نایب رییس نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی:  نبود مدیریت یکپارچه بر امر نظارت

نایب رییس نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی: نبود مدیریت یکپارچه بر امر نظارت

www.BanaNews.irنایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با اشاره به حادثه آتش سوزی ساختمان در حال ساخت بلوار سرافرازان مشهد گفت: متاسفانه مشکل اساسی نبود مدیریت یکپارچه بر امر نظارت است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس محمدرضا اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان، در پاسخ به نبود وسایل اطفای حریق در آتش سوزی ساختمان در حال ساخت بلوار سرافرازان مشهد، اظهار داشت: مقررات ملی ساختمان مبحث ۱۲ به ایمنی و حفاظت در کارگاه‌ها مربوط است و باید کارفرما، مجری و عوامل نظارتی این مبحث را رعایت کنند.

وی تاکید کرد: ساختمانی که با این متراژ ساخته می شود، حتما باید به استناد مقررات ملی ساختمان یک ناظر ایمنی در آن حضور داشته باشد؛ بی تردید این ساختمان پله فرار نداشته و کارگرانی که سعی بر فرار از حریق از طریق داربست را داشتند، به علت گرم شدن داربست ها نتوانستند از این قسمت خارج شوند.

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با اشاره به نقص‌های موجود در این ساختمان، عنوان کرد: جای دپوی فوم‌های پلی استیلن در یک متری عابر پیاده که حفاظ توری دارد، صحیح نیست و نباید درحریم کارگاه فوم‌های پلی استیلن دپو شود، همچنین زیر ساختمان نباید لوله پلیکا و پلی اتیلن در کنار موتورسیکلت و کپسول اکسیژن که مانند یک پمپ است، رها شود.

وی درباره اشتعال زایی فوم‌های پلی استیلن اظهار داشت: به عنوان یک سازنده به خودم اجازه نمی دهم از این مواد در ساختمان خود استفاده کنم و هر زمانی آتش سوزی در ساختمان اتفاق افتد، این مواد، مشتعل شده و گاز سمی متصاعد می کنند که وجود تحریم، بحث عدم حمایت از تولیدکنندگان داخلی و نبود استاندارد در این زمینه سبب تولید این گونه کالاها شده در حالی که این فوم ها کیفیت لازم را برای سبک سازی ساختمان ندارد.

اسماعیلی با اشاره بر تمهیدات صورت گرفته برای نظارت بر ساختمان‌ها، عنوان داشت: سیکل کاری بازدید به این صورت است که ساختمانی که دارای پروانه ساخت باشد، در محدوده نظارتی سازمان نظام مهندسی قرار می‌گیرد و احتمال می‌رود این پروژه بزرگ که مربوط به بهزیستی است، این چرخه اصلی را طی نکرده باشد.

وی در خصوص بازدید صورت گرفته ناظران و کارشناسان در شب حادثه، عنوان کرد: چیزی که قابل مشاهده بود دور تا دور کارگاه این فوم‌ها وجود داشت؛ دپوی فوم‌های پلی استیلن دارای ضوابطی است و در مقررات ملی ساختمان مشخص شده که علت این مقررات آتش زا بودن این مواد است و باید در حجم ۶۰ متر مکعبی و در یک محیط سر پوشیده نگهداری شود.

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی درباره استفاده مصالحی مانند آکاستیو در ساختمان‌ها و منطبق بودن آن بر استانداردها، اظهارداشت: در حال حاضر در کشور موازی کاری بین نهادها زیاد است؛ مرکز تحقیقات تنها توصیه کرده است فوم پلی استیلن نباید مشتعل شود، ایجاد گاز سمی کند و بحث نگهداری این مواد نیز عنوان شده که در حد یک توصیه است اما برای مهندسان باید اداره استاندارد و سازمان فنی حرفه‌ای همکاری کنند تا این توصیه‌ها عملیاتی شود.

وی افزود: درتحقیقات انجام شده مشخص شد این فوم‌ها علامت استاندارد ندارند، همچنین باید استاد کار و کارگران دارای کارت مهارت باشند و اطلاعات کافی درباره این مواد به آنان انتقال می یافت که این ساختمان قطعا استانداردهای لازم را نداشته است.

اسماعیلی درباره نظارت سازمان نظام مهندسی بر این نوع استانداردها، اظهارداشت: بحث نظارت عالیه بر عهده سازمان مسکن و شهرسازی است اما سازمان نظام مهندسی به عنوان نظارت بر عملکرد مهندسان می‌تواند وارد کارگاه شود و اگر ساختمانی پروانه ساخت نداشته باشد، یعنی مهندسی ندارد و در نتیجه حق ورود به ساختمان را نداریم.

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی افزود: تمام این مسائل باید کنار هم گذاشته شود تا مصالحی را که در اروپا و آمریکا به عنوان سبک سازی ساختمان استفاده می شود، بتوانیم تولید کنیم. در کار ساختمان باید مدیریت یکپارچه در بحث نظارت داشته باشیم تا از ضعف نظارت خارج شویم؛ سازمان نظام مهندسی به بهترین صورت می تواند این ماموریت را انجام دهد.

وی در ادامه با اشاره به ضوابط معماری گفت: یکی از عواملی که سبب ایجاد تنش در جامعه است توجه نکردن به ضوابط معماری است و هیچ ارگانی نیز از سازمان نظام مهندسی حمایت نمی کند تا نظارت از نقشه‌های معماری را بر عهده داشته باشد هرچند می‌توان گفت تا حدودی در مشهد این مسائل کنترل شده است.

 

 

    نظرات