شعار « آب برای همه » به عنوان شعار روز جهانی آب در سال ۲۰۱۹ معرفی شد

سازمان ملل متحد، شعار «آب برای همه » را به عنوان شعار روز جهانی آب دذ سال ۲۰۱۹ اعلام نمود.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مرکزی، سازمان ملل متحد طبق روال هر سال، در رابطه با چالش های جاری و آتی آب شعاری برای روز جهانی آب پیشنهاد نموده که این سازمان شعار روز جهانی آب ۲۰۱۹ را «آب برای همه» تعیین نموده که منطبق بر دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار بوده و نشان دهنده این موضوع است که همگام با پیشرفت توسعه پایدار هر فردی باید از آن سود ببرد. ششمین هدف توسعه پایدار (SDG ۶) اطمینان از دسترسی به آب و مدیریت پایدار آن برای همه مردم تا سال ۲۰۳۰ است . بدین معنا که هر کس در هر جای کره زمین و با هر ملیت و قومی که باشد، دسترسی به آب برای او یک حق انسانی است.

این گزارش حاکی است: با توجه به مصادف بودن روز جهانی آب با تعطیلات نوروز در ایران با هماهنگی فرابخشی به عمل آمده میان  سازمان های ذیربط با موضوع آب ازجمله سازمان های دولتی، غیر دولتی و سازمانهای مردم نهاد ، ۱۳ اسفند ماه که نوروز آب و رودخانه ها بر اساس تقویم ایران باستان بوده به عنوان  روز ملی آب نامگذاری و طی سالهای گذشته مراسم بزرگداشت آن با پیام ها و یا حضور مقامات ارشد برگزار شده است.

بر این اساس در سال ۱۳۹۷ نیز مراسم بزرگداشت روز ملی آب با مشارکت اتاق بازرگانی ایران ، وزارت نیرو (شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور) وزارت کشاورزی ( معاونت آب و خاک و سازمان جنگل ها ، مراتع  و آبخیزداری) سازمان حفاظت محیط زیست و شبکه سمن های محیط زیستی و منابع طبیعی کشور، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون ملی یونسکو روز سیزده اسفند ماه در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی ایران بر گزار شد.

روز جهانی آب اولین بار در سال ۱۹۹۲، در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس (محیط زیست و توسعه سازمان ملل ( UNCED) در شهر ریودوژانیرو برزیل رسماً مطرح شد .

در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه ۲۱ سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند .

همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌ آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسائل را در مورد منابع آب منعکس می‌کند.

از سال ۱۹۹۳، هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد. از سال ۱۹۹۴ تاکنون عنوان‌های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب زیر بوده است :
:۱۹۹۴ آب و دغدغه‌های همگانی؛ ۱۹۹۵: آب و زنان؛ ۱۹۹۶: آب و شهرهای تشنه؛ ۱۹۹۷: آب جهان، آیا کافیست؟؛ ۱۹۹۸: آب زیرزمینی، گنجینه پنهان؛ ۱۹۹۹: همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کنند؛ ۲۰۰۰: آب برای قرن ۲۱؛ ۲۰۰۱: آب برای سلامت؛ ۲۰۰۲: آب برای توسعه؛ ۲۰۰۳: آب برای آینده؛ ۲۰۰۴: آب و بلایا؛ ‌۲۰۰۵: آب برای زندگی؛ ۲۰۰۶: آب و فرهنگ؛ ۲۰۰۷: سازگاری با کم آبی؛ ۲۰۰۸: آب و سلامت؛ ۲۰۰۹: آب های مشترک، فرصت‌های مشترک؛ ۲۰۱۰: آب پاک برای جهان سالم؛ ۲۰۱۱ : آب برای شهرها: پاسخ به چالش شهرنشینی؛ ۲۰۱۲: آب و امنیت غذایی ؛ ۲۰۱۳: آب در هر مکان برای همگان با همکاری های بین المللی ؛ ۲۰۱۴: آب و انرژی ؛ ۲۰۱۵ آب و توسعه پایدار ؛ ۲۰۱۶ : آب و مشاغل ؛ ۲۰۱۷: فاضلاب و ۲۰۱۸ : طبیعت برای آب.

روز جهانی آب، همه ساله در ۲۲ مارس (دوم فروردین ماه) جشن گرفته می شود.

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات