بصیرت شاهرودها مانع جوسازی علیه مالک اشترهای این شهر خواهد شد

بصیرت شاهرودها مانع جوسازی علیه مالک اشترهای این شهر خواهد شد


بصیرت شاهرودها مانع جوسازی علیه مالک اشترهای این شهر خواهد شد

در آستانه سومین سال مدیریت شهردار شاهرود، مسئولان تعدادی از واحدهای شهرداری خلاصه‌ای از عملکرد دوساله خود را اعلام کردند

چهارشنبه 21آبان 98 خداوند توفیقی داد تا به همراه سایر همکاران، خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان شاهرود میهمان مسئولان دوستداشتنی تعدادی از واحدهای مختلف شهرداری شاهرود باشم.

در ابتدا فکر می‌کردم مثل گذشته قرار است طی چند ساعت پیش رو مستمع عملکرد شهرداری شاهرود از زبان مهندس احمدی شهردار ساعی شاهرود باشم، چون به عنوان نماینده افکار عمومی در این جلسه شرکت کرده بودم لذا سعی نمودم تا وظیفه نمایندگی خود را به بهترین نحو ممکن ادا نمایم، با دقت گوش داده و یاداشت می‌کردم. اما جلسه به شکل جدیدی اداره شد، اینبار مسئولان واحدهای مختلف خود به ارائه عملکرد همکاران واحدشان پرداختند.

اما صادقانه اعتراف کنم که هرچه از زمان این جلسه می‌گذشت احساس می‌کردم سردرگم‌تر می‌شدم، وقتی تصمیم گرفتم تا متن این مصاحبه را بنویسم، تازه فهمیدم که کارم سختر از آنچیزی است که فکر می‌کردم، الحق و الانصاف آنقدر کار شده بود که مانده بودم از کجا شروع کنم! و چگونه بنویسم که حق مطلب هم ادا شود و خداناکرده در حق کارکنان خدوم شهرداری نیز ظلم نشود و مطلب را برسانم. نذر 100 صلوات به نیت شهدای گمنام شهرمان کردم و به امید حق شروع نمودم.

ولی چه خوب است که قبل از ورود به بحث چند نکته را با هم مرور کنیم 1-شهرداری‌ها دستگاه خدمات رسان با تکالیف گسترده هستند که با هیچ دستگاه دیگری قابل قیاس نیستند 2-شهرداری‌ها بودجه و اعتبارات دولتی ندارند و  به اصطلاح خودگردان هستند 3-شهرداری شاهرود تغییر بنیادینی در پرسنل خود نداشته و با همان بدنه کارشناسی قبل کار می‌کند 4-بودجه، اعتبار و یا درآمد خاصی از بیرون به شهرداری شاهرود تزریق نشده و هرچه بوده با تلاش همین گروه بدست آمده است و...


اما اصل ماجرا...

مردم شریف شاهرود، خداوند شاهد است، این جلسه از معدود جلساتی بود که علیرغم همه سختی‌هایش باعث شد تا به خود ببالم که به عنوان نماینده شما در این جلسه حضور دارم. مطمئن هستم اگر هر یک از شما عزیزان هم در این جلسه حضور داشتید بیشتر از بنده ذوق‌زده می‌شدید.

- وقتی شندیم که درآمدهای شهرداری شاهرود در سال 97 به 117 میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده در حالیکه این رقم قبل از ورود مهندس احمدی یعنی در سال 96 حدود 76 میلیارد تومان بوده، از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدم.

- وقتی شنیدم که این درآمدها نه با فروش زمین و نه با وام بانکی بلکه درآمدهای پوششی است و از طریق حسن تدبیر کارکنان صدیق شهرداری و بدنبال شناسایی راهکارهای تحقق درآمدها بدست آمده است، شکر خدا را بجا آوردم.

- وقتی عنوان شد که بدهی‌های شهرداری شاهرود یک عدد منطقی است و بدهی نامتعارفی ندارد در حالیکه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان به عنوان اعضای خانواده بزرگ و زحمتکش شهرداری نیز بدون حتی یک روز تاخیر پرداخت شده است، نمی‌دانستم چگونه شاکر خداوند متعال باشم.

- وقتی مهندس محمد جیرانی خبر تصویب طرح جامع شهر در شهریور امسال را اعلام کرد و اذعان داشت که نقش شهردار شاهرود در این تصویب غیر قابل انکار است، همه حاضران در جلسه خوشحال شدند ولی فقط کافیست که بدانیم قرارداد این طرح از سال 84 تاکنون با مشاور بسته شده و در مقاطع مختلف تهیه و با شدت و ضعف پیگیری می‌شده ولی عزم جهادی شهردار فعلی برای تصویب این طرح نکته مهم و کلیدی تصویب آن است که همین امر شایسته تقدیراست.

- وقتی معاون فنی و شهرسازی شهرداری شاهرود از افزایش رضایتمندی شهروندان برای کوتاه شدن مسیر صدور پروانه ساختمان در دو سال اخیر خبر داد، فهمیدم که تکریم ارباب رجوع، دیگر در شهرداری شاهرود شعار نیست بلکه یک واقعیت است.

- وقتی مهندس خطیال موکدا اعلام می‌کند که در دو سال عمر مدیریت جناب آقای مهندس احمدی، روان‌سازی و سالم‌سازی سرلوحه همه کارکنان شهرداری قرار داشته و شخص شهردار بویژه در این موضوع خاص با هیچکس تعارف ندارد، خیلی لذت بردم.

- وقتی شنیدم که میزان صدور پروانه ساختمانی در دوسال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته در حالیکه سایر شهرداری‌ها حتی در رسیدن به عدد سال قبل مشکل دارند، فهمیدم که شاهرود منبعد با این شهردار، یک سر و گردن از همسایگان خود بالاتر بوده، هست و خواهد بود.

- وقتی گفته شد که یکی از اهداف تیم موفق شهرداری شاهرود "شهر آرمانی" که لازمه "شهر هوشمند" است و رسیدن به این امر در آینده نزدیک محقق خواهد شد، ابراز شعف و شادمانی به همه ما دست داد.

- وقتی تاکید شد که دسترسی آسان شهروندان به اطلاعات که تاکنون فقط شعارگونه بوده ولی در آینده‌ای نچندان دور محقق خواهد شد، لذت بردم چون در این صورت هر یک از شهروندان به راحتی می‌تواند از داخل منزل خود به پاسخ‌های مورد نیاز خدمات مورد تقاضایش دست یابند، یعنی این مجموعه برای وقت و زمان مردم ارزش قائل است.

- وقتی رییس واحد حقوقی و املاک شهرداری شاهرود می‌گوید قانونا باید مدافع حقوق شهرداری باشم ولی مهندس احمدی همواره تاکید دارد که حفظ حقوق شهروندان اولویت اول شماست، چیزی جز تقدیر به ذهنم خطور نمی‌کند و با خود می‌گویم این فقط به ذهن یک " مدیر مردم گرا " می‌رسد و بس.

- زمانیکه جناب آقای قنبریان اعلام می‌کند "با پیمانکار پروژه ستاره شرق(میدان جمهوری) به توافق رسیدیم و از این رهگذر حدود 5میلیارد تومان به شهرداری شاهرود کمک شده است" خدا را شکر می‌کنم که بودم و دیدم که می‌توان با مردم‌داری، این سطح از تعامل را برقرار کرد و هیچکس هم حقش تضییع نگردد.

- رییس واحد سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شاهرود گفت در طول عمر شهرداری شاهرود فقط 320کیلومتر خط مستقیم آب خام برای آبیاری فضای سبز انجام شده در حالیکه در دو سال اخیر به تنهایی 400کیلومتر خردیداری و اجرا شده و 13هزار و 800کیلومتر هم لوله گذاری فرعی انجام شده، باورش برای همه ما سخت بود ولی از این تیم قوی بعید نبود.

- زمانیکه مهندس عشقوی از ورود این واحد به شهرک‌های کمتر برخوردار، تهیه نقشه‌های آنالیز، هوشمندسازی مدیریت فضای سبز، تشکیل کمیته تخصصی فضای سبز، بررسی علمی مشکلات و بیمارهای درختان چنار و بهبود آنها و... خبر می‌داد همگی با تعجب نگاه می‌کردیم و کمتر کسی یاداشت بر میداشت چون واقعا کارهای بزرگی است که از عهده هر کسی برنمی‌آید.

- زمانیکه شنیدیم سرانه فضای سبز نسبت به جمعیت شهر شاهرود از 3/15متر به 2/17متر افزایش یافته و با توجه به اقلیم این شهر حدودا 2برابر استاندارد ملی است، همه مجبور به تشویق شدیم، به راستی که شایسته تشویق هم بود.

- وقتی سرپرست واحد عمران شهرداری شاهرود از 630هزار متر مربع آسفالت معابر و خیابان‌ها خبر داد و گفت که این توفیق در زمان کمبود قیر و افزایش ناگهانی قیمت آن تا حدود 5برابر صورت گرفته است، بازهم چاره‌ای جز تشویق نداشتیم.

- زمانیکه مهندس کاملی بیان کرد که در دو سال اخیر 10هکتار پارک و بوستان و 4میدان مهم احداث کرده‌ایم، خیلی خوشحال شدیم.

- وقتی آمار ارائه شده توسط امیر عرب اسماعیلی معاون خدمات شهری شهراری شاهرود را با واقعیت مقایسه نموده و همگی شهادت دادیم که بخشی از کسب اعتماد مردم به این مجموعه حاصل تلاش همه کارکنان این واحد است و توفیقات بدست آمده در بحث مبارزه با سد معبر و آراستگی و پیراستگی شهر شاهرود یک واقعیت است، برای سلامتی کلیه کارکنان شهرداری بویژه کارگران خدوم واحد خدمات شهری صلوات فرستادیم.

- براستی اگر بخواهم از این "وقتیکه" ها بگویم نه فضای کافی دارم و نه حوصله شما خوانندگان، این اجازه را می‌دهد، پس به همین مختصر بسنده و در نهایت جمع بندی می‌کنم.

شهروندان فهیم شاهرود:

1- همه توفیقات بدست آمده در دو سال اخیر در زمانی رخ داده است که دوران پرتلاطم اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی و شرایط ریاضت اقتصادی را داشته‌ایم و به همین دلیل همواره مدیران شهرداری باید دقت می‌کردند که در این شرایط، مشکلی از ناحیه آنها بر دوش مردم اضافه نشود، لذا از کسب خیلی از درآمدها، به نفع مردم صرف نظر کردند. به عبارت ساده تر این فقط "مدیریت جهادی" است و شاید اگر بغیر از این تفسیر دیگری کنیم در حق خودمان و شهرمان ظلم کرده باشیم.

2- در این جلسه 7 ساعته که در خدمت مسئولان ساعی شهرداری شاهرود بودیم به وضوح درک کردیم که این همه تلاش و موفقیت با انجام وظیفه اداری (شروع کار 30/7 و اتمام آن 30/14) ممکن نبود، مشخص بود که برای عبور از همه کاستی‌ها و تحقق آرمان‌های این گروه موفق "مدیریت جهادی" صورت گرفته و باورهای کهنه جای خود را به " خودباوری " داده و در تغییر سبک کار شهرداری شاهرود اعتقادات همه کارکنان به "مدیریت هدفمند و جامع‌گرا" رسیده است و برای تحقق این آرمان‌ها همگی شبانه روزی تلاش می‌کنند و از هیچ ایثاری دریغ نمی‌ورزند.

3- فهمیدیم که مسئولان شهرداری شاهرود اعتقاد راسخ قلبی دارند که اگر توفیقی بدست آمده از دعای خیر، لطف و کرم مردم نشات گرفته و وقتی مردم به آینده اعتماد دارند با خادمان خود در شهرداری همراهی نموده و نمی‌گذارند که خدمات رسانی با وقفه مواجه شود و همین امر باعث افتخار کارکنان شهرداریست.

4- همه مسئولان واحدهای شهرداری شاهرود که توفیق ارائه عملکرد را پیدا کردند، اذعان داشتند: این مهم نشات گرفته از روحیه جهادی شخص آقای مهندس احمدی شهردار شاهرود است، چون او از همه زودتر می‌آید و از همه دیرتر می‌رود، پیگیری‌هایش که زبانزد همکارانش است، " معجزه می‌کند " ، خسته نمی‌شود، در بحث تکریم ارباب رجوع، حقوق شهروندی، نظم و انظباط، تسریع در کارها و هرآنچه که به منافع مردم برگردد با کسی تعارف ندارد و سر سوزنی هم کوتاه نخواهد آمد و همچنین به خرد جمعی، کار گروهی، نظر کارشناسی، استفاده از پتانسیل‌ دانشگاه‌ها و... اعتقاد راسخ دارد و در این امور همیشه پیش قدم و استوار است.

5- بی‌تعصب دریافتیم که حجم کار انجام شده در این بازه زمانی محدود دو سال، با عملکرد هیچ یک از دستگاه‌هایی که حتی اعتبارات دولتی دارند، قابل قیاس نیست، بهره‌وری عملکرد کارکنان شهرداری قطعا چندین برابر سایر دستگاه‌های شهرستان شاهرود و حتی استان سمنان است وگرنه این سطح از موفقیت قطعا بدست نمی‌آمد.

6- پی‌بردیم که شهردار شاهرود برای اجرای پروژه‌های بزرگ معطل اعتبارات نمی‌ماند و در این دو سال (صرف نظر از سابقه وی) ثابت کرده است که نحوه هزینه کرد پروژه‌ها را خوب بلد است، فقط باید به او اطمینان کنیم و اجازه دهیم تا کارش را انجام دهد، مطمئنا سود آن به مردم شهر معلمان دین واخلاق خواهد رسید.

7- همه آنچه که در این مختصر گفتیم فقط گوشه‌ای از خلاصه عملکرد تعداد محدودی از واحدهای شهرداری شاهرود است، نه وقت و نه حوصله شما خوانندگان محترم و نه امکانات محدود ما توان بیان این حجم از عملکرد را هم ندارد، پس این قصور ما را به بزرگی خود ببخشاید، فقط امیدوارم فرصتی فراهم شود تا مردم ما بهتر و دقیقتر بتوانند از عملکرد جهادی شهرداری شاهرود در دوسال مدیریت جناب آقای مهندس احمدی باخبر شوند.

در پایان:

همشهریان عزیز شاهرودی استدعا دارم که مثل همیشه هوشیار باشید و با بصیرت خود نگذارید که تاریخ دوباره تکرار شود، مالک اشترهای سپاه شهرداری شاهرود تا پیروزی بر "تبعیض"، "نابرابری در توزیع خدمات"، "محرومیت زدایی" و گسترش ناامیدی" فقط چند ضربه شمشیر دیگر فاصله دارند، بصیرت شما قطعا اجازه نخواهد داد که دوباره عده‌ای قلیل از سر لجبازی‌های کودکانه، منافع شخصی و ... شرایط را بر شهردار جهادگر، پرتلاش و خستگی ناپذیر شاهرود تنگ کنند و با طرح‌هایی مانند معرفی جایگزین جدید شهردا (اردیبهشت 98)، سنگ اندازی بر سر راه پروژه‌های بزرگ که حق مردم این شهر است (تقاطع غیر هم سطح میدان ولایت)، مشکل تراشی برای شهردار با بهانه‌های واهی و غیر مستند و... ما را از نعمتی که خداوند بر ما ارزانی داشته محروم شویم. بدانید که اگر بگوییم حضور مهندس احمدی به عنوان شهردار در شاهرود پاداش خوبی‌هایست که مردم قدرشناس این شهر بواسطه شکر نعمت‌های خداوند بدست آورده‌اند،به گزافه نگفته‌ایم. یادمان باشد که از باب " من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق " موظف هستیم شکر وجود ذی قیمت مهندس احمدی را بجای آوریم تا نعماتمان  فزونی یابد. یادمان نرود که شهردار شاهرود از زن، بچه، وقت، استراحت، سلامت و ... خود ایثار کرده تا ما شاهرودی‌ها به حق طبیعی خود و فرزندانمان که همان شهری درخور شان مردم آن است، برسیم، پس مثل همیشه شکرگزار و قدرشناس باشیم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری شاهرود

    منبع خبر

    شهرداری شاهرود

    شهرداری شاهرود یک شهرداری در شهر شاهرود می باشد

      نظرات