شوراها هم‌تراز مجلس هستند

شوراها هم‌تراز مجلس هستند

شهردار اصفهان با بیان اینکه شوراها ماهیت سیاسی ندارند، گفت: این در حالی است که این نهاد کارکرد سیاسی دارد، شوراها هم تراز مجلس هستند اما تنها منطقه جغرافیایی آنها محدود است.

قدرت‌الله نوروزی پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در جمع روسای شوراهای شهرهای استان اصفهان با بیان اینکه طبق قانون اساسی، شوراها یکی از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشور هستند، اظهار کرد: وقتی در قانون اساسی از ارکان مهم نام برده می‌شود، نام شوراها هم در این ارکان دیده می‌شود که این امر حکایت از جایگاه رفیع شوراها دارد.

وی با بیان اینکه تصمیمات شوراها برای استانداران، فرمانداران و مقامات دولتی لازم‌الاجرا است، افزود: هر تصمیمی که شوراها بگیرند مقامات دولتی مکلف به اجرای آن هستند و واژه الزام در قانون اساسی در خصوص این امر آمده است.

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه شوراها برای تسریع اداره امور کشور فعالیت می‌کنند، افزود: همه شوراها می‌توانند در همه مسایل عمرانی، رفاهی، آموزشی و فرهنگی موثر واقع شوند و همه این‌ها جزو وظایف شوراها است؛ دولتی‌ها مکلف به حضور در جلسات شوراها هستند و قانون‌گذار نگاه ویژه‌ای به شوراها دارد، اما در فرایند کار، نقص رکنی و اداره امور جامعه توسط اختلاف نظرها و تفسیرهای شورای نگهبان نقش شوراها تنها به نقش نظارتی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه شوراها ماهیت سیاسی ندارند، افزود: این در حالی است که شوراها کارکرد سیاسی دارند، شوراها هم تراز مجلس هستند اما تنها منطقه جغرافیایی آنها محدود است.

تقویت نقش شوراها ضروری است

نوروزی با بیان اینکه متاسفانه شوراها خود را با تفاسیر تطبیق داده‌اند، گفت: شوراها به این باور نرسیده‌اند که می‌توانند در همه زمینه‌ها موثر باشند و از این رو ضروری است نقش شوراها تقویت شود؛ به دلیل وجود شوراها است که شهرداری‌ها از چارچوب صحیح برخوردار هستند، چون وظیفه نظارتی خود را به خوبی انجام داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی ظرفیت‌های بسیاری در خصوص شوراها وجود دارد که از آن استفاده نشده است، افزود: برای اینکه وحدت ملی و اراده حکومت مرکزی حفظ شود، شورای عالی استان‌ها راه‌اندازی شد که دلیل آن نبود وجود تبعیض و رعایت حقوق همه شهروندان کشور بود، این شورا می‌تواند طرح و لایحه به مجلس ببرد و بسیاریی از مسایل را حل کند.

شهردار اصفهان با بیان اینکه باید بررسی شود که چه تعداد از لوایح و طرح‌های ارسالی از سوی شورای عالی استان‌ها به قانون تبدیل شده است، ادامه داد: شورای عالی استان‌ها آنقدر توان دارند که می‌توانند طرح‌ها و  نظراتشان را به قانون تبدیل کنند و  باید به این میزان قدرت توجه بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در کلانشهرها به دلیل ارتباطات و پیگیری بیشتر مسایل می‌توان مبادلات را برهم زد، افزود: شهرداران در تعیین میزان بودجه نقش بسیاری دارند، همچنین شهرداری اصفهان با ارتباط خوب با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور هر کمکی که بتواند به شهرستان‌های استان ارایه خواهد داد، چرا که بر این باوریم همسایگان ما باید آباد باشند تا از جمعیت روبه افزایش شهر اصفهان بکاهیم، همچنین شکوفایی شهرستان‌ها حاشیه نشینی اصفهان را از بین می‌برد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری اصفهان

  منبع خبر

  شهرداری اصفهان

  شهرداری اصفهان

  شهرداری اصفهان یک شهرداری در شهر اصفهان می باشد

   نظرات