سد آغ‌چای در حال آبگیری است

سد آغ‌چای در حال آبگیری است

فرماندار چایپاره گفت: سد آغ‌چای بزرگ‌ترین سد خاکی قوسی شکل کشور در آذربایجان غربی در حال آبگیری است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مجید هاشمی ظهر امروز در جمع مدیران جهاد کشاورزی اظهار داشت: این سد با ظرفیت ۲۰۰ میلیون مترمکعب در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه ۲۸ میلیارد ریال اعتبار برای شبکه‌گذاری پایاب سد آغ‌چای تخصیص یافته است، تصریح کرد: تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال برای شبکه انتقال آب از سد آغ‌چای به دشت‌های دیم شهرستان چایپار و پلدشت هزینه شده است.

وی افزود: فاز نخست این طرح در حدود ۲‌‌هزار و ۹۰۰ هکتار بوده که این فاز شامل قسمتی از دشت‌های نازک و چایپاره است.

این مسئول اضافه کرد: از این دشت‌ها ۷۰۰ هکتار در حال اتمام است و امسال از آب سد بهره‌مند می‌شوند تا اوایل تابستان امسال نیز با تخصیص ۲۸ میلیارد ریال بیش از ۲‌هزار و ۱۰۰ هکتار دیگر زیر زهکشی این شبکه می‌رود.

به گفته فرماندار چایپاره سد آغ‌چای از جمله سدهای خاکی با هسته رسی است که با ارتفاع ۱۰۸ متر از پی و ۸۲ متر طول، سالانه نزدیک به ۱۷ هزار و ۸۱۲ هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه با آب این سد آبیاری می‌شود.

وی گفت: این سد برای تامین آب زراعی دشت‌های چایپاره و نازک و آب آشامیدنی مردم منطقه ساخته شده است.

به گزارش بنانیوز به نقل از فارس، سد مخزنی آغ‌چای بر روی رودخانه آغ‌چای در بخش چایپاره از توابع شهرستان خوی در شمال آذربایجان غربی اجرا می‌شود.

مطالعات این طرح برای به هنگام‌سازی مطالعات اولیه در سال ۱۳۷۲ تکمیل و در سال ۱۳۸۰ مطالعات مربوط به سد مخزنی و در سال ۱۳۸۲ مطالعات شبکه آبیاری و زهکشی طرح خاتمه یافت.

سد آغ‌چای از سال ۷۴ در چایپاره آغاز شده و تاکنون برای احداث و شبکه آبرسانی آن ۱۴۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

این سد بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد و بزرگ‌ترین سد خاکی قوسی شکل در دست احداث کشوری است که دارای ۱۰۸ متر ارتفاع و ۸۲۵ متر طول تاج است و بیش از ۱۶ هکتار از اراضی چایپاره و پلدشت آبیاری می‌شود.

 

 

    نظرات