فرودگاه های آینده مسافران را بو می کشند

فرودگاه های آینده مسافران را بو می کشند

www.BanaNews.irسیستم جدید امنیتی ویژه فرودگاهها ابداع شده که می تواند مسافران را بر اساس میزان خطرناک بودن آنها دسته بندی کرده و علاوه بر اسکن، بوی بدن آنها را نیز در عنگام عبور از برابر سیستم استشمام کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به گفته متخصصان می توان فرایندهای گمرک و مهاجرت را نیز در این سیستم تلفیق کرد تا مسافران برای انجام کارهای پیش از پرواز خود زمان بیشتری به دست بیاورند و از تشکیل صفوف طولانی که در برابر درگاه های کنترلی فرودگاهها نیز جلوگیری خواهد شد.

در نشست سالانه مدیران خطوط هوایی در سنگاپور شرکت IATA سیستمی سه کاناله برای کنترل امنیتی مسافران در فرودگاه های آینده را رونمایی کرد. با نصب این سیستمهای کنترلی مسافران در سه مسیر مسافران پر خطر، معمولی و شناخته شده هدایت می شوند.

به گزارش بنانیوز به نقل از مهر، این سیستم مسافران را در لایه های مختلف کنترل می کند البته نوع این کنترلها به مسیرهایی مرتبط است که مسافران به درون آنها هدایت می شوند. انواع سیستمهای کنترلی در این راهروها متشکل ازپرتو ایکس، اسکن کامل بدن، ردیابی مایع، و بویایی الکترونیک است که می تواند مواد منفجره را ردیابی کند. همچنین مسافران پرخطر باید بیشترین میزان کنترل را پشت سر بگذارند.

لیست انواع مراحل امنیتی برای دسته بندی های مسافران شناخته شده، معمولی و خطرناک

به گفته مسئولان این شرکت، فرودگاههای جهان میزبان بیش از ۲٫۸ میلیارد مسافر خواهد بود و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به ۱۶ میلیارد نفر خواهد رسید. این به آن معنی است که سیستمهای کنترلی کنونی و روندهای کنترلی در فرودگاه ها نیازمند تغییرات بنیادینی هستند. برای بسیاری از فرودگاه ها کنترل و مدیریت چنین حجم مسافری یک کابوس است.

با این همه برخی از فناوری ها برای تکمیل چنین سیستمهای کنترلی به توسعه و تکمیل بیشتر نیاز دارند که از آن جمله می توان به فناوری پیشرفته بویایی به منظور ردیابی مواد منفجره اشاره کرد. اما شرکت IATA دستیابی به این فناوری ها را تا ۵ الی ۷ سال دیگر امکان پذیر می داند.

 

 

    نظرات