تشکیل شورای سیاستگذاری نشان ملی تعالی ساختمان سبز  به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

تشکیل شورای سیاستگذاری نشان ملی تعالی ساختمان سبز به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور


تشکیل شورای  سیاستگذاری نشان ملی تعالی ساختمان سبز   به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشوراولین جلسه شورای "سیاست گذاری نشان ملی تعالی ساختمان سبز" روز ۱۹ آذر با حضور نمایندگان نهادها و ارگانهای مختلف از جمله : معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی استاندارد، وزارت نفت، وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و اعضای دبیرخانه نشان تعالی ساختمان سبز و متخصصان حوزه ساختمان سبز در شورای مرکزی برگزار گردید.
در ابتدای جلسه دکتر مجربی عضو دبیرخانه نشان تعالی ساختمان سبز، روند و الزام شکل گیری ایده راه اندازی این دبیرخانه در شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان را بیان داشت.
وی یکی از اصلی ترین مشکلات کشور در بخش انرژی را وجود ساختمان‌های دولتی و خصوصی با میزان مصرف انرژی بالاتر از متوسط جهانی برشمرد که  آلودگی های زیست محیطی فراوانی را به همراه دارد.
زیر شاخه اصلی دبیرخانه صنعت ساختمان سبز، را می توان نشان تعالی ساختمان سبز معرفی کرد که با تشویق فعالان و ایجاد رقابت در این حوزه موجبات فرهنگ سازی هرچه بیشتر را فراهم می آورد.
در ادامه  مهندس طاهری اصل عضو دیگر دبیرخانه نشان تعالی ساختمان سبز بیان داشت: دیدگاه ساختمان سبز تمامی مراحل طراحی، تأمین مصالح و مواداولیه، ساخت، نگهداری و بهره برداری را دربر می‌گیرد و نتیجه آن، افزایش بهره‌وری در استفاده از انرژی، آب، مصالح و بازیافت آنها و تأمین تهویه مناسب می‌باشد که حداقل زیان به محیط زیست را فراهم می‌آورد.
به گفته وی ،گسترش فعالیت‌های این دبیرخانه منجر به تغییراتی در راستای اصلاح و بازسازی ساختمان‌های دولتی، هدایت یارانه‌ها و همچنین تعمیم تفکر ساختمان سبز به سایر فعالیتهای ساختمانی و شهرسازی مانند مصالح سبز، معماری سبز و حتی محله سبز شده است.
مدیر فنی شورای مرکزی اضافه کرد:
سازمان نظام مهندسی ساختمان با هدف تجمیع اطلاعات موجود و تدوین استانداردهای مورد نیاز برای ساختمان های سبز اقدام به فعال نمودن دبیرخانه صنعت ساختمان سبز ذیل تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور نموده است.
سپس دکتر انصاری در باره روند تبدیل ساختمان سبز به نیاز در دنیای کنونی سخن گفت. وی ساختار جوایز موجود برای ساختمان های سبز در خارج از کشور را بررسی و ساختار پیشنهادی برای جایزه نشان تعالی ساختمان سبز را ارائه کرد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات