معرفی عنوان شهر  خوراک حلال با بهره مندی از برند رشت شهر خلاق خوراک یونسکو/ توجیه اقتصادی ساختمان های تاریخی تحت تملک شهرداری رشت

معرفی عنوان شهر خوراک حلال با بهره مندی از برند رشت شهر خلاق خوراک یونسکو/ توجیه اقتصادی ساختمان های تاریخی تحت تملک شهرداری رشت

در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت مطرح شد:
معرفی عنوان شهر خوراک حلال با بهره مندی از برند رشت شهر خلاق خوراک یونسکو/ توجیه اقتصادی ساختمان های تاریخی تحت تملک شهرداری رشت
معرفی عنوان شهر خوراک حلال با بهره مندی از برند رشت شهر خلاق خوراک یونسکو/ توجیه اقتصادی ساختمان های تاریخی تحت تملک شهرداری رشت
در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت به معرفی شهر رشت به عنوان شهر خوراک حلال در راستای بهره مندی از برند شهر خلاق خوراک یونسکو تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای رشت رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت در جلسه این کمیسیون با گرامیداشت یوم الله سیزده آبان مصادف با سالروز  تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز دانش آموز اظهار کرد: سیزده آبان روز استکبار ستیزی و روز هراس دشمن از آینده سازان این مرز و بوم است.

فاطمه شیرزاد با تاکید بر اینکه برای  مشارکت دانش آموزان در مباحث فرهنگی و اجتماعی برنامه ریزی هایی در حال انجام است افزود: طرح شهردار مدرسه نیز در راستای این مهم در مدارس رشت اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نگاه تیزبین و حساسی دارند تصریح کرد:  امیدوارم  در مباحث فرهنگی و حوزه تعیلم و تربیت با برنامه ریزی های اصولی گام های موثری در راستای تبیین ارزش های اسلامی و انقلابی برداشته شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت با اشاره به اینکه هر هفته در جلسات کمیسیون فرهنگی گزارشی از روند مرمت و بازسازی سه ساختمان تاریخی تحت تملک شهرداری رشت از جمله ساختمان ساعت و غیره ارائه می شود گفت: مطالعات در این باره در حال انجام است و با همکاری میراث فرهنگی می توانیم خطرات پیرامون این سه ساختمان تاریخی رشت را برطرف کنیم.

شیرزاد با تاکید بر اینکه خطر ریزش ساختمان های تاریخی رشت را تهدید می کند افزود: در صورت بروز هر گونه مشکل برای این ساختمان ها  یقینا در کنار تمامی مباحثی که می تواند رقم بخورد با ورود مدعی العموم مشکلات حقوقی نیز دامنگیر شورا و شهرداری رشت می شود.

وی با بیان اینکه در کاربریهای این سه ساختمان باید مباحث اقتصادی نیز مورد توجه قرار داشته باشد گفت: این کاربریها باید توجیه اقتصادی داشته باشند .

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت با اشاره به پیش رو بودن میلاد پیامبر (ص) و هفته وحدت بیان کرد: در انجام آذین بندی ها به منطور گرامیداشت این ایام به تمامی نقاط شهر توجه  و از اِلمان های نوری نیز برای این ایام استفاده شود.
شیرزاد عدم اطلاع رسانی مناسب پیرامون عنوان شهر خلاق خوراک رشت را از جمله دغدغه های این حوزه دانست و تصریح کرد:  شهر خلاق خوراک یونسکو یک برند برای شهر رشت محسوب می شود و باید در معرفی عناوینی از جمله شهر خوراک حلال با بهره مندی از این برند تلاش بیشتری صورت بگیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در برخی از ساختمان های تاریخی شهرداری رشت امکان تغییر کاربری وجود ندارد اظهار کرد: تبدیل برخی از این ساختمان ها به کافه سنتی ، وغذاخوری  ممکن است موجب فرسودگی و تخریب این بناها شود.

فرهام زاهد با انتقاد از عدم استفاده مناسب از عنوان شهر خلاق خوراک رشت افزود: متاسفانه اقدام مناسبی در این باره مشاهده نشد و همه چیز در حد شوآف بوده است.

معاون بازآفرینی شهرداری رشت نیز در این جلسه با تقدیر از پیگیری های رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت پیرامون روند ترمیم و بازسازی سه ساختمان تاریخی تحت تملک شهرداری رشت اظهار کرد: طبق اعلام کارشناسان، به منظور  رفع خطر از دو ساختمان ساعت و فرهنگی ورزشی شهرداری رشت حدود 60 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

نرجس محمودی با بیان اینکه کاربریهای تعریف شده برای ساختمان های تاریخی تحت تملک شهرداری رشت برای سرمایه گذار جذابیت ندارد افزود: به طور تقریبی  برای ساختمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت  یک ‌میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار و برای  ساختمان ساعت چهار میلیارد تومان اعتبار به منظور مرمت و بازسازی نیاز داریم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه روند برخی از اقدامات در شهرداری رشت بسیار طولانی است اظهار کرد:  روند امضای یک تفاهم نامه ما بین شهرداری رشت و اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی گیلان دو ماه به طول انجامید.

ولی جهانی با بیان اینکه کارشناسان میراث ، پیرامون استحکام بنا و مرمت  ساختمان میرزا خلیل رفیع ورود کرده اند افزود: وضعیت ساختمان ساعت شهرداری رشت به مرز بحران رسیده و هر لحظه امکان فرو ریختن آن وجود دارد و پیشنهاد می کنم به منظور جلوگیری از این اتفاق ، شهرداری رشت در حال حاضر با اختصاص رقم اعتباری بابت رفع خطر از این ساختمان موافقت کند.

وی ساختمان ساعت شهرداری را تخت جمشید رشت دانست و بیان کرد: با تغییر کاربری این ساختمان به رستوران و کافی شاپ مخالف هستیم و قرار بود این ساختمان به موزه بلدیه تبدیل شود.

حسین میرزایی معاون توسعه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این جلسه با اشاره به گمانه زنی هایی پیرامون ساختمان های تاریخی رشت اظهار کرد: کارشناسان میراث فرهنگی بابت مرمت و بازسازی این ساختمان ها مشکلی ندارند  و در تلاشیم تا با موافقت شهرداری رشت از ظرفیت سرمایه گذار بومی به منظور بازسازی و مرمت این بناها  استفاده کنیم.

مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرداری رشت با مشکلات مالی درگیر است اظهار کرد: یکی از سرمایه گذاران اعلام کرده که حاضر است با حفظ فضای فرهنگی ساختمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نسبت به سرمایه گذاری در این ساختمان اقدام کند.

علیرضا حسنی  به اجرای برنامه های متنوع همزمان با هفته وحدت در سطح رشت اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه هایی از جمله  تئاتر خیابانی، برنامه شب شعر، محفل انس با قرآن کریم همزمان با  هفته وحدت در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه اجرای جشنی با عنوان( رسول مهربانی سلام)  در محلات محروم رشت از دیگر برنامه های سازمان فرهنگی ورزشی  شهرداری رشت در هفته وحدت است افزود:  به زودی  جشنواره کدو نیز  به مدت یک هفته در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می شود.

مدیر روابط عمومی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به پیش رو بودن هفته وحدت مصادف با میلاد پیامبر (ص) اظهار کرد: روابط عمومی شهرداری رشت برنامه های تبلیغی و مشترک با دیگر سازمان ها در طول هفته وحدت در دست اجرا دارد.

علیرضا قانع به حواشی مطرح شده پیرامون عنوان شهر خلاق خوراک رشت اشاره کرد و گفت: ثبت شهر خلاق خوراک رشت اقدام بزرگی بود و اخیرا بنده به عنوان نماینده شهر رشت در این حوزه معرفی شده ام و این برند متعلق به شهر رشت است .

وی با تاکید بر اینکه برای ادامه حضور در جمع شهرهای خلاق خوراک رشت باید به تعهدات مطرح شده پایبند باشیم افزود: برخی از این تعهدات تا کنون انجام نشده و برای اجرایی کردن آن ها در مدت زمان باقی مانده برنامه ریزی های لازم در حال انجام است.

عضو قرار گاه ملی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی کشور نیز در این جلسه با اشاره به قدمت اتحادیه دانش آموزی در کشور اظهار کرد: سیزدهم آبان سال 98 مصادف با چهلمین سال فعالیت اتحادیه دانش آموزی است .

زینب برهانی با بیان اینکه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در دو مرحله توسط دانش آموزان و دانشجویان انجام شد افزود: مقام معظم رهبری فرمودند: (انجمن های اسلامی سنگرهای فرهنگی هستند) و در این راستا اتحادیه انجمن های اسلامی می توانند به عنوان رابط  درخواست هایی را که در کف مدارس وجود دارد به مسوولان انتقال دهند.

در این جلسه با اهدای لوح تقدیر و تبریک به دانش آموزان حاضر در جلسه  یوم الله سیزدهم آبان مصادف با روز دانش آموزان گرامی داشته شد.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر رشت

    منبع خبر

    شورای شهر رشت

    شورای شهر رشت یک شورای شهر در شهر رشت می باشد

      نظرات