در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی کردستان بر لزوم کشت محصولات با...

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، جلسه شورای حفاظت منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی به ریاست استاندار و با حضور اعضا در استانداری تشکیل گردید

استاندار کردستان در این شورا عنوان نمود که تخصیص آب برای ۹۶هزار هکتار از اراضی استان محقق شده است که می تواند منشاء خوبی در توسعه کشاورزی استان باشد .

مهندس بهمن مرادنیا ضمن تأکید بر برنامه ریزی دقیق، حفاظت و مدیریت منابع آبی افزود: همه سازمان ها و ادارات باید این موضوع را مدیریت کنند و این یک بحث فرابخشی می باشد.

وی در همین راستا از تعامل خوب و سازنده شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان تقدیر نمود.

استاندار کردستان همکاری رسانه‌ها برای ایجاد فرهنگ سازی در زمینه کشت‌های جایگزین از جمله زعفران و گل محمدی را برای کشاورزان مهم دانست و افزود: تولید محصولات با نیاز آبی پایین و درآمد پایدار باید مدنظر کشاورزان قرار گیرد.

کامران خرم، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان در این جلسه ضمن ارائه گزارش از وضعیت بارندگی و وضعیت مخازن سدهای استان گفت سد قشلاق که منبع تامین آب شهر سنندج  می باشد هم اکنون 94 درصد ظرفیت آن پر بوده و میزان حجم ورودی آب از ابتدای سال آبی جاری به این سد 225 میلیون مترمکعب بوده در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته این مقدار، 83 میلیون مترمکعب بوده است. وی در ادامه افزود آب آشامیدنی سنندج، مشکلی نداشته و از کیفیت بالایی برخودار است .

خرم همچنین افزود انتظار ما از جهاد کشاورزی، اصلاح الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی و وضعیت منابع آبی بخصوص در شرق استان است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان، با اعلام موضوعات افت آب های زیرزمینی، کاهش کیفیت این منابع، فرونشست زمین، پیشروی آب شور و خشک شدن قنوات به عنوان مهمترین چالش های منابع آب زیرزمینی استان، اظهار داشت: تنها راه برون رفت از وضعیت موجود، همدلی مسئولان و همراهی مردم است.

عرفان مؤمن پور معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان نیز با اشاره به اینکه از ابتدای سال 98 حدود 15 جلسه در حوزه مدیریت آب استان خصوصاً در جهت کنترل بحران سیل سال 98 با حضور استاندار و معاونین ایشان برگزار گردید گفت: شرکت آب منطقه ای کردستان به مجرد پیش بینی وضعیت بارندگیهای ابتدای سال و احتمال وقوع سیل با مدیریت بهنگام ذخایر مخازن سدها و کنترل ورودی‌ها و خروجی‌ها به جلوگیری از وقوع سیلابهای مخرب ناشی از طغیان رودخانه های پائین دست پرداخت و با هماهنگی ارگانهای ذیربط و ستاد مدیریت بحران استان، برنامه های گذر از بحران سیل 98 را به تفکیک حوزه ای و شهرستانی عملیاتی نمود و در این راستا با تجهیز 77 نفر کارشناس در قالب 28 اکیپ شبانه روزی به رصد و پایش ورودی سیل در رودخانه های استان پرداخته شد.

مؤمن پور ضمن اشاره به نتایج اعلامی دفتر مطالعات پایه شرکت آب منطقه ای استان در خصوص سیل فروردین 98 افزود: بیشترین دبی پیک ورودی در رودخانه چومان و به میزان 505 متر مکعب در ثانیه اتفاق افتاد و این عدد در پیک دبی ورودی به رودخانه قشلاق 58 مترمکعب بر ثانیه بوده است.

در این نشست که با حضور مدیران استانی و معاونان دستگاه های ذیربط در حوزه آب، فاضلاب، کشاورزی، صنعت و محیط زیست برگزار شده بود به بررسی مصوبات جلسه قبلی پرداخته شد .

در ادامه هر کدام از اعضاء بر دستور کار جلسه مبنی بر حفاظت از منابع آبی و کشت‌های جایگزین تاکید کردند .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كردستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كردستان

    شركت آب منطقه‌ای كردستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات