برگزاری همایش توجیهی با کشاورزان و بهره برداران روستاهای بخش...

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان همایش توجیهی با کشاورزان و بهره برداران روستاهای کهلا، حی، بزین و شرور بخش بزینه رود شهرستان خدابنده با محوریت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و مدیریت مصرف بهینه آب و کشت محصولات کم آب بر ، و کشت جایگزین باحضور مهندس اسماعیل افشاری معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای زنجان، مهندس کریم خدایی مدیر امور منابع آب شهرستان خدابنده و خانم دکتر وطن دوست دبیر سازمان مردم نهاد همیاران طبیعت استان زنجان و جمع کثیری از کشاورزان، بانوان، دانش آموزان و سایراقشار مختلف مردم منطقه در مسجد جامع دهستان کهلا برگزار شد.

در ابتدای این همایش، خانم دکتر وطن دوست ضمن قدردانی از کشاورزان منطقه جهت برگزاری این همایش مهم و همکاری آنها با سمن ها اظهار داشت: نقش فرهنگ سازی و ارتقا سطح فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است و جوانان و نوجوانان جامعه بایستی در جریان مصارف انرژی، بخصوص آب که متعلق به آینده آنهاست آگاه شوند .

وی حس مسئولیت پذیری در جامعه را از ارکان مهم پبشرفت و توسعه دانست و افزود: آب یک عنصر مهم حیاتی است و برای کل بشر، نبود آن بحران زا خواهد بود، پس بایستی برای جلوگیری از بروز فاجعه انسانی همه همت کنیم و در مصرف آن نهایت دقت را بعمل آوریم .

در ادامه، مهندس افشاری با تشریح وضعیت منابع آبی استان و شهرستان خدابنده، به انواع مدل های مصرف آب پرداخت و اظهار داشت:  سالیانه بطور متوسط در اثر مصرف بالای کشاورزان از سفره های آب زیر زمینی شاهد افت 70 سانتی متری در برخی دشت های استان هستیم که اگر این موضوع را مدیریت نکرده و همه مردم جامعه را از آن مطلع نکنیم با یک مشکل بزرگ و بحران جدی روبرو خواهیم شد .

افشاری به بارشهای امسال اشاره کرد و افزود: علی رغم بارش های امسال، برخی از سفره های استان نیاز به تقویت و تغذیه بیشتری دارند و ان هم در گرو همکاری و همدلی همه کشاورزان و بهره برداران عزیز منطقه است .

وی، عدم توجه کشاورزان به بحث عرضه و تقاضا را یکی از علل اصلی مصرف بالای آب و پایین بودن راندمان محصول و همچنین عدم بازگشت سرمایه دانست و گفت: رسالت همه ما آگاهی بخشی به کشاورزان در این زمینه است و اگر اطلاعات و آگاهی  های این قشر در مورد نوع مصرف و کنترل منابع آب زیرزمینی بالا برود، قطعا با مدیریت صحیح و تاثیرگذار آب روبرو خواهیم شد .

افشاری در پایان سخنان خود از کشاورزان و بهره برداران خواست که از کشت محصولات پرآب بر، خودداری نمایند .

در ادامه، مسابقه ای با عنوان موضوع همایش برگزار شد که به قید قرعه به 8 نفر از کشاورزان،بانوان و دانش آموزان حاضر در جلسه جوائزی اهدا شد .

در پایان، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و حضار به بیان چالشها و ارایه سوالات خود پرداختند .

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات