اطفاء۱۰۹ مورد پسماندسوزی در تهران در هفته گذشته / اتوبان تهران ساوه رکورد دار این معضل

اطفاء۱۰۹ مورد پسماندسوزی در تهران در هفته گذشته / اتوبان تهران ساوه رکورد دار این معضل


به گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران محمد رستگاری در این خصوص گفت :زباله سوزی طبق قانون هوای پاک و قانون مدیریت  پسماند، جرم تلقی می شود و مجرمین این تخلف به پرداخت جزای نقدی محکوم می شوند.

وی جرائم متخلفان حقیقی و حقوقی را متفاوت و منوط به تشخیص مقام  قضایی دانست وافزود: توقیف خودروی حامل زباله فرد یا مجموعه ای که زباله سوزی می کند یکی ازمجازات های تعیین شده است.

وی  عاملان اصلی آتش زدن سیم، کابل و لاستیک را عمدتا معتادان، اتباع بیگانه و سودجویان معرفی کرد و اظهار داشت:انگیزه آنها استحصال فلز و مس موجود دراین ضایعات و فروش آن است.

رستگاری به اطفاء روزانه بین  ۱۵تا ۲۰مورد از پسماندسوزی دراستان تهران اشاره کرد و تاکید کرد:دستگاههایی چون شهرداری ها، دهیاری ها، بخشداری و وزارت راه و شهرسازی مسئول رسیدگی و پیشگیری از پسماندسوزی هستند و این درحالی است که همکاری های بین بخشی دراین خصوص ضعیف است.

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران افزود:واحدهای صنعتی و پیمانکاران نیز برای فرار از پرداخت نکردن عوارض پسماند، زباله های واحدصنعتی خودرا آتش می زنند.

وی تشکیل گشت های شبانه مقابله با پسماند سوزی را برنامه ای برای کاهش موقتی این معضل دانست و گفت :
درهفته ای که گذشت اطفاء حدود ۱۰۹ مورد پسماندسوزی و ضایعات سوزی  فقط توسط همکاران ما در سطح استان و آنهم در گشت و پایش های شبانه گزارش شد و این درحالی بود که کیفیت و شاخص هوای تهران و اکثر شهرستان ها در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و یا ناسالم بود.
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران همچنین عدم واکنش متولیان با متخلفان و عاملان پسماند سوزی را علت افزایش زباله سوزی و درنتیجه آلودگی هوا عنوان کرد و افزود:محیط زیست تنها دستگاه پیگیر این معضل است.

رستگاری بابیان اینکه در تمامی سطح شهر تهران هم اغلب پسماندسوزی گزارش می شود، افزود:بیشترین موارد آتش زدن زباله ها در جاده خاوران، منطقه خلازین ، اتوبان تهران _قم، تهران_ساوه و  جاده قدیم قم دیده می شود که دراین بین، حجم پسماندسوزی دراتوبان تهران _ساوه بیش از حد است.
وی در پایان از همه دستگاه های مسئول خواست تا به برنامه ریزی لازم برای مقابله با این معضل جدی بپردازند.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات