قبوض برق دوره چهارم هدفمندی با قیمت جدید رسید

قبوض برق دوره چهارم هدفمندی با قیمت جدید رسید

www.BanaNews.irچند روزی است که قبوض برق دوره چهارم هدفمندی یارانه‌ها با قیمتهای جدید تعیین شده در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به درب خانه‌های مردم آمده، این درحالی است که وزارت نیرو نسبت به قبضهای نجومی تابستان به دلیل مصارف بی‌رویه هشدار می‌دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)به نقل از مهر، قبوض برق دوره چهارم بعد از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از روزهای گذشته به درب منازل مردم آمده است و اگر حتی شما هم جزو آن دسته از خانوارهایی باشید که تغییری در نحوه مصارف برق خانه‌تان انجام نشده باشد، حتما با اعداد و رقم‌های جدیدی در قبض مواجه می‌شوید که حکایت از تاثیر اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در قبوض برق شما دارد.

نگاهی به اعداد و ارقامی که در این قبوض ثبت شده به خوبی نشان می‌دهد که اگر می‌خواهید سهم بیشتری از یارانه‌های نقدی پرداختی از سوی دولت برایتان باقی بماند، باید مصارف خود را باز هم بهینه کنید. البته ضرورتی ندارد که حتما این بهینه‌سازی همراه با کاهش سطح رفاه شما باشد، بلکه می‌توانید چند راهکار ساده را به کار ببندید و در هزینه برق خود صرفه‌جویی کنید.

این در حالی است که اگرچه مردم با استفاده از اصلاح سیستم روشنایی خود در شب، توانسته‌اند قیمت برق را کاهش دهند، اما همچنان همانطور که مسئولان وزارت نیرو هشدار می‌دهند، پیک شب به روز منتقل شده و دو سه سالی است که میزان مصرف مشترکان شبکه برق کشور در روز، بالاتر از میزان مصرف همین مشترکان در شب است که بار ناشی از استفاده سیستم‌های روشنایی نیز به شبکه اضافه می‌شود.

همایون حایری مدیرعامل توانیر در این رابطه می‌گوید: در روزهای گذشته با گرم‌تر شدن هوا، پیک روز به میزان ۲ هزار مگاوات از پیک شب پیشی گرفته و همین امر جای نگرانی بسیاری را برای کشور بوجود آورده است.

در این میان می‌توان با انتقال مصارف به زمانهای کم‌باری، از تخفیف‌های وزارت نیرو استفاده کرد؛ به این معنا که تخفیف مصرف‌ کم‌باری برابر است با میزان مصرف در کم‌باری در ۱۵۰ ریال؛ در حالی که اگر همین مصارف در اوج بار صورت گیرد، میزان اضافه هزینه مصرف اوج‌بار معادل میزان مصرف اوج بار ضرب در ۳۰۰ ریال برای هر مشترک خواهد بود.

مروری بر قبوض برق دوره جدید نشان می‌دهد که میزان مصرف از ۰ تا ۱۰۰ کیلووات‌ساعت ۲۷۰ ریال، از ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلووات‌ساعت ۳۲۰ ریال، از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات‌ساعت ۷۲۰ ریال، از ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلووات‌ساعت ۱۳۰۰ ریال، از ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلووات‌ساعت ۱۵۰۰ ریال، از ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلووات‌ساعت ۱۹۰۰ ریال و مازاد بر ۶۰۰ کیلووات‌ساعت ۲۱۰۰ ریال است.

بنابراین باید از هم‌اکنون مراقب قبوض برق در تابستان بود، چراکه اگر مصارف به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی غیراستاندارد و با مصارف بالا، در مورد هر مشترک ارتقا یابد، آنگاه باید قیمت بالاتری را هم باید برای قبوض بپردازد.

 

 

    نظرات