«محله ما» آغازی برای توسعه اجتماعات محلی

«محله ما» آغازی برای توسعه اجتماعات محلی

«محله ما» آغازی برای توسعه اجتماعات محلی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدهادی مهدی‎‌نیا در آیین آغاز طرح «محله‌ما» با بیان اینکه پرداختن به اجتماعات محلی و توسعه آنها، یکی از بحث‌های اصلی و استخوان‌دار امروز شهرسازی روز دنیاست، اظهارکرد: این ادبیات بخش غالب شهرسازی در قرن ۲۱ را شامل می‌شود به نحوی که کارها در واحد محلات، بعنوان کوچکترین واحد تقسیمات شهری و با شاخصه مشارکت مردمی باید اتفاق بیفتد.

وی افزود: وقتی که شهر را بعنوان یک موجود زنده می‌شناسیم، باید تمامی شاخصه های یک موجود زنده را برای آن متصور باشیم؛ شهرهم همچون سایر موجودات دچار فرسودگی، بیماری و کاهش رونق می‌شود و لذا نیازمند درمان و مداراست.

مهدی‌نیا این درمان و مدارا را دارای روش های مختلفی دانست و گفت: در شهرسازی امروز، بجز روش فریز کردن، میتوان از روش شهرسازی تاکتیکال استفاده کرد و بهره‌برد؛ اقداماتی کوتاه مدت و وسیع که تغییراتی بلندمدت و کلان را در پی دارد.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه این اقدامات کوچک از نوع مکان‌رویداد است و میتوانند ایجاد اثر موجی کنند، تصریح کرد: نمونه های مختلفی از این سبک و با این رویکرد در کشور انجام شده که هیچکدام حمایت مدیریت شهری را در پی نداشته است؛ بسیار خرسندیم که این اتفاق در شهر مشهد با نگاه ویژه اعضای شورای شهر و شهردار همراه شده و از سوی آنها پشتیبانی می‌شود.

مهدی‎‌نیا گفت: حکمروایی خوب در شهر جز با مشارکت مویرگی شهروندان محقق نمی‌شود که باید در بازه زمانی و جغرافیای مکانی متعدد محقق گردد.

وی با اشاره به عدم حاکم بودن سلسه مراتب در نظام انتخابات شهری، اظهارکرد: در برخی از کشورها، شوراهای اجتماعی محلات از سوی شهروندان، اعضای شورای مناطق از سوی محلات و اعضای شورای شهر از سوی شورای مناطق مشخص می‌شوند و همین روش سبب می‌شود اعضای شورای شهر خود را موظف به پاسخگویی مناطق بدانند.

مهدی‌نیا افزود: امروز این خلاء میان شهروندان و اعضای شورای شهر و مدیریت شهری را شوراهای اجتماعی محلات پر کرده‌اند که این شوراها در ارتباط با بدنه متخصص، دانشجویی و شهروندان است.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد در پایان اظهار امیدواری کرد تا آغاز طرح «محله ما» نقطه شروعی در مفهوم توسعه اجتماعات محلی و در مفهوم بزرگتر، حکمروایی خوب شهری باشد.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات