استان اردبیل جزو شش استان کم بارش کشور است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در پنجمین جلسه شورای حفاظت منابع، مجاری و تاسیسات آبی استان که با حضور استاندار اردبیل برگزار شد، گفت: در شاخص های اعلام شده توسط وزارت نیرو طبق آمارهای مستند، متاسفانه استان اردبیل جزو شش استان کم بارش کشور است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اردبیل، مهندس اصغر سلیمان زاده تصریح کرد: برای اولین بار در سالهای اخیر، متاسفانه امسال شاهد کاهش بارش های پاییزی در سطح استان بوده ایم که با تبع آن شاهد کاهش رواناب ها و حجم سدهای تاثیرگذار استان را شاهد هستیم.

وی به کاهش محسوس بارش ها در فصل زراعی امسال در شمال استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه طبق آمارهای موجود کاهش شدید بارش ها در شمال استان نسبت به مدت مشابه سال قبل را شاهد هستیم که باید برنامه ریزی مناسبی برای استفاده صحیح از منابع آبی در سطح استان بعمل آوریم.

مهندس سلیمان زاده با اشاره به کاهش ۳۸ درصدی بارش ها در شهرستان بیله سوار تصریح کرد: میانگین بارش های استان در فصل زراعی امسال ۹۴ میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۰ درصدی را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: ورودی سد یامچی بعنوان مهمترین منبع تامین آب شرب مرکز استان در سال آبی امسال ۱۹ میلیون مترمکعب بوده این در حالی است که سال گذشته در مدت مشابه ورودی این سد ۲۱ میلیون مترمکعب بوده است.

وی همچنین با اشاره به حجم ۲۱ میلیونی آب در سد یامچی اظهار داشت: سال گذشته همین موقع حجم آب سد یامچی ۲۸ میلیون مترمکعب بود که امسال حجم آب این سد کاهش ۲۵ درصدی را نشان می دهد این در حالی است مصرف آب این سد از رقم ۴ / ۱۱ میلیون مترمکعبی به ۱۲ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

مهندس سلیمان زاده با اشاره به کاهش ۱۰ میلیونی آب ورودی در سد سبلان اشاره کرد و گفت: حجم آب موجود این سد نیز در حال حاضر به ۵۲ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به سال قبل کاهش ۸ میلیون مترمکعبی آب از نظر حجم را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به کاهش ۱۲ درصدی حجم آب کل سدهای استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار داشت: سال گذشته همین موقع حجم آب موجود در سدهای استان ۱۲۸ میلیون مترمکعب بود که امسال این رقم به ۱۱۳ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش دبی ورودی ارس تصریح کرد: دبی ورودی ارس سال گذشته ۱۳۱ میلیون مترمکعب بود که امسال با افزایش ۲۹ میلیون مترمکعب به ۱۶۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در وزارت نیرو در سال گذشته، یادآور شد: این کارگروه با هدف سازگاری با کاهش بارش ها و خشکسالی تشکیل یافته است تا در خصوص تعیین چگونگی توزیع آب در بین مصارف مختلف و برنامه ریزی برای انطباق کشت مناسب تصمیم گیری های لازم گرفته شود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات