لایروبی ۱۸ حلقه چاه مشاهده ای برای اولین بار در استان

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد از لایروبی ۱۸ حلقه چاه پیزومتریک یا مشاهده ای در سال جاری و برای اولین بار در سطح استان خبر داد.

محمدعلی امیر بیگی ادامه داد: در سال جاری همچنین ارتقا، مرمت و بازسازی ایستگاه ها ی شبکه سنجش آب های سطحی انجام شد که با الکترونیکی کردن سیستم های هواشناسی و آب سطحی، داده ها به صورت آنلاین به شرکت آب منطقه ای یزد ارسال و آمار و اطلاعات دما، تبخیر و بارش به صورت لحظه ای رصد وکنترل می شود.

امیر بیگی تصریح کرد:  تعداد۷۸ ایستگاه آب وهواشناسی و ۲۱ ایستگاه هیدرومتری(آب سنجی) در استان و ۲ ایستگاه برف سنجی در ارتفاعات ده بالا و نیر وجود دارد که امسال تمام ۷۸ ایستگاه آب و هواشناسی آنلاین سازی شده اند.

وی افزود: آنلاین سازی تغییرات سطح آب چاههای مشاهده ای و مطالعات آب های غیرمتعارف در محدوده کویر درانجیر از دیگر فعالیت های شاخص انجام شده در سال ۹۷ است.

امیربیگی در بخش دیگری از سخنان خود، متوسط بارندگی سالیانه استان  را  ۱۰۰ میلیمتر عنوان کرد و یادآور شد:  این میزان بارندگی در مقایسه با متوسط بارندگی ۲۵۰ میلیمتر کشور، ۴۰ درصد است .

این مقام مسئول با بیان اینکه متوسط سالانه تبخیر در استان ۳۱۹۳میلیمتراست، ادامه داد:  میزان نزولات جوی سالیانه قریب به ۷.۴ میلیارد متر مکعب و حدود ۲ درصد حجم نزولات جوی کشور است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد در خصوص میزان بهره برداری از آب های سطحی استان اعلام کرد: به علت کمی بارندگی و بالا بودن درجه حرارت و تبخیر، جریان سطحی عمده منحصر به رودخانه های اعظم وبوانات در منطقه هرات و مروست است که متوسط حجم آورد سالیانه سطحی رودخانه بوانات در  دوره آماری ۱۸  ساله اخیر حدود ۱۲.۴ میلیون متر مکعب و رودخانه اعظم در دوره آماری ۳۵ ساله اخیر ۱۷.۳ بوده است .

محمدعلی امیربیگی منابع آب زیرزمینی استان را ۶۷۴۱ منبع آبی شامل چاه ، چشمه و قنات دانست و خاطر نشان کرد: از مجموع این منابع در سال آبی ۹۶-۹۵ ، به میزان ۱۰۶۵ میلیون مترمکعب آب استحصال گردیده است .

وی بیشترین برداشت آب زیرزمینی در دشت ها را توسط چاه ها  ذکر  و تصریح کرد:  این چاه ها با تمام توان و به طور ثابت بهره برداری می شود و به همین دلیل در طول سال، سطح آب زیرزمینی افزایش محسوسی پیدا نمی کند.

امیر بیگی در پایان در خصوص مطالعات انجام شده برای منابع آبی  شهرستان های  استان اظهار کرد: تا کنون تعداد ۳۱ جلد گزارش های آماری ، حفاری و مطالعاتی در ابرکوه، ۳۸ جلد گزارش در بافق و بهاباد، ۲۷ جلد در تفت ، ۴۶ جلد در خاتم و۱۳۳ جلد گزارش در حوزه دشت یزد- اردکان تهیه شده است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات