نمایش درمانی و سایکودرام اقشار مختلف جامعه را در برمی‌گیرد

نمایش درمانی و سایکودرام اقشار مختلف جامعه را در برمی‌گیرد

مدرس نشست تخصصی سایکودرام در پانزدهمین جشنواره تئاتر مهر کاشان گفت: موضوع «نمایش درمانی» ناظر به استفاده از ابزار بدن و تحرک برای اقشار مختلف از افراد عادی تا دانشجوی روان درمانی و تئاتر و البته مبتلایان به اتیسم و اختلالات ذهنی حرکتی است.

سبا اصلیان در این نشست که در فرهنگ سرای مهر برگزار شد به معرفی رشته درام‌تراپی یا نمایش‌درمانی، تفاوت آن با سایکو درام و تئوری‌های بنیادینی که بر این رشته مسلط است و همچنین تاریخچه و پیشینه این رشته پرداخت.

وی با بیان اینکه نمایش درمانی برای چند قشر مفید است یادآور شد: دسته نخست مراجعانی هستند که احساس می‌کنند جلسه‌های روان درمانی، گفتاردرمانی برایشان ساده و مفید نیست و نیاز دارند که به این سبک در جلسات نمایش درمانی به صورت عادی بنشینند و برای مسئله‌ای گفتمان کنند.

به گفته وی، در دسته دوم بعضی‌ها احساس نیاز می‌کنند تا مقداری به شکل بدنی با مسائل درونی‌شان مواجه شوند و کسب تجربه کنند و احساس می‌کنند دوست ندارند به صورت مستقیم وارد مسئله‌ای قدیمی شوند و به صورت قصه و با داستان افسانه و اسطوره و .. بازی‌های نمایشی مواجه با مسائل درونی خودشان شوند.

مدرس نشست تخصصی سایکودرام تصریح کرد : این کارگاه برای دسته دیگر مانند دانشجویان رشته تئاتر مفید است چون به لحاظ شناخت بهتر خودشان در پروسه آموزش تئاتر و هم به لحاظ استفاده دیگری که می‌توانند در تئاتر کسب کنند و با آن آشنا شوند و البته دسته دیگر مانند دانشجویان رشته روان درمانی که با شاخه دیگری از روان درمانی «روان درمانی نوین یا انسان‌گرا» آشنا شوند که به گونه دیگری با مراجعین‌شان برخورد کنند.

اصلیان با اشاره به حضور شماری از مدیران و مربیان مراکز نگهداری توان‌یابان ذهنی حرکتی تحت نظارت اداره بهزیستی کاشان در این نشست تخصصی گفت: سایکودرام در مورد نحوه برخورد و کنترل کودکان بی‌سرپرست، کودکان کم‌توان جسمی و ذهنی و مبتلا به اتیسم و سالمندان آلزایمر و بستری دائم در مراکز و همچنین ارتباط والدین با کودک کاربرد دارد که همه این مباحث امروز آموزش داده شد که البته بحث گسترده‌تر آن در یک نشست نمی‌گنجد.

▫️گفتنی است با تلاش اعضای ستاد برگزاری پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان، همزمان با این جشنواره کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی برای علاقه مندان و دوستداران هنر، طی روزهای 21 تا 29 آذر ماه در فرهنگ سرای مهر سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان در نظر گرفته شده است.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری کاشان

  منبع خبر

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان یک شهرداری در شهر کاشان می باشد

   نظرات