مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان در مجمع نمایندگان استان تشریح...

اقدامات شاخص دولت و دستاوردهای مهم وزارت نیرو در استان همدان

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده درجلسه مشترک مجمع نمایندگان و مدیران صنعت آب و برق استان همدان گفت: ۳۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش آب استان همدان انجام شده است.

وی افزود: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی تاکنون ۳۳۲۶ حلقه چاه غیر مجاز در استان همدان پر و مسلوب المنفعه شده است.

ستوده گفت: با انسداد ۳۳۲۶ حلقه چاه غیرمجاز از برداشت  بیش از ۲۵۲ میلیون متر مکعب آب در منابع زیرزمینی جلوگیری بعمل آمده است.

وی افزود: بیشترین تعداد چاههای پرشده در شهرستانهای کبودرآهنگ با ۱۰۲۰ حلقه چاه و شهرستان رزن با ۶۳۴ حلقه چاه است.

وی با بیان اینکه تعهد ما برای سالجاری پر کردن ۵۳۰ حلقه چاه غیرمجاز است، گفت: ۹۰ درصد این چاهها در شهرستان های رزن و کبودراهنگ است.

ستوده گفت: از ابتدای سالجاری نیز تاکنون با پر کردن ۵۸۹ حلقه چاه غیر مجاز در استان همدان به میزان بیش از ۲۷ میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است .

وی گفت: تا کنون ۴۱۰۳ حلقه چاه مجاز مجهز به کنتور هوشمند آب وبرق شده اند که این روند به طور جدی و با سرعت در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان ادامه داد: با اجرای طرح تعادل بخشی در استان و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، خوشبختانه از سال ۹۳ شاهد کاهش روند افت سطح آب زیرزمینی در بعضی از دشتها و همچنین بالا آمدن سطح آب در دشتهای دیگر شده که هیدروگراف دشتها نشانگر این موضوع هستند.

ستوده با اشاره به اهمیت تامین آب شرب، ادامه داد: آب اشامیدنی شهرهای تویسرکان و سرکان از چاه های آب دشت فریازان تامین می شد اما اکنون با کاهش قابل توجه منابع آب زیر زمینی، استفاده از آب سد سرابی برای تامین آب آشامیدنی این دو شهر و برخی روستاهای اطراف در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: درحال حاضر نیز تامین آب شرب شهر سرابی واقع درمسیر خط انتقال از طریق سد وخط انتقال آب شرب تامین میگردد وی بیان کرد: طرح ساخت تصفیه خانه شهرستان تویسرکان  با بیش از۵۰ درصد پیشرفت به روش BOT ( ساخت ، بهره برداری و انتقال) و با حضور بخش خصوصی و اعتباری حدود ۲۰ میلیارد تومان در حال اجرا است و در حال حاضر ۵۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ستوده با اشاره به مزیت های استفاده از روش BOT و مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح های مختلف عمرانی گفت: تاخیر در روند امور اجرایی در روش BOT به ضرر سرمایه گذار بخش خصوصی تمام می شود و به همین دلیل سرعت اجرای طرح در این روش بیشتر می شود.

وی افزود: تصفیه خانه سد سرابی پس از آغاز به کار می تواند ۳۱۵ لیتر در ثانیه آب تصفیه شده را ازطریق خط انتقال آب به مخزن بهشت زهرای تویسرکان  بدهد که این میزان یک و نیم برابر نیاز شهر تویسرکان و سرکان و پاسخگوی دو برابر جنعیت کنونی این شهرهادرافق ۱۴۱۰  است.

ستوده یکی از مهمترین و بزرگترین دستاوردهای وزارت نیرو در جمع آوری آمار اطلاعات منابع آب و ارائه خدمت به مشترکین را راه اندازی سامانه ساماب دانست و افزود: شرکت آب منطقه ای همدان به لحاظ بستر سازی مناسب زیرساخت های it ، بعنوان پایلوت کشوری در این سامانه انتخاب شد که خوشبختانه با همکاری شرکت مدیریت منابع آب ایران توانست هم خدمات آب زیرزمینی و صدور قبض و.. را از طریق دفاتر پیشخوان به بهره برداران ارائه نماید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان از پیشرفت ۹۷ درصدی طرح خط انتقال آب سد سرابی به مخزن شهر تویسرکان خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح تا کنون ۲۰ میلیار تومان هزینه شده است.

ستوده افزود: پیشرفت فیزیکی سد گرین شهرستان نهاوند در حال حاضر ۱۰ درصد می باشد.

وی گفت: این سد صرفا جهت مصرف آب شرب بوده و برای تامین نیاز آبی شهرستان می باشد و حق آبه کشاورزی همانند روال گذشته تامین و هیچ تغییری نخواهد کرد.

ستوده اظهار کرد: تصفیه خانه آب شهر ملایر که توسط بخش خصوصی به روش BOT درحال ساخت است مبلغ سرمایه گذاری اولیه این  پروژه ۴۰۰ میلیارد ریال است و مدت ساخت آن ۲ سال خواهد بود و دوره بهره برداری از آن ۲۵ سال است که تاکنون به میزان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی گفت: تصفیه خانه ملایر با یک مدول و دو خط جریان با ضریب حداکثری ۳/۱ قادر به تصفیه ۵۰۰ لیتر در ثانیه و حجم کل ۱۲ میلیون متر مکعب در سال آب شرب این شهرستان از سد کلان می باشد که در پائین دست سد کلان در حال ساخت است.

ستوده ادامه داد: خط انتقال آبرسانی آب شرب شهر ملایر از سد کلان بطول ۳۸ کیلومتر و به میزان ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان به انتقال پساب فاضلاب شهر همدان به نیروگاه شهید مفتح اشاره کرد و افزود: طول این خط لوله ۴۴ کیلومتر است که از تصفیه‌خانه فاضلاب همدان آغاز و به نیروگاه شهید مفتح منتهی می‌شود.

ستوده با بیان اینکه این پساب پیش از این به مصرف امور کشاورزی رسیده، افزود: امروز که این پساب به مصرف نیروگاه شهید مفتح می‌رسد گام موثری در راه جلوگیری از هدررفت منابع آبی زیرزمینی برداشته شده است.

وی بیان کرد: با اجرای این پروژه تعداد بسیاری از چاه‌های آب نیروگاه شهید مفتح از مدار بهره برداری خارج شد و مصرف نیروگاه از ۱۵ میلیون مترمکعب در سال به حدود ۱۰ میلیون مترمکعب با تبدیل یک واحد برج تر به خشک کاهش یافته است.

ستوده تاکید کرد: سد مخزنی خرمرود با حجم مخزن ۸ میلیون متر مکعب به منظور تامین آب شرب منطقه خرمرود، بمیزان یک میلیون و ۳۲۰ هزار متر مکعب شرب، صنعت یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب و سهم محیط زیست یک میلیون و ۴۰ هزار متر مکعب توسط سرمایه گذار بخش خصوصی از طریق مجوز ماده ۵۶ در حال احداث و تاکنون نیز ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی طبق برنامه زمانبندی دارد و مابقی آب تنظیم شده برای حق آبه باغات پائین دست می باشد.

وی گفت: شرکت آب منطقه ای همدان در راستای کمک به توسعه استان و ایجاد اشتغال، آب موردنیاز حدود ۸۹۰ واحد صنعتی و خدماتی را از محل تخصیص های ابلاغی تامین نموده است.

در پایان این دیدار مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان مشکلات عمده را کاهش اعتبارات در پروژه ها بویژه طرح مهم آبرسانی به شهر همدان را بر شمرد.

در ادامه مدیران عامل صنعت آب و برق استان همدان گزارشی از عملکرد شرکت‌ها ارائه کردند و نمایندگان استان نیز پس از بررسی نظرات و پیشنهادات قول مساعدت برای رفع مشکلات این حوزه دادند .

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات