نرخ رشد اجاره‌بها، برخی نقاط تهران ۱۲ درصد و شهرستانها ۸ درصد

نرخ رشد اجاره‌بها، برخی نقاط تهران ۱۲ درصد و شهرستانها ۸ درصد

www.BanaNews.irرئیس اتحادیه املاک کشور با بیان اینکه ثبت ۲ساله قرارداد اجاره‌ میان موجر و مستاجر اجباری نیست، گفت: طبق آخرین گزارش سامانه ثبت املاک کشور میانگین رشد اجاره‌بها در دو ماه گذشته در کشور ۵ تا ۸ درصد و موردی در تهران ۱۰ تا ۱۲ درصد بوده است.

به گزارش بنانیوز (bananews.ir) مصطفی قلی‌خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در پاسخ به این سؤال که آیا ثبت ۲ساله قرارداد اجاره میان موجر و مستاجر اجباری است یا خیر و آیا این مصوبه به بنگاه‌های املاک ابلاغ شد، گفت: اعلام این مصوبه در رسانه‌ها به معنای ابلاغ است و این موضوع مسئله‌ای نیست که آن را ابلاغ کنیم چرا که این مصوبه یک نوع تسهیلات است.

وی ادامه داد: ابلاغ یک مصوبه زمانی انجام می‌شود که قانون به ما دستور دهد و ما آن را ابلاغ کنیم که بنگاه‌های مسکن آن را اجرا کنند.

خسروی گفت: مسئله اجباری یا اختیاری بودن را نیز باید اذعان کرد که مالکیت برابر با اصل ۴۰ قانون اساسی محترم است و در تمام ادیان محترم و در اسلام نیز محترم‌تر است و هیچ فردی نمی‌تواند به مالک اجبار کند حتی اگر دستوری هم باشد.

رئیس اتحادیه املاک کشور تاکید کرد: اگر این مصوبه به مجلس برود و تصویب و قانون شود آن زمان می‌توان گفت که قانونی است و باید اجباری باشد.

وی ادامه داد: بر اساس نامه رسمی وزیر مسکن و شهرسازی که در آن تاکید شده در برخی از کشورهای پیشرفته این حرکت انجام می‌شود، بنگاههای مسکن هم در صورت امکان این ثبت ۲ یا ۳ساله را به مالکان و مستاجران فرهنگ سازی کنند.

* من خودم ۷ سال است که مستأجرم

رئیس اتحادیه املاک کشور گفت: بنده خودم هفت سال است که در یک واحد مسکونی مستاجر هستم و اتفاقا مالک این واحد مسکونی هم یک مسیحی است.

وی افزود: در همان روز نخست که این واحد مسکونی را اجاره کردم گفتم که اگر قرار است این واحد مسکونی یک‎ساله باشد آن را اجاره نکنیم که مالک گفت، تا هر زمانی که دوست داشته باشید می‌توانید این واحد مسکونی را اجاره کنید.

وی ادامه داد: اتفاقا سال به سال در حال تمدید این واحد مسکونی هستم و مالک این واحد مسکونی می‌گوید باید شما هم از اجاره این واحد مسکونی راضی باشید.

خسروی گفت: این موضوع باید در فرهنگ ما رشد یابد که تنها نباید مالک راضی باشد بلکه مستاجر هم راضی باشد.

* رشد ۵ تا ۸ درصدی و ۱۰ تا ۱۲ درصدی اجاره مسکن

خسروی در پاسخ به این سؤال که در دو ماه گذشته اجاره‌بها چند درصد رشد داشته است گفت: براساس آمار سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور میانگین رشد اجاره‌بها در کشور ۵ تا ۸ درصد و در تهران به طور موردی ۱۰ تا ۱۲ درصد بوده است.

وی ادامه داد: وظیفه شرعی و قانونی مسئولان کشور جلوگیری از رشد بی‌رویه قیمت مسکن و اجاره‌بها است.

    نظرات