نخستین سمینار معماری ایرانی ـ اسلامی در شیراز برگزار می‌شود

نخستین سمینار معماری ایرانی ـ اسلامی در شیراز برگزار می‌شود

www.BanaNews.irنایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی استان فارس گفت: نخستین سمینار ملی معماری ایرانی ـ اسلامی توسط سازمان نظام مهندسی در سطح ملی و در شهر شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) کاظم معمارضیا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فارس مهد تمدن و معماری کشور و تخت جمشید و بناهای باقی‌مانده از دوره‌ی ساسانیان، نمادی از آن است.

رییس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی نظام مهندسی کشور بیان کرد: همان‌گونه که پیش از این نیز عنوان شده بود، من و مهندس معماریان اعتقاد داریم که وضع‌کننده‌ی سبک معماری اصفهان نیز قوام‌الدین شیرازی بوده است.

او ساختمان قوام‌الدین شیرازی را نخستین معمار صاحب سبک و تحصیل‌کرده‌ی ایران دانست و گفت: شیراز در معماری، سابقه‌ی دیرینی دارد؛ اما متأسفانه در یک دوره، تشنج و تشویش در معماری به‌وجود آمد و از ریشه‌های مفهومی در معماری دور شدیم.

این عضو هیأت مدیره‌ی سازمان نظام مهندسی استان فارس ادامه داد: با دور شدن از ریشه‌های معماری اصیل ایرانی و اسلامی، گرایش به کپی‌برداری سطحی و پوسته‌یی و برداشت‌های بصری از معماری غرب به‌وجود آمد.

او با بیان این‌که با دنبال کردن این شیوه‌ی معماری، شهرها هویت خود را از دست داده‌اند، تلاش برای بازیابی این هویت را یک اقدام مهم دانست و افزود: به پیشنهاد ما، این سمینار برنامه‌ریزی شد و امسال برگزار می‌شود.

سازمان نظام مهندسی استان فارس با ۱۳هزار و ۵۰۰ عضو، پنجمین سازمان نظام مهندسی کشور است که امسال سه عضو در هیأت مدیره‌ی ۲۵ نفره‌ی سازمان نظام مهندسی کشور دارد و از نظر کیفیت ساخت‌وساز، یکی از استان‌های نمونه کشور به‌شمار می‌رود.

 

 

    نظرات