شهرسازی را دریابیم

شهرسازی را دریابیم

دبیر شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور ایران معتقد است که شهر‌سازی تحت تاثیر مسکن مهر فراموش شده است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سهراب مشهوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که مسکن مهر اغلب بدون توجه به جایگاه‌اش در شهر، خارج از طرح‌های در نظر گرفته شده و خلاف جهت توسعه ساخته شده است، اظهار کرد: طرح مسکن مهر که به منزله‌ی فرصت بزرگ می‌توانست حداقل ۵۰ درصد مسکن را ارزان کند، به علت مکان‌یابی‌های غلط و ناهمخوانی با طرح‌های پیشین کمی مشکل‌ساز شده است.

وی افزود: این طرح در مناطقی که امکانات اولیه ندارد، ساخته شد و در واقع شهرسازی در سال‌های اخیر تحت تاثیر مسکن مهر فراموش شد؛ که این امر احتمالا یک شکست‌هایی برای مسکن مهر باشد.

مشهوری در ادامه با اشاره به این‌که مسکن مهر، مسکن ملکی در زمین استیجاری است، خاطرنشان کرد: معنی استجاری‌ بودن این است که دولت زمین و تاسیسات را آماده و در اختیار متقاضی قرار دهد و سالانه اجاره بگیرد، در حالی که در مسکن مهر همانند مسکن ملکی، عمل می‌شود.

وی هم‌چنین با بیان این‌که نحوه‌ی انجام به گونه‌ای است که استیجاری‌بودن خیلی مدنظر نیست، گفت: دولت یک میلیون تومان اختصاص به این آماده‌سازی داده است که در واقع با این پول این امر صورت نمی‌پذیرد و این عدم آماده‌سازی لطمه زیادی در آینده خواهد زد.

این کارشناس شهرسازی در ادامه تصریح کرد: در واقع در مسکن مهر با عجله‌ای که وجود داشت و این‌که می‌خواستند زمین حتما دولتی باشد، در بسیاری از نقاط خلاف طرح‌های شهری ساخته شده است؛ به عنوان مثال ما در طرح جامع اردبیل ۱۲ نقطه را برای ساخت این‌گونه طرح‌ها تعیین کرده بودیم، اما متاسفانه دوتا از زمین‌هایی که فوق‌العاده ویژگی‌های خاص شهری داشت به دلیل این‌که دولتی‌بودن به مسکن مهر اختصاص دادند.

مشهوری در ادامه با اشاره به این‌که سال‌ها با طرح‌های شهرسازی ثابت که همه چیز را برای ۱۰ سال آینده معین می‌کرد کار می‌شد و مرتب این طرح‌ها به شکست می‌انجامید، خاطرنشان کرد: تلاش‌های زیادی شد تا این‌که پنج سال پیش طرح‌های جایگزینی به اسم طرح‌های ساختاری، راهبردی پیشنهاد شد، که در این طرح‌ها یک ساختار کلی برای شهر تدوین می‌شد و بعد براساس یکسری راهبرد در طول زمان با نیاز شهروندان و تغییر و تحولات شکل می‌گرفت.

وی افزود: بر این اساس هم چند طرح تهیه شد از جمله بعد از ۲۵ سال طرح جامع تفصیلی تهران جدید بود که متاسفانه با تحولاتی که در وزارت مسکن و وزارت راه پیش آمد و صبحت‌هایی که قبل از شروع این طرح‌ها آنها را شکست خورده مطرح کردند به سرانجامی نرسید و هم‌اکنون با این خطر بزرگ مواجه هستیم که داریم به طرح‌های ثابت گذشته برمی‌گردیم.

مشهوری به شهرسازی ایرانی _ اسلامی اشاره کرد و گفت: شهرسازی ایرانی سال‌ها قبل از اسلام وجود داشت و با آمدن اسلام و ورود مباحث فرهنگی _ اسلامی نیاز به توجه بیشتر آن احساس شد و باید مبانی آن مورد مطالعه قرار گیرد؛ در عین حال موضوع بسیار پیچیده‌ای است.

وی همچنین بر ضرورت الگوی منطقه‌ای برای شهرها تاکید کرد و افزود: چون شهرها در اقلیم‌ها، شیب‌ها و در خاک‌های مختلفی قرار دارند، ضرورت می‌یابد شهرها از الگوهای متغیری استفاده کنند؛ یعنی باید اجازه دهیم هر شهر با پتانسیل‌های خودش شکل بگیرد.

مشهوری ابراز امیدواری کرد با جدا‌شدن نظام شهرسازی از نظام مهندسی ساختمان مسائل شهرسازی به سرعت حل شود، زیرا زیر نظارت ساختمانی در نظام مهندسی ساختمان، مسائل شهرسازی نادیده گرفته می‌شود.

 

 

    نظرات