برگزاری نشست چهارم آموزه‌های بهره‌برداری برای طراحی و...

نشست چهارم آموزه‌های بهره‌برداری برای طراحی و اجرای بهتر سامانه‌های آبیاری تحت فشار توسط گروه کار توسعه و مدیریت سامانه‌های آبیاری کمیته ملی آبیاری و زهکشی و با حضور ۹۰ نفر از کارشناسان و متخصصان سراسر کشور، در تاریخ ۱۰ تیرماه ۹۸ در سالن خلیج فارس شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهندس مهرزاد احسانی دبیر کل کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران، ضمن خوشامدگویی به حضار، به اهمیت آبیاری تحت فشار به عنوان ابزار مدیریتی برای توزیع یکنواخت آب آبیاری در مزرعه، آبیاری در مناطق دارای توپوگرافی متغیر، کاهش نیروی انسانی و تسهیل در خودکار سازی آبیاری اشاره کردند و اعلام نمودند بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی در طی سال­های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۸ (چهار سال) وسعت اراضی آبیاری تحت فشار در ایران ۸۰۰ هزار هکتار افزایش یافته است. که این آمار نشان دهنده وجود تجارب بسیار ارزشمندی از جهت طراحی، اجرا و بهره­برداری سیستم آبیاری تحت فشار در سطح کشور است که انتقال این تجارب می تواند سبب کاهش مشکلات و افزایش کارآمدی این سیستم کارآمد گردد. در ادامه آقای مهندس سیاهی، رئیس گروه توسعه و مدیریت سامانه های آبیاری اعلام نمودند در بازدیدهای صورت گرفته مشاهده شده است که خیلی از این سامانه ها با مشکلات زیادی در مدیریت بهره بردای هم به لحاظ تجهیزات و هم در رابطه با نحوه ایجاد الگوهای چند کشتی روبه رو هستند و کشاورزان نیز همکاری و همراهی برای استفاده از این سیستم­ها ندارند. سوال اصلی این است که علت بروز این مشکلات چیست و چه راهکارهایی برای پرهیز از آنها وجود دارد. ایشان علت برگزاری این نشست را تبادل نظر و جمع بندی راهکار ها و تجارب دانستند. در ادامه موضوع به بحث گذاشته شد و حضار تجارت و دیدگاه­های خود را بیان نمودند.

حدود ۲/۲ میلیون هکتار، ( بیش از بیست درصد اراضی آبی کشور ) با استفاده از روش‌های تحت فشار بارانی و قطره‌ای آبیاری می‌شوند. بخش عمده این طرح‌ها، در اراضی خرده مالکی همراه با الگوی کشت متنوع اجرا گردیده است و همچنان در حال گسترش و توسعه می‌باشند. بازدیدهای میدانی و بررسی‌ها نشان می‌دهد در اراضی بزرگ مالکی، کشت و صنعت‌ها و موارد مشابه آن‌ها، بهره‌برداری از سامانه‌های آبیاری تحت فشار اغلب با موفقیت مواجه بوده است
و در مقابل، اجرای این روش‌های آبیاری (به‌ویژه نوع بارانی)، در اراضی خرده مالکی به‌عنوان وجه غالب مالکیت کشور که تنوع کشت از خصوصیت بارز آن‌ها می‌باشد، با مشکلات و ناکامی‌هایی مواجه گردیده است. برای شناسایی موانع
و مشکلات طراحی، اجرا و بهره‌برداری سامانه‌های آبیاری تحت‌فشار و استفاده از آموزه‌های دوران بهره‌‌برداری چنین طرح‌هایی و بازخوانی تجارب موجود، ضرورت داشت تا صاحب‌‌نظران و متخصصان، در قالب نشست کارشناسی، به همفکری و تبادل‌نظر بیشتر بپردازند و راهکارهای لازم را برای طراحی و اجرای بهتر و بهبود وضعیت بهره‌برداری از طرح‌های آبیاری بارانی و قطره‌ای در کشور ارائه نمایند. در این نشست در خصوص مدیریت سامانه‌های آبیاری تحت فشار در اراضی خرده‌مالکی، الگوی کشت با محصولات متنوع و چگونگی پیاده‌سازی آن در سامانه‌های آبیاری تحت فشار، مسایل انتخاب نوع سامانه آبیاری تحت فشار در سازگاری با شرایط ایران و چالش‌های بهره‌برداری از تجهیزات آبیاری تحت فشار بحث و تبادل‌نظر شد و راهکار‌های بهبود مسایل و مشکلات موجود، تبیین گردید. جمع‌بندی این نقطه نظرات در پایگاه اینترنتی کمیته ملی آبیاری و زهکشی قرار خواهد گرفت.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات