و بررسی چاه های غیرمجاز از دیگر دستورات کار این جلسه شورای حفاظت از منابع آب مهریز بود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات