وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:
بهره‌برداری از 86 پروژه صنعت آب و برق در 18 استان کشور/ بیش از 11 هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران صنعت آب و برق تسویه شد

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران: بهره‌برداری از 86 پروژه صنعت آب و برق در 18 استان کشور/ بیش از 11 هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران صنعت آب و برق تسویه شد

به‌ گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان "رضا ارکانیان" امروز سه‌شنبه در حاشیه افتتاح و بهره‌برداری از پست 400 کیلوولت زکریا در مشهد در جمع خبرنگاران گفت: امروز در هفته دهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران توفیق تشرف سفر به مشهد مقدس و حضور در سایر مناطق استان خراسان رضوی را داریم. در ادامه افتتاح طرح هاي پويش امروز هم 13 پروژه در استان خراسان رضوی در بخش های مختلف آب، برق و فاضلاب با سرمایه گذاری بیش از 570 میلیارد تومان افتتاح می‌شود که مهم ترین آن پست 400 کیلوولت زکریا در مشهد، سد زنگانلو در درگز، آبرسانی به 30 روستا در استان، افتتاح شبکه های آبرسانی و تصفیه فاضلاب برای استفاده در بخش های مختلف، راه اندازی ایستگاه های پمپاژ است.

وی ادامه داد: همزمان با این طرح ها پنج پروژه مهم با سرمایه گذاری پیش بینی شده 380 میلیارد تومان در این استان نیز کلنگ زنی خواهد شد که مهم ترین آن پست 400 کیلوولت امام رضا(ع) در منطقه حرم مطهر با سرمایه گذاری بیش از 100 میلیارد تومان است که در نوع خود نخستین سازه مهم بخش برق در این منطقه به شمار می‌آید.

وي با اشاره به اينکه نقش این پست این است که برق منطقه حرم و اطراف آن را به طور قابل ملاحظه ای پایدارتر کند، ابراز اميدواري کرد: همه دستگاه های اجرایی استان کمک کنند تا این پست در زمان برنامه ریزی شده به مدار بهره برداری رسد.

اردکانیان با بیان اینکه شبکه این منطقه 60 کیلوولت و قدیمی بوده و درصدد ارتقای آن به شبکه 132 کیلوولت هستیم، خاطرنشان کرد:  این امر مستلزم احداث یک پست 400 کیلوولت بود. در چنین منطقه متراکمی احداث این پست کار ساده‌ای نیست ولی امیدوار به همکاری همه مسئولان برای به بهره برداری رسیدن آن هستیم.

بیش از 11 هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران صنعت آب و برق تسویه شد

وزیر نیرو در خصوص مشکلات مربوط به مطالبات پیمانکار نیروگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: باید توجه داشت مسئله جا به جایی تجهیزات به طور کلی مختص یک نقطه نیست و حتما موضوع را پیگیری خواهم کرد تا مشکلات پیمانکار این نیروگاه تخفیف یافته و به تعهدات خود عمل کند.

وی با اشاره به اينکه مطالبات مساله ای جدی است، گفت: از 2 سال و اندی پیش که من خدمت خویش را در وزارتخانه آغاز کردم، میزان بدهی های صنعت آب و برق به پیمانکاران بیش از 40 هزار میلیارد تومان بود. البته باید توجه داشت وزارت نیرو از بدهکاران معتبر است و طلبکاران در عین مطالبه، مشتاق ادامه همکاری با این مجموعه هستند چون این صنعت، صنعتی زیربنایی است و پرداخت مطالبات پیمانکاران در دستور کار ماست.

اردکانیان عنوان کرد: به عنوان نمونه ما با استفاده از سازوکارهای قانونی بودجه توانستیم سال گذشته و امسال بیش از 11 هزار میلیارد تومان از مطالبات را تسویه کنیم و این موضوع ادامه خواهد داشت.

وزیر نیرو در خصوص سهم وزارت نیرو و برنامه های آن در کاهش آلودگی هوا بیان کرد: وزارت نیرو از مدت ها پیش در صدد نقش آفرینی در کاهش آلودگی ها و استفاده از گاز به جای سوخت های مایع بوده است. این برنامه جدی در کلان شهرها دنبال می شود و وزارت نفت نیز همکاری جدی در این خصوص دارد.

وي افزود: در جلسه یکشنبه این هفته در هیات دولت تصمیمات مهمی در این خصوص اتخاذ شد و انتظار داریم، هر چند فصل سرما آغاز شده و مصرف گاز در کشور افزایش پیدا می کند، همکاران ما در وزارت نفت بتوانند میزان بیشتری گاز به نیروگاه ها برای مصرف سوخت برسانند تا از این حیث نیروگاه های موجود نقشی جدی در ایجاد آلودگی نداشته و در کاهش آلودگی ها اثرگذار باشند.

اردکانیان در مورد انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور بیان کرد: انتقال آب از دریا به فلات مرکزی از مدت ها پیش در دست مطالعه بوده و 17 استان نیاز دارند از این منبع هم بهره مند باشد.

به گفته وي، اخیرا این مطالعات به اتمام رسیده و گزارش آن در شورای عالی آب مطرح شد و به تصویب رسید و همزمان با این موضوع در همه استان ها تهیه و به تصویب رساندن طرح های سازگاری با کم آبی را در دستور کار قرار داده ایم و براساس مصوبه اسفند 96 هیات وزیران این استان نیز این طرح با به شکل مناسبی تهیه کرده و در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصویب شده است.

وی افزود: اگر چنین تمهیدی برای سازگار کردن مناطق مختلف با کم آبی نداشته باشیم، این انتقال ها با صرف مبالغ سنگین، نمی تواند چاره اصلی کار باشد.

اردکانيان گفت: باید همزمان با به تصویب رساندن طرح های سازگاری با کم آبی، مصرف نیز مدیریت شود.

وي با بيان انکه تخصیص لازم برای این منظور صورت گرفته و منابع آن از بخش غیردولتی مشخص شده است، گفت: این مساله با بخش خصوصی است که پا پیش گذارد و مطابق با ضوابط شرکت های آب منطقه ای پیشگام پیش بردن طرح انتقال آب از دریا باشد.

/ لینک اصل خبر در سایت شرکت برق منطقه ای خراسان

  منبع خبر

  شرکت برق منطقه ای خراسان

  شرکت برق منطقه ای خراسان

  شرکت برق منطقه ای خراسان یک شرکت در شهر مشهد می باشد

   نظرات