یونسکو پیگیر وضعیت سازه‌های آبی شوشتر است

یونسکو پیگیر وضعیت سازه‌های آبی شوشتر است

www.BanaNews.irدبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: وضعیت سازه‌های آبی شوشتر هنوز به حدی نرسیده که این اثر از فهرست آثار تاریخی یونسکو خارج شود، اما با این حال رسیدگی به وضعیت این سازه در اولویت توجه این سازمان است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مدتی پیش پس از ریزش بخشهایی از پل تاریخی گرگر در اثر بارندگی های اخیر و به دلیل به خطر افتادن حیات سازه های آبی شوشتر، یونسکو در نامه ای در مورد وضعیت سازه های آبی شوشتر از مسئولان این پایگاه توضیح خواست. از سوی دیگر فعالان میراث فرهنگی مشکلات بوجود آمده در سازه های آبی شوشتر اعم از ریزش پل گرگر و ایجاد پل موقت بین بند گرگر و بند میزان و ترک های خانه مرعشی را دلیلی بر نگرانی خود برای خارج شدن این اثر تاریخی از فهرست آثار جهانی ثبت شده در یونسکو دانستند.

در این باره محمدرضا سعید آبادی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو به خبرنگار مهر توضیح داد: وضعیت سازه های آبی شوشتر هنوز به حدی نرسیده است که این اثر از فهرست آثار تاریخی خارج شود.

سعید آبادی اظهار داشت: زمانی که یک اثر تاریخی به ثبت جهانی می رسد یعنی آنکه دیگر نگاهها به آن ملی نیست بلکه جهان آن اثر را می شناسد. یونسکو به سازه های آبی شوشتر نیز به عنوان یک اثر جهانی توجه ویژه ای دارد.

وی افزود: بنابراین زمانی که به یک جمع بندی کلی درباره وضعیت سازه ها برسیم گروههای کارشناسی را اعزام می کنیم و اگر مواردی مشاهده شد که نشان می داد حیات سازه ها را تهدید می کند، هشدار داده و راهکارها را برای حل آن مشکل ارائه می دهیم. اما در صورتی که وضعیت بحرانی باشد اولتیماتوم داده و در نهایت آن اثر از فهرست آثار جهانی خارج می شود.

سعید آبادی تصریح کرد: بیشتر کشورها برای اینکه آثار تاریخی ثبت شده شان از فهرست جهانی خارج نشود، بلافاصله نسبت به ساماندهی به آن اقدام می کنند.

 

 

    نظرات