املاکی‌هایی که از خانه‌های خالی اطلاع دارند/ کنترل اجاره بها با مالیات

املاکی‌هایی که از خانه‌های خالی اطلاع دارند/ کنترل اجاره بها با مالیات

www.BanaNews.irدر حالی طرح مالیات مضاعف از خانه های خالی از سوی وزارت مسکن وشهرسازی به سازمان امور مالیاتی ارایه شده است که معاون وزیر مسکن اعلام کرد که با اجرای این طرح، اجاره بها تا حدی کنترل می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بسته اجاره بها در شرایطی به بازار ارایه شد که هنوز فصل نقل و انتقالات آغاز نشده بود؛ بنابراین اثرات اقتصادی این بسته بر بازار مسکن و اجاره چندان مشخص نیست اما یکی از بندهای این بسته درخصوص شناسایی خانه های خالی و اخذ مالیات مضاعف از این خانه ها ازسوی وزارت مسکن بیشتر مورد پیگیری قرار گرفته است.

در بسته اجاره بها آمده است: در این طرح پرونده شناسایی و برخورد با خانه‌های خالی باز گذاشته شده که قرار است توسط وزارت مسکن و شهرسازی بررسی شود؛ براین اساس وزارت مسکن قصد دارد تا با شناسایی خانه های خالی، برای این خانه ها مالیات مضاعف تعیین کند تا مالکان تشویق به اجاره خانه ها شوند.

این بسته که در سازمان امور مالیاتی مورد بررسی قرار می گیرد پس از موافقت می تواند نقش زیادی را در کاهش اجاره بها داشته باشد و وزارت مسکن امیدوار است که با اجرای این طرح اجاره بها تاحدی به کنترل درآید.

معاون امور ساختمان و مسکن وزارت مسکن و شهرسازی در گفتگو با مهر درباره وضعیت بررسی خانه های خالی و مالیات این خانه ها به مهر گفت: این طرح به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است و امیدواریم که سازمان با این طرح موافقت کند تا موضوع وجود خانه های خالی حل شود.

ابوالفضل صومعلو افزود: فعلا جزئیات این طرح به سازمان ارسال شده است و نمی توان رقم دقیق کاهش اجاره بها را در آن تعیین کرد اما به نظر می رسد با شناسایی خانه های خالی و اخذمالیات مضاعف از این خانه ها، اجاره بها کنترل بیشتری شود.

البته موضوع خانه های خالی و طرح مالیات مضاعف از این خانه ها از گذشته مطرح بوده است و هیچگاه از سوی وزارت مسکن عملی نشد، اما افزایش ۲۰ درصدی اجاره بها در سال گذشته و روند صعودی آن در سال جاری منجر شد که وزارت مسکن براین طرح تاکید کند.

در این رابطه رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک درباره شناسایی خانه های خالی از سوی مشاوران املاک، گفت: هر بنگاه املاک از تعداد خانه های خالی در محله کاری خود اطلاع دارد و در صورت طرح این موضوع از سوی وزارت مسکن، می توانند این خانه ها را معرفی کنند.

مصطفی قلی خسروی درپاسخ به این پرسش که آیا شناسایی تمامی خانه های خالی از سوی مشاوران املاک امکان پذیر است، بیان کرد: هر مشاور املاکی وقتی هر واحدی اقدام فروش و یا اجاره کند از دیگر واحدهای یک آپارتمان هم اطلاع دارد بنابراین امکان ندارد که در یک محله، مشاوران املاک از تعداد خانه های خالی خبر نداشته باشند.

وی وجود خانه های خالی را احتکار مسکن عنوان کرد و گفت: باید با این مالکان برخورد شود تا بازار اجاره بها تحت تاثیر این امر با کاهش قیمت مواجه شود.

 

 

    نظرات