آموزش فرهنگ شهروندی باعث ارتقای مشارکت مردم در اداره شیراز می‌شود

آموزش فرهنگ شهروندی باعث ارتقای مشارکت مردم در اداره شیراز می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی‌راد در آئین گشایش طرح محله‌های عمودی به عنوان نخستین طرح آموزش جامع فرهنگ شهروندی ویژه مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی در مجتمع مسکونی یاس ۲ در خیابان فضیلت، با اشاره به اینکه این ایده توسط رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی مطرح شد، اظهار کرد: ممکن است امکانات زیادی توسط شهرداری در شهر ایجاد و خدمات زیادی ارائه شود اما اگر انسان‌هایی که نتوانند به درستی از این فضای شهری بهره‌برداری کنند را نداشته باشیم در طرح‌های خود شکست خوردیم و ما نیازمند افراد و انسان‌هایی هستیم که در نگهداری و اداره شهر خود مشارکت کنند و محله‌ای که بیشترین مشارکت مردم را داشته باشد در آرامش بیشتری خواهد بود.
وی با بیان اینکه این طرح فروردین ۹۸ آغاز شده است، عنوان کرد: روند آموزشی طرح ۱۵ تیرماه آغاز و تا پایان آذر ماه طبق جدول زمان‌بندی شده است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با تاکید بر اینکه ارزیابی دوره‌ای طرح هر دو ماه یک بار انجام می‌شود، بیان کرد: ارزیابی نهایی دی ماه ۹۸ انجام می‌شود و مراسم اختتامیه و اعلام مجتمع‌های برتر نیز بهمن ماه ۹۸ در ایام دهه فجر برگزار خواهد شد و ارائه خدمات ویژه توسط مجموعه شهرداری و نهادهای خدمات رسان به عنوان جوایز، پیش‌بینی شده است.
گشتاسبی‌راد تصریح کرد: سازمان‌ها و نهادهای مشارکت‌کننده در اجرای طرح محله‌های عمودی معاونت حمل و نقل و ترافیک، معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، سازمان مدیریت پسماند، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، شهرداری‌های مناطق ۳، ۴، ۶ و ۱۱، اداره مطالعات بحران، پلیس راهنمایی و رانندگی استان فارس، شرکت آب و فاضلاب شیراز، شرکت توزیع نیروی برق شیراز هستند.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اظهار کرد: مجتمع پارسیان واقع در شهرداری منطقه ۳ بلوار جهانگردی، مجتمع فرهنگیان واقع در شهرداری منطقه ۴ بلوار پاسارگاد، خیابان پاییز، مجتمع گل‌ها واقع در شهرداری منطقه ۶ بلوار میرزای شیرازی کوچه ۱۱ و مجتمع یاس ۲ واقع در شهرداری منطقه ۱۱ بلوار فضیلت به عنوان پایلوت اجرای طرح تعیین شده‌اند.
وی تاکید کرد: ارتقای آگاهی شهروندان از زندگی شهرنشینی و آشنایی با قواعد و اصول آپارتمان‌نشینی، آموزش موضوعات شهروندی به ساکنان آپارتمان‌ها در چهار حوزه، ارتقای حس مسئولیت‌پذیری شهروندان در برابر محیط زندگی خود، ایجاد یا افزایش احساس تعلق خاطر به شهر در شهروندان، نهادینه‌سازی فرهنگ زندگی جمعی، تقویت احساس همبستگی و ترویج روحیه کار گروهی در میان ساکنین، هدفمند ساختن آموزش‌های شهروندی در راستای مدیریت یکپارچه و هم‌افزایی تمامی زیر مجموعه‌های شهرداری و دیگر نهادهای متولی از مهمترین اهداف این طرح است.
لیلا دودمان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این آئین با اشاره به اینکه دو روز گذشته نیز برای بررسی برخی مسائل شهری در این مجتمع حضور داشتم، گفت: بیش از ۴۰ درصد از مردم کشور ما آپارتمان نشین هستند و مردم شیراز نیز این قاعده مستثنی نیستند.
وی با بیان اینکه بیشتر مردم به دلیل شرایط موجود مجبور به زندگی در آپارتمان شده‌اند در حالی که تا پیش از آن در خانه‌های ویلایی بزرگ زندگی می‌کردند، خاطرنشان کرد: مقایسه زندگی در این دو نوع مسکن تفاوت‌های فاحشی دارد که یکی از مهمترین تفاوت‌های زندگی ما در گذشته و اکنون این است که دو شاخص و عامل قانون و فرهنگ باید نسبت به گذشته مورد توجه خاص قرار گیرد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در کلانشهرهایی مانند شیراز به دلایلی همچون کمبود زمین و مسائل زیست محیطی ساخت آپارتمان گسترش یافته است، اظهار کرد: زندگی آپارتمانی یک سری مسائل و مشکلات را برای ساکنان آپارتمان‌ها به دنبال دارد که عدم شناخت همسایگان و نبود ارتباط بین آنها از جمله آنها است.
دودمان به تفاوت فرهنگ مردم ساکن در آپارتمان‌ها اشاره و تصریح کرد: نباید اختلاف فرهنگ‌ها باعث ایجاد چالش و مشکلات بین مردم شود و با توجه به قانون و فرهنگ و یاد گرفتن زندگی جمعی بخش عمده مشکلات مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی مرتفع می‌شود.
وی با اشاره به شعار انتخاباتی خود مبنی بر توسعه فرهنگ گفتگو در شیراز، بیان کرد: مردم شیراز خوش اخلاق و خوش برخورد و میهمان نوازند و شادی‌های آنها مخصوص به خودشان است و با وجود تمام مشکلات لبخند بر لب دارند و در دیگر نقاط کشور کمتر چنین ویژگی در مردم وجود دارد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه اخلاق مردم‌داری و مردم‌دوستی شهروندان شیراز در جریان سیل فروردین ماه امسال به منصه ظهور رسید، عنوان کرد: یک ان جی او بشردوستانه در شهر اصفهان بنا دارد طی برنامه ویژه و رسمی در روز ۱۴ تیرماه لوح تقدیر شهروند نمونه را با حضور مسئولان استانی فارس و اصفهان به شهروندان شیراز تقدیم کند.
دودمان بر لزوم مشارکت مردم مجتمع‌های آپارتمانی در حل مشکلاتشان تاکید کرد و گفت: هرچه مردم در یک مجتمع بیشتر در کنار هم باشند مشکلاتشان زودتر حل خواهد شد و از طرفی آستانه صبر و تحملشان نیز در برابر رفتار هم بیشتر می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات