بهسازی ۱۴۲ کیلومتر از کانال‌های آبیاری مزارع بوشهر

بهسازی ۱۴۲ کیلومتر از کانال‌های آبیاری مزارع بوشهر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: امسال ۱۴۲ کیلومتر از کانال‌های آبیاری مزارع استان بهسازی می‌شود.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) نوذر منفرد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار داشت: در سال گذشته تقریبا ۸۵ کیلومتر کانال با اعتبار ۶۵ میلیارد و ۸۵۲ میلیون ریال عقد قرارداد شده که تاکنون در حال اجرا است.

وی با اشاره به احداث ۵۰۰ کیلومتر کانال در استان بوشهر‌ افزود: با ایجاد این کانال‌ها بهره‌وری انتقال آب به مزارع تا ۹۰ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: محل اجرای پروژه‌های پیش‌بینی شده در شهرستان‌های دشتستان به طول ۱۲۰ کیلومتر، تنگستان به طول ۱۰ کیلومتر، دشتی ۷ کیلومتر و در جم به طول ۵ کیلومتر است.

منفرد در ارتباط با نحوه اجرای این پروژه‌ها عنوان داشت: ۳۰ درصد به صورت خودیاری و مابقی هزینه‌ها توسط جهاد کشاورزی پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کاهش بارش‌های جوی که خود اثر مستقیم در کاهش ظرفیت منابع آب دارد، به عنوان دغدغه اصلی مسئولان امر است، زیرا کاهش منابع آب، عموماً سرمایه‌گذاری‌های وابسته به آن را با چالش مواجه می‌کند.

وی ادامه داد: بنابر‌این به تمام کشاورزان استان توصیه می‌شود نسبت به اجرای پروژه‌های احداث و بهسازی کانال‌های آبیاری همکاری لازم را با سازمان جهاد کشاورزی انجام دهند. زیرا ‌احداث این کانال‌ها موجب افزایش راندمان انتقال آب، مبارزه با علف‌های هرز و... می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود رشد سطح توسعه آبیاری تحت فشار در سال گذشته ر‌ا بیش از ۶۷ درصد عنوان کرد و افزود: با مقایسه نسبت به سا‌ل‌های گذشته‌، امسال شاهد تحول بزرگی در این حوزه هستیم‌.

منفرد عنوان داشت‌: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی در حرم رضوی، در ارتباط با سال جهاد اقتصادی و رهنمودهای معظم‌له برای بخش کشاورزی برای صرفه‌جویی در مسئله آب امیدواریم با توسعه سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار بتوانیم گام‌های بلندی در راستای افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی و اجرای منویات معظم‌له برداریم‌.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: سالانه ۵ هزار و ۹۲۹ هکتار از مزارع استان به کشت محصولات جالیزی اختصاص می‌یابد که ۱۴۱ هزار و ۱۲ تن انواع محصولات جالیزی از آن برداشت می‌شود‌.

منفرد خاطرنشان کرد: سالانه ۲ هزار و ۴۶۳ هکتار از اراضی استان به کشت هندوانه اختصاص می‌یابد که پیش‌بینی می‌شود امسال ۵۶ هزار و ۱۸۰ تن هندوانه برداشت شود‌.

 

 

    نظرات