حمایت از حقوق شهروندان آسیب‌دیده با ایجاد گرمخانه‌ها

حمایت از حقوق شهروندان آسیب‌دیده با ایجاد گرمخانه‌ها

حمایت از حقوق شهروندان آسیب‌دیده با ایجاد گرمخانه‌ها

معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: توسعه و تجهیز گرمخانه‌ها طبق مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد دنبال می‌شود و هدف اصلی صیانت از حقوق همه شهروندان به ویژه افراد آسیب‌دیده اجتماعی است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدمحسن مصحفی در بازدید از گرمخانه سرای سبز زندگی و چهار مرکز نگهداری از افراد کارتن خواب که همگی وابسته به شهرداری مشهد هستند، بیان کرد: متاسفانه مهم‌ترین آسیبی که در ارتباط با آسیب‌دیدگان اجتماعی و افراد کارتن‌خواب وجود دارد این است که تعداد قابل توجهی از این افراد، توسط خانواده خود طرد شده‌اند و این افراد بیش از آنکه به دلیل محرومیت از مسکن به خاطر فقر اقتصادی رنج ببرند، از محرومیت اجتماعی ناشی از قطع ارتباط با خانواده و اجتماع آسیب می بینند.
وی افزود: گرچه وظیفه شهرداری در قبال کارتن خواب‌ها را می‌توان به اسکان در سرپناه موقت و تغذیه آنان محدود کرد، واقعیت این است که این موارد به حل مشکل اصلی کارتن‌خواب‌ها منجر نمی‌شود و تا زمانی که سیاست‌گذاری اجتماعی و زمینه بازگشت این گروه از شهروندان به خانواده فراهم نشود، چرخه پرهزینه رفت و آمد کارتن‌خواب بین خیابان و گرمخانه ادامه دارد.
مصحفی تاکید کرد: سیاست‌گذاری در قبال کارتن‌خواب‌ها، نباید محدود به جذب، اسکان و تغذیه این شهروندان توسط شهرداری باشد، بلکه باید با رویکردی جامع‌تر، کارتن خوابی و آسیب های مرتبط با این پدیده را واکاوی کرد و مسئولیت تمام ارکان و اجزای نظام اجتماعی را در قبال این پدیده روشن ساخت.
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد یادآور شد: اگر شهرداری در فصل سرما برای جمع‌آوری و هدایت کارتن‌خواب‌ها به گرمخانه‌ها اقدامی انجام ندهد، خطر مرگ آنان را تهدید میکند و از این رو، به تازگی با مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد، تعداد ۵ گرمخانه توسط سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری به منظور ارائه خدمات مناسب به شهروندانی که سرپناهی در روزهای سرد سال ندارند، راه‌اندازی شده است.
مصحفی ضمن اعلام این خبر که ظرفیت مجموع گرمخانه‌های شهرداری بالغ بر ۶۰۰ نفر است، افزود: برای احداث حداقل ۲ گرمخانه جدید دیگر در نقاط پیرامونی و کم‌برخوردار شهر مشهد تلاش می کنیم.
وی بیان‌‎کرد: نوع ارائه خدمات در این گرمخانه‌ها حمایتی است و با هدف جلوگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی صورت می‌گیرد.
همچنین مجموعه شهرداری همواره تلاش می‌کند علاوه بر بهبود چهره عمومی شهر، برای آن که شهروندان و کسانی که در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند، بتوانند از حق خود نسبت به شهر بهره مند شوند، زمینه سازی کند.
گفتنی است گرمخانه‌های شهرداری مشهد از مهرماه تا نیمه دی‌ماه سال جاری ۱۰۴۷۸ مرد و ۲۸۰ زن را پذیرش کرده اند.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات