آثار تاریخی پشت سد سیمره غرق می شوند / خداحافظ میراث ملی

آثار تاریخی پشت سد سیمره غرق می شوند / خداحافظ میراث ملی

www.BanaNews.irآثار تاریخی پشت سد سیمره با شروع آبگیری سد، تک تک زیر آب می روند و برای همیشه محو می شوند و از آن پس سد سیمره بر روی صدها اثر تاریخی خودنمایی می کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) چندوقتی است که آبگیری سد سیمره آغاز شده است و آثار تاریخی پشت سد رفته رفته زیر آب رفته و برای همیشه محو می شوند تا سد سیمره بر روی صدها اثر تاریخی خودنمایی کند.

آثار تاریخی متعدد و اشیا تاریخی در پشت سد سیمره وجود دارد که با آبگیری سد همه این آثار از بین می روند و در حال حاضر باید شاهد خداحافظی با میراث ملی و تاریخ مردم ایلام باشیم.

این خداحافظی تلخ حاصل بی تدبیری مسئولانی است که باید ۱۸ سال پیش برای نجات این آثار تاریخی فکری می کردند نه اینکه در مرحله آبگیری تازه به فکر حفظ این آثار بیفتند و هیئتهای مختلف باستان شناسی در پشت سد مستقر شوند.

وسعت محوطه باستانی سیمره آنقدر زیاد است که هنوز شاید بسیاری از آثار تاریخی پشت سد شناسایی نشده باشند و تاکنون تنها ۱۰۰ محوطه متعلق به دوره های مختلف پیش از تاریخ مثل مفرغ، نوسنگی، مس و سنگ تا دوره تاریخی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی در پشت سد قرار دارد.

در تایید این گفته طی روزهای گذشته طی کاوشهای نجات‌بخشی باستان‌شناختی محوطه له‌لار حوضه آبگیر سد سیمره، چهار فضای معماری مرتبط با هم کشف و مشخص شد.

مدت زمان آبگیری سد سیمره حداقل در شرایط معمول دو سال به طول می انجامد. طی این دو سال کلیه آثار تاریخی زیر آب می روند و در این شرایط باید گفت "خدحافظ میراث ملی".

سد سیمره به عنوان بزرگترین پروژه سد سازی در استان ایلام و یکی از مهمترین پروژهای اشتغالزایی در این استان است. رودخانه سیمره سرشاخه اصلی رود کرخه است که طرح سد و نیروگاه سیمره بر روی این رودخانه در حد فاصل استانهای ایلام و لرستان و در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر در حال اجراست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از مهر،  این سد از نوع بتنی دوقوسی با ارتفاع ۱۸۰ متر از پی، طول تاج ۲۰۲ متر و عرض تاج ۶ متر است که دریاچه ای به طول ۳۸ کیلومتر و وسعت هفت هزار هکتار و حجم ۳٫۲۱ میلیارد مترمکعب ایجاد خواهد کرد.

سد بتنی دو قوسی سیمره پس از احداث علاوه بر ذخیره ۳۲۰۰ میلیون مترمکعب آب می‌تواند سالانه ۸۵۰ میلیون کیلوات ساعت برق تولید کند.

سد و نیروگاه سیمره علاوه بر اینکه یک طرح ملی ویژه برق آبی محسوب می‌شود در توسعه و پیشرفت استانهای همجوار نیز نقش به سزایی خواهد داشت.

سد سیمره یکی از پروژه هایی است که احداث آن از ۱۸ سال پیش آغاز شده و بعد از بارها وعده برای آبگیری مسئولان آخرین وعده آبگیری را اوایل امسال عنوان کردند.

 

    نظرات