دغدغه‌مندی مدیریت شهری مشهد برای حل مشکل کمبود آب با کمک شهروندان

دغدغه‌مندی مدیریت شهری مشهد برای حل مشکل کمبود آب با کمک شهروندان

دغدغه‌مندی مدیریت شهری مشهد برای حل مشکل کمبود آب با کمک شهروندان

مراسم اکران ویژه مستند تالان (روایتی از فاجعه آب در خراسان) با حضور عوامل فیلم، اعضای سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و مسوولین در تالار شهر برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد در اکران مستند "تالان" از عوامل فیلم و پژوهشگرانی که با عشق و علاقه این مستند را ساخته‌اند، تشکر و قدردانی کرد.
وی افزود: شورای شهر مشهد به طور جدی و دغدغه‌مند، با کمک و همت مردم و جامعه موضوع آب را پیگیری می‌کند و در این راستا طرح‌های مختلفی را با آب و فاضلاب مشهد طراحی کرده است.
حیدری خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی و اینکه زنگ خطر بحران آب را به گوش جامعه برسانیم تا مردم همکاری کنند و این شرایط را بگذرانیم.
رییس شورای شهر مشهد گفت: یکی از اقدامات این است که بعد از اتمام پروژه شبکه فاضلاب مشهد بتوانیم آب را به دشت مشهد برسانیم و این بحران را سپری کنیم.
وی با اشاره به قیمت تمام شده آب شرب شهری و مقایسه آن با یک بطری آب معدنی اظهار داشت: قیمت هر بطری ۱.۵ لیتری آب معدنی معادل ۲۰۰۰ تومان است و قیمت ۱.۵ لیتر آب شهری ۸ ریال است یعنی ۲۵۰۰ بطری آب شرب شهری معادل یک بطری آب معدنی است.
حیدری ادامه داد: امیدواریم با همت و همراهی شما سازمان‌های مردم نهاد و مردم بتوانیم این بحران را سپری و مسیر درست را طی کنیم.
مستند تالان روایت تاراج آبهای زیرزمینی است
مهدی جمشیدی، مدیرعامل جمعیت ناجیان آب نیز در این مراسم ضمن تشکر از شهرداری مشهد برای مشارکت در ساخت و اکران مستند تالان گفت: مساله آب و محیط زیست سال‌های قبل باید با مطالبات مردمی و با کمک سازمان‌های مردم نهاد نجات پیدا می‌کرد.
وی افزود: مستند تالان روایت تاراج آبهای زیرزمینی است که به همت جمعیت ناجیان آب و صادق دهقانی کارگردان جوان ساخته شد تا با دیدن آن بیشتر به آب و محیط زیست بیاندیشیم.
نجات آب تنها با هشدار امکانپذیر نیست
محمد فاضلی، مشاور وزیر نیرو و عضو هیات علمی دانشگاه به نقد و بررسی مستند" تالان" پرداخت و گفت: تالان اثر ارزشمند در سینما هشداردهنده از آب‌های زیرزمینی است.
وی تصریح کرد: اما در این مسیر هشدارها به تنهایی راهگشا نخواهد بود و باید همه جوانب این بحران را در نظر گرفت و سینمای مستند ایران گامی فراتر از هشدار بردارد.
وضع قوانین مناسب برای نجات آب
محمد درویش، پژوهشگر و فعال محیط زیست در این مراسم با بیان نمونه روستاهای موفق در حوزه مدیریت آب و محیط زیست، خاطرنشان کرد: باید در سینما و هنر الگوهای بومی موفق خود را به نمایش بگذاریم .
وی ادامه داد: مردم ایران در شمار فرهیخته ترین، والاترین و عاشق ترین مردمان کره زمین در رابطه سرزمینشان هستند و باید بتوانیم قوانینی را وضع کنیم که آنهایی که احساس مسوولیت می‌کنند در حوزه آب بتوانند بهترین عملکرد را نشان دهند.
وضعیت مشهد در حوزه آب فراتر از بحران است
حجت میان‌آبادی، مشاور وزیر نیرو و استاد دانشگاه نیز در این مراسم با بیان اینکه متاسفانه در حوزه آب اکثر نشانه‌ها به سمت مردم و کشاورزان گرفته می‌شود، گفت: اعتقاد دارم قبل از اینکه مردم در این خصوص آگاه شوند باید سیاستمداران و مدیران ما آگاه شوند.
وی تصریح کرد: طرح‌های کلانی اتفاق می‌افتد که تبعات بسیار مخرب‌تر از فرونشستن زمین دارد و نگرانی‌های جدی در بعد سیاسی، اجتماعی و امنیتی خواهد داشت.
این استاد دانشگاه وضعیت مشهد را در حوزه آب فراتر از بحران دانست و اظهار داشت: راهکارهایی که برای نجات آب مشهد تجویز می‌شود وضعیت مشهد را بدتر می کند.
میان‌آبادی گفت: مشهد به عنوان شهری که در حوزه آب با بحران شدیدی روبه رو است فاقد هیچگونه نماد که نشان‌دهنده بحران آب در شهر می‌باشد.
اختر گنجیان فرد

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات