افزایش قیمت آجر به میزان اعلام شده نیست

افزایش قیمت آجر به میزان اعلام شده نیست

www.BanaNews.irیک مقام مسوول در سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در مورد افزایش بیش از ۶۴ درصدی قیمت آجر با تاییدنکردن این میزان درباره آن توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شهرام میرآخرلو ـ مدیرکل دفتر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت ـ در مورد قیمت آجر در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: بعد از اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها واحد‌های تولیدی آجر در هر استان قیمت‌های آجر خود را براساس مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین می‌کردند و با توجه به این‌که آنها به صورت سنتی کار کرده و از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، مصوبه‌ای را از دولت گرفته‌اند که این واحدها متناسب با تغییرات نرخ قیمت گاز مجاز شدند، که تغییراتی را در قیمت آجر داشته باشند.

وی ادامه داد: در این شرایط پس از آنکه استان‌ها قیمت‌های جدید را اعلام کردند وزارت بازرگانی موظف شد به هریک از واحد‌های تولیدی آجر ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان یارانه دهد و از سوی دیگر وزارت صنایع نیز مجاز شد که یارانه سوختی برای مصرف گاز مایع آنها در نظر بگیرند.

وی در مورد تغییر قیمت آجر خاطر نشان کرد: این مقایسه بر اساس آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی کار درستی نیست و مثلا در شهر تهران قیمت آجر از قبل از اجرای هدفمند‌سازی که ۲۷ هزار تومان بود به ۳۷ هزار تومان رسیده که رشد ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: این نوسان قیمت در بقیه اقلام ساختمانی نیز کمتر بوده است.

میرآخرلو با بیان این‌که تغییرات قیمتی در مصالح ساختمانی ناچیز بوده، خاطر نشان کرد: علی‌رغم فشار تقاضا با توجه به افزایش ساخت‌وسازها برای مصالح ساختمانی بوده، اما نمودارهای قیمتی ما حاکی از روند متعادل و تثبیت‌شده در قیمت مصالح ساختمانی را دارد.

وی با تاکید بر این‌که آمارها نشان می‌دهد بازار مصالح بازار مناسبی است، یادآور شد: اگر کسی در تعیین قیمت آجر مشکلی دارد، می‌تواند به سازمان حمایت مراجعه کند و اگر تغییر قیمت را مطرح کند، قطعا برخورد می‌شود.

مدیرکل دفتر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پایان متوسط قیمت آجر‌های ۱۰ سوراخه را در تهران ۸۰ تومان اعلام کرد که به گفته او اکنون پایین‌تر از این قیمت و به میزان ۷۹ عرضه می‌شود.

 

 

    نظرات