معماری گرمابه های عمومی و بی توجهی به آن

معماری گرمابه های عمومی و بی توجهی به آن

www.BanaNews.irسخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: با فوت گرمابه ‌داران، گرمابه ها نیز تعطیل می‌شوند و این حکایت ده ها گرمابه تاریخی اهواز است که عمر برخی از آنها به یک قرن هم می‌رسد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مجتبی گهستونی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: گرمابه جمشیدی تازه ترین نمونه از این دست گرمابه هاست که با فوت مالکش در نوبت تخریب قرار دارد.

وی اضافه کرد: ادیان الهی آب را نخستین پدیده ای می دانند که خداوند خلق کرده است. در اسلام آب برای پاکی به کار می رود و در اعتقاد یهودیان ماده اولیه خلقت آب بوده و مسیحیان نیز آب را مظهر پاکی می نامند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان عنوان کرد: بنا بر اسناد و روایتها هم ایرانیان از نخستین اقوامی بودند که حمام را بنا نهادند. حال به دلیل وجود حمامهای شخصی در شهر و روستا، استخرهای مجهز به سونا و جکوزی و نبود نظارت وکنترل بر مسائل بهداشتی، موجب شده تا استقبال مردم از حمامها کاهش یابد.

گهستونی اظهار داشت: روند بی توجهی به گرمابه ها، تخریب این بناها و سپس از بین رفتن تاریخچه گرمابه داری را در ایران به دنبال دارد، چنانکه با درگذشت مالک گرمابه جمشیدی یکی از گرمابه داران قدیمی اهواز که بیش از نیم قرن سابقه فعالیت داشت درب یکی دیگر از گرمابه های اهواز در محدوه بازار این کلان شهر بسته شد تا بازماندگان آن گرمابه برای تخریب یا ماندگاری آن تصمیم نهایی را بگیرند.

وی گفت: این در حالیست که برای احیا و نگاهداری گرمابه های قدیمی و با ارزش معماری اهواز که در گذشته نه چندان دور این سرزمین به عنوان یکی از نیازهای ضروری و لازم در زندگی روزمره مردم محسوب می شدند هیچ برنامه ای وجود ندارد.

گهستونی افزود: انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با ارائه نامه ای تصویری و تشریحی به معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان خواهان توجه کافی به گرمابه هایی در شهر اهواز شد که با درگذشت مالکانشان یکی پس از دیگری در خطر تخریب قرار می گیرند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان عنوان کرد: در بعضی از گرمابه های اهواز فضای سردینه (رختکن)، گرم خانه و خزینه که از بخشهای اصلی گرمابه محسوب می شود کاربرد تزئیناتی و معماری با استفاده از آجر و ملات به وضوح قابل مشاهده است.

گهستونی یادآورد شد: استان خوزستان به دلیل شرایط آب و هوایی، گرمابه های فراوانی در خود جای داده بود که این شمار هم اکنون به کمتر از ۱۰ درصد رسیده و تاکنون از میان حمام های قدیمی خوزستان تنها دو حمام به نامهای کرناسیون و شاه رکن الدین در دزفول و حمام بکان در بهبهان مرمت شده اند.

وی گفت: نخستین گرمابه اهواز "جنت" در سال ۱۳۱۵ تاسیس شد و هم اکنون تعطیل است. در سال ۱۳۲۵ شمار گرمابه های زنانه و مردانه اهواز به ۷۵ باب می رسید.

گهستونی گفت: از جمله گرمابه هایی که بنایشان همچنان پابرجاست اما فعال نیستند می‌توان به جنت، حاج رضا، معین، خوزستان، جمشیدی و اسلامی اشاره کرد که گرمابه های نجفی، خوزستان و به خصوص اسلامی از ورودی بسیار زیبایی برخوردارند. هم اکنون تنها گرمابه های نجفی و گلستان در اهواز فعالیت دارند.

 

    نظرات