جایگاه ایران در صنعت توزیع برق دنیا مایه افتخار است / معرفی برگزیدگان سومین جشنواره نوآوری های توزیع برق

جایگاه ایران در صنعت توزیع برق دنیا مایه افتخار است / معرفی برگزیدگان سومین جشنواره نوآوری های توزیع برق

به گزارش پایگاه خبری توانیر،  دکتر مهاجری معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو در نشستی که همزمان با آئین افتتاحیه کنفرانس منطقه ای سیرد برگزار شده بود، در سخنانی کوتاه گفت: آنچه در این کنفرانس ها اهمیت دارد، نشان دادن پیشرفت ها و انتقال تجربیات است.
مهاجری تصریح کرد: در دولت دوازدهم سعی شده است که نسبت به موضوع زمان اهمیت بیشتری داده شود و از این رو باید وقت و زمان متخصصان  و فعالان هر حوزه ای مغتنم شمرده شود.
وی ضمن تبریک به متخصصان صنعت توزیع برق کشور گفت: مایه افتخار است که ایران اکنون در جایگاهی قرار دارد که می تواند در برترین کنفرانس های جهانی مقاله های ارزشمندی ارائه دهد و در میان برترین های جهانی قرار گیرد.
برپایه این گزارش، در این نشست همچنین دکتر محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت: هم اکنون ایران به عنوان عضو پیوسته کنفرانس جهانی سیرد است .
فتوحی ادامه داد: در دنیا تنها کشورهای آمریکا، چین و ایران به عنوان اعضای پیوسته غیراروپایی این کنفرانس هستند و از این رو افتخاری برای کشور محسوب می شود.
وی با بیان اینکه در هر دوره این کنفرانس که به صورت دوسالانه و هر سال در یک کشور برگزار می شود، مقاله هایی از متخصصان ومحققان ایرانی پذیرفته می شود که حتی در سال هایی ایران بیشترین تعداد مقاله های ارائه شده را به خود اختصاص داد.
دکتر فتوحی ارتباط صنعت و دانشگاه را مهم ارزیابی کرد و گفت: می توان اذعان کرد که ارتباط میان صنعت برق و دانشگاه بسیار مطلوبتر از سایر حوزه هاست و از این رو صنعت برق پیشرو بوده است.
برپایه این گزارش ،پس از این نشست و همزمان با مراسم افتتاحیه کنفرانس منطقه ای سیرد،  برندگان جشنواره نوآوری شرکت های توزیع برق نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.
براین اساس، دبیر خانه جشنواره نوآوری شرکت های توزیع نیروی برق سراسر کشور در خصوص جزئیات این رویداد اعلام کرد: پس از انتشار فرآخوان، در مجموع ۱۵۷ اثر به دبیرخانه ارسال شد که در نهایت ۵۳ اثر در هفت محور مورد قبول هیات داوران قرار گرفت.
پس از بررسی هیات داوران، در نهایت ۱۵ اثر در پن محور حائز رتبه های اول تا سوم شدند و در دو محور باقی مانده، هیات داوران هیچ اثری را شاییسته احراز رتبه ندانست.
در این کنفرانس که در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو برگزار شد، پنج طرح حائز رتبه نخست شدند.
این پنج طرح، «طراحی و ساخت دستگاه بهینه سازی توان به قدرت اسمی ۲۰ کیلوولت آمپر جهت کاهش تلفات در شبکه های توزیع (شرکت توزیع استان اردبیل)»، «طراحی و ساخت جعبه انشعاب هوشمند برق با قابلیت کنترل از راه دور(شرکت توزیع جنوب استان کرمان)»، «استفاه از کمربند هارنس جهت صعود و فرود سیمبان در شبکه های توزیع برق (استان مرکزی)»، «دستگاه فلش گیر شبکه فشار ضعیف هوایی (استان گیلان)» و «ساخت دستگاه تست سرچراغ های گازی(استان سمنان)» را شامل می شد.
علاوه بر این، پنج طرح نیز حائز رتبه دوم شد که این طرح ها به این شرح است: «تدوین روش و طراحی ابزار تعمر یا تعویضض تجهیزات ۲۰ کیلوولت در پست های زمینی بدون اعمال خاموشی(استان زنجان)»، «طراحی نرم افزار یکپارچه جهت مدیریت کل کنتورهای هوشمند شرکت و راه اندازی مرکز پایش طرح فهام(شهرستان مشهد)»، «ساخت و پیاده سازی سنسور تشخیص میدان دید (جنوب استان کرمان)»، «طراحی و ساخت سیستم روشنایی معابر هوشمند(تهران بزرگ)» و «راه اندازی سامانه نوین نظارت بر فرآیندها (شهرستان اصفهان)».
جشنواره نوآوری های شرکت های توزیع برق، به پنج طرح نیز مقام سوم را داد که این طرح ها شامل «تفسیر نتایج پاسخ طیف نوری روغن جهت ارزیابی وضعیت ترانسفورماتورهای توزیع(استان آذربایجان شرقی)، «دستگاه کنترل و مانیتورینگ خطوط ۲۰ کیلوولت(استان سمنان)، «تهیه اطلس مقاومت مخصوص خاک استان فارس و شبیه سازی طرح های مناسب برای اتصال زمین در مناطق مختلف(استان فارس)»، «رفع خاموشی مابر با استفاده از برق مستقل خودرویی(استان سمنان)»، و «سامانه اطلاعات حقوقی توزیع(استان اصفهان)» شد.
در کنار این جشنواره، ۶۵۰ مقاله نیز به دبیرخانه کنفرانس سیرد ارسال شده است که از این میان ۱۷۶ مقاله پذیرفته شد. از این رو قرار است که در این کنفرانس دو روزه، ۱۳۲ مقاله در قالب پوستر و ۴۴ مقاله به صورت شفاهی ارائه شود.
این مقالات در محورهای تجهیزات شبکه، کیفیت برق، بهره برداری، کنترل، منابع پراکنده انرژی و بهینه سازی مصرف (کاهش تلفات)، برنامه ریزی و توسعه شبکه و مباحث اقتصادی در کسب و کار توزیع، تجدید ساختار و بازار برق به دبیرخانه کنفرانس سیرد ارسال شده است.

لینک اصل خبر در سایت سایت خبری شرکت توانیر

    منبع خبر

    سایت خبری شرکت توانیر

    سایت خبری روابط عمومی شرکت توانیر

      نظرات