آغاز عملیات آماربرداری از پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان گذران استان بوشهر

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر،  عملیات آماربرداری از پرندگان مهاجر زمستان گذران آبزی و کنار آبزی استان از نیمه دوم دی ماه آغاز شد.

فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ضمن اعلام این خبر افزود همه ساله در نیمه دوم  و از اوایل آبانماه ، مهاجرت و زمستان گذرانی  پرندگان آبزی و کنار آبزی به استان بوشهر صورت می گیرد.  این پرندگان مهاجرت خود را از عرضهای شمالی تر(بخصوص کشورهای شمالی ایران و منطقه سیبری) به  مناطق جنوبی تر انجام می دهند که استان بوشهر نیز یکی از مهمترین زیستگاههای زمستانی این پرندگان  و مورد توجه سازمان  بین المللی پرندگان (IBA)  است . این استان  با توجه به دارا بودن حدود ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی با تنوع بافت و شکل زیاد و جزایر بکر و غیر مسکونی ، تنوع گیاهان آبزی  و وفور مواد غذایی ، زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبچر است.

همچنین خسرو درویشی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش مدت زمان انجام این عملیات آماربرداری را تا هفته اول بهمن ماه اعلام کرد و افزود مناطق تحت مدیریت استان شامل پارک ملی دریایی نای بند، پارک ملی دیر- نخیلو، منطقه حفاظت شده مند، منطقه حفاظت شده حله، اثر طبیعی ملی خارکو و پناهگاه حیات وحش خارک  و سواحل استان از محلهای اصلی رویت این پرندگان است .  بیش از یک سوم از کل پرندگان شناسایی شده استان را این پرندگان شامل می شوند که  انواع پرندگان از خانواده های باکلان، کاکایی ، پلیکان، حواصیل، فلامینگو،انواع  اردک ها ، درنا، سلیم ها، تلیله ها، آبچلیک ها  ،غاز، لک لک، حواصیل و پرستوهای دریایی جمعیت عمده مهاجر آبزی را تشکیل  می دهند.

خوشبختانه با توجه به  بارندگی های مناسب سال جاری در پاییز و اوایل زمستان هم اکنون تنوع و پراکندگی مناسبی از پرندگان در استان مشاهده می شوند. مهاجرت این پرندگان علاوه بر بالابردن تنوع زیستی اکوسیستمهای استان، نقش مهمی در جلب اکوتوریسم، رونق فیلم و عکاسی در حوزه طبیعی و توسعه زیبایی شناختی دارد و این اداره کل  با همکاری سمن های فعال زیست محیطی در سال جاری نیز همچون سنوات گذشته اقدامات مناسبی درجهت اشاعه فرهنگ زیست محیطی آشنایی با این تنوع زیستی ارزشمند در میان عموم مردم و افراد بومی و محلی در مناطق استان انجام داده است.


لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات