مدیرعامل آب منطقه ای لرستان عنوان کرد ; اعتبارات مهندسی رودخانه...

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان عنوان کرد اعتبارات مهندسی رودخانه در لرستان بسیار ناکافی است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای لرستان، رضامیرزایی در گفتگو با خبرنگاران، اظهار داشت: در سیل ۱۲ فروردین ماه سال جاری به علت دبی بی سابقه و حجم بالای سیلاب رودخانه کشکان، در بسیاری از نقاط هندسه رودخانه تغییر پیدا کرده و تعدادی از روستاها یا به کلی شسته شده و محو گردیده و یا بخش زیادی از روستاها تخریب گردیده و مابقی آنها که در بستر و حریم ۲۵ سال قرار نمی‌گیرند به علت تغییر مسیر رودخانه با یک بارش معمولی و نرمال غرقاب خواهند شد.

وی افزود: روستاهایی که در سیل اخیر به علت دوره بازگشت بالا (بیش از ۵۰۰ ساله) غرقاب شدند، ولی در بستر و حریم ۲۵ ساله قرار ندارند و در حال حاضر در جاسازی می‌شوند به هیچ وجه ایمن نیستند زیرا سازه های حفاظتی آنها از بین رفته و با وقوع یک سیلاب با دوره بازگشت حتی ۱۰ سال غرقآب خواهند شد، که لازم است قبل از شروع بارندگی ها و وقوع هرگونه سیلابی، ساماندهی و ایمن‌سازی شوند.

میرزایی گفت: اعتباراتی که جهت ساماندهی، لایروبی و اصلاح مسیر رودخانه ها به شرکت آب منطقه ای لرستان اختصاص داده شده، معادل ۴۵ میلیارد تومان است که در مقابل این همه خسارات به رودخانه های استان، بسیار اندک است و با آن تنها ۲ یا ۳ نقطه را می‌توان ساماندهی کرد.

وی افزود: جهت ساماندهی حدود ۴۰ نقطه اضطراری از رودخانه کشکان در محدوده شهرستان های پلدختر، چگنی و خرم آباد به حداقل ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. ll یرزایی تصریح کرد: اگر قبل از شروع بارندگی ها، طرح های مهندسی رودخانه کشکان در شهرستان‌های پلدختر و معمولان، چگنی و خرم آباد تامین اعتبار و اجرا نشود، در صورت وقوع سیلاب‌های با دوره بازگشت کمتر از ۲۵ ساله در این نقاط هم تلفات جانی و هم خسارت مالی زیادی خواهیم داشت.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای لرستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای لرستان

    شركت آب منطقه‌ای لرستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات