آبگیری سدهای خراسان جنوبی در پی بارش های اخیر

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: در پی بارش های اخیر در استان ۲.۵ میلیون متر مکعب آب در سدهای مخزنی و تغذیه ای استان ذخیره سازی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی،"حسین امامی با اعلام این خبر اظهار داشت: به لطف پروردگار در چند روز اخیر شاهد بارندگی های خوبی در استان بودیم، بطوری که از ابتدای سال آبی جاری تا کنون ،نسبت به بلند مدت حدود ۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۹۰ درصد افزایش بارندگی را در سطح استان شاهد بوده ایم.

وی افزود : با توجه به اینکه استان گریبانگیر خشکسالی ۲۰ ساله  است،این بارش ها موثر می باشد اما نمی تواند کل مشکلاتی که در سالیان گذشته  ایجاد شده است را رفع کند و کماکان بایستی با مدیریت منابع آب بویژه در بخش کشاورزی ، اجرای برنامه های احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه در تمامی ۷ سد مخزنی استان ورودی آب داشته ایم ،خاطر نشان ساخت: به واسطه بارندگی های اخیر در این سدها در مجموع نزدیک به ۲ میلیون متر مکعب آب ذخیره سازی شده که بیشترین حجم ورودی آب به سد فرخی قاین به میزان ۸۰۰ هزار متر مکعب بوده است.

امامی آبگیری سد نهرین طبس را مناسب  دانست و گفت: با توجه به اینکه این سد تامین کننده بخشی از آب شرب شهر طبس می باشد،امیدواریم با این حجم آبگیری دغدغه ای در تامین آب این شهر در تابستان آینده نداشته باشیم.

وی همچنین میزان آبگیری سدهای تغذیه مصنوعی استان را در بارندگی های اخیر ۵۰۰ هزار متر مکعب عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد با تدواوم بارندگی ها در سال آبی جاری، ورودی های مناسبی به این سد ها داشته باشیم.

وی در ادامه به روند اجرای سد سیاهو سربیشه اشاره کرد و گفت: با وجود یک سری مشکلات که آبگیری این سد را با تاخیر مواجه کرده است،در ورزهای اخیر حجم آب خوبی به این وارد شده است و آرام آرام رها سازی می شود که این امر موجب تغذیه مناسب سد درح می شود و در کیفیت چاه های پایین دست هم به لحاظ کمی و هم کیفی موثر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با بیان اینکه در ۲۰ درصد پهنه استان که مناطق پربارانی است، آب خروجی وارد سدها می شود، یاآور شد: در بخش های زیادی از این مناطق متناسب با حق آبه تالاب های پایین دست ،طرح های تغذیه مصنوعی اجراشده یا در دست اجرا می باشد که از مهمترین آن ها می توان به تغذیه مصنوعی بندان در شهرستان نهبندان با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان اشاره کرد.

وی ابراز امیدواری کرد در ۲ سال آینده با اتمام این طرح ،بخش زیادی از سیلاب های فصلی در منطقه مهار و موجب بهبود کیفیت آب چاه های پایین دست و زه کش این محدوده شود.

وی افزود: تغذیه مصنوعی آهنگران در شهرستان زیرکوه ،گزیک در شهرستان درمیان و مشوکی در شهرستان سربیشه از دیگر طرح های تغذیه مصنوعی در دست اجرا در استان می باشد که با رفع موانع اعتباری عملیات اجرایی آن پس از پروژه بندان ادامه خواهد یافت.

امامی با بیان اینکه سدهای مخزنی در مجموع ۸۰ میلیون متر مکعب و سدهای تغذیه مصنوعی در مجموع ۲۰ میلیون متر مکعب رواناب را در استان مهار می کند ، تصریح کرد : بخش زیادی از این رواناب ها توسط بندسازهایی که توسط مردم احداث شده است مهار و در کشاورزی مورد  استفاده قرار می گیرد و بخش دیگری نیز حق آبه تالاب هاست که بایستی حتما لحاظ شود در غیر این صورت با بحران گرد و غبار مواجه خواهیم شد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات