رطوبت تخت جمشید سیاه‌نمایی افراد مغرض است

رطوبت تخت جمشید سیاه‌نمایی افراد مغرض است

مدیر اجرایی مجموعه جهانی تخت جمشید گفت: هجمه اخیر برخی افراد در مورد رطوبت تخت جمشید سیاه‌نمایی و مغرضانه است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مسعود رضایی منفرد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مرودشت، اظهار داشت: هجمه اخیر برخی افراد در مورد رطوبت تخت جمشید و از بین رفتن آثار آن مغرضانه و سیاه‌نمایی است و با این شایعات اهداف خاصی را دنبال می‌کنند.

رضایی منفرد افزود: برخی افراد بی‌نام و بی‌هویت در مصاحبه‌های فرمایشی با برخی خبرگزاری‌ها در صدد القای این هستند که مسئولان نظام و سازمان میراث فرهنگی را نسبت به مجموعه جهانی تخت جمشید بی‌توجه نشان دهند.

وی اضافه کرد: رطوبت یک عامل جدانشدنی از محوطه تاریخی است و آن را در هیچ شرایطی نمی‌توان به صورت مطلق از اتمسفر و فضای زیرسطحی آثار محوطه حذف کرد.

این مسئول ادامه داد: تنها می‌توان روند تخریبی رطوبت را کنترل کرده و این مسئله‌ای است که نه تنها محوطه‌های ایران بلکه محوطه‌های تاریخی سایر کشورها که میزان بارندگی در آنها بیشتر و شدیدتر از ایران است با آن گریبان‌گیر هستند.

مدیر اجرایی تخت جمشید بیان داشت: یکی از راه‌های کنترل رطوبت نزولی ایجاد سقف است که این امر نیز در یک محوطه تاریخی در کنار محاسن، معایب بی‌شماری دارد که اجرای آن‌را به لحاظ فنی بسیار محدود می‌کند.

رضایی ابراز داشت: ایجاد سقف حفاظتی علاوه بر لطمه به منظر تاریخی، هنری و فرهنگی محوطه نیازمند پی و فنداسیون مناسبی است که ایجاد آن در یک اثر تاریخی با کف تاریخی سنگی با محدودیت‌هایی مواجه است، ضمن آنکه سقف تنها رطوبت نزولی را نیز به صورت محدود کنترل می‌کند و در مورد آب‌های زیرسطحی و رطوبت صعودی درمان مناسبی به شمار نمی‌رود.

وی ابراز داشت: پایگاه تخت جمشید که متشکل از کارگاه مرمت، کارشناسان فنی علوم پایه و واحد مدیریت و پشتیبانی است، از بدو تشکیل سیاست اجرایی خود را بر مبنای تجارب بیش از ۵۰ ساله مرمت در تخت جمشید و به روز رسانی بر اساس علم روز حفاظت و نگهداری و استفاده از علوم پایه و بهره‌گیری از دانش مشاوران ارشد داخلی و خارجی قرار داده است.

وی افزود: حاصل فعالیت‌های علمی و عملی در این مورد در اغلب گزارشات و انتشارات مستند در مرکز اسناد پایگاه و میراث کشور موجود است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تصاویر ارائه شده در برخی از خبرگزاری‌ها به دور از امانت و ارزش‌های انسانی در نرم‌افزارهای رایانه‌ای تغییر رنگ داده شده است و باعث گمراهی خوانندگان می‌شود.

 

 

    نظرات